Ponad 50 tys. kibiców na stadionie! Żadnych ograniczeń. Koronawirus opanowany

Blisko 50 tysięcy kibiców - bez maseczek i ograniczeń, do których światł przywykł w dobie pandemii - oglądało na żywo z trybun mecz rugby pomiędzy Queensland a Nową Południową Walią. To efekt konsekwentnej polityki, jaką Australia prowadziła w ostatnich miesiącach, walcząc z koronawirusem.

Tłumy uśmiechniętych ludzi, często bez maseczek i bez zachowania dystansu społecznego. Dokładnie 49 155 widzów pojawiło się na stadionie w Queensland na meczu zawodów State of Origin, organizowanych od 1980 roku i będących jednym z najbardziej istotnych wydarzeń sportowych w kraju.

Zobacz wideo Robert Lewandowski zmierzył się z Niklasem Suele!

Jak podają australijskie media, starcie Queensland z Nową Południową Walią było największą impreza sportową na świecie, jaka odbyła się z udziałem tak licznej publiczności, od początku pandemii. W stanie Queensland, na terenie którego rozegrane zostało spotkanie, w przededniu meczu odnotowano tylko jedno nowe zakażenie koronawirusem.

Mieszkańcy zamkniętego osiedla w Melbourne protestują przeciw narzuconym im ograniczeniom. Na kartkach można przeczytać: 'Jesteśmy ludźmi', 'Złagodźcie restrykcje', 'Uwolnijcie blok nr 9'Australia zdławiła koronawirusa za cenę ciężkich wyrzeczeń. "To, co zrobiliśmy, jest niezwykłe"

112 dni godziny policyjnej

Jak Australia opanowała wirusa? Za pomocą rozbudowanych obostrzeń. Melbourne było zmuszone w lipcu do wprowadzenia drugiego lockdownu po gwałtownym wzroście liczby przypadków zakażeń. W tym drugim co do wielkości australijskim mieście przybywało w ciągu kilku tygodni po 700 zakażonych dziennie. Rząd stanu Wiktoria, w którym leży Melbourne, zamknął wiele firm. Wprowadził nocną godzinę policyjną, która trwała 112 dni i stała się symbolem australijskiego podejścia do walki z pandemią. Nieczynne były bary, restauracje (możliwość sprzedaży na wynos), miejsca kultury. Każdy mógł się poruszać tylko w promieniu 25 km od domu (początkowo jedynie 5 km).

Australia wraca teraz powoli do normalności. Jak wynika z listopadowego badania nastrojów przeprowadzonego przez firmę Westpac, zaufanie konsumentów wzrosło do najwyższego od siedmiu lat. Jednak eksperci ostrzegają, że porównywanie Australii z innymi krajami jest trudne ze względu na różnice w geografii, klimacie, kulturze politycznej i przebiegu fali zakażeń. A także w liczbie ludności, bo Australijczyków jest tylko 25 mln.

Dawid Kubacki tłumaczy: Przez trzy godziny nie mogłem wstać. ŁupnęłoDawid Kubacki tłumaczy: Przez trzy godziny nie mogłem wstać. Łupnęło

Z ręką na pulsie

Australijski rząd wciąż monitoruje bacznie sytuację epidemiologiczną. To, że w Queensland odbył się mecz, nie oznacza, że cały kraj funkcjonuje na tych samych zasadach. W sąsiadującym z Queensland stanie Południowej Australii od czwartku mieszkańcy nie mogą przykładowo wychodzić z domu, by uprawiać sport na świeżym powietrzu. Sytuacja jest dynamiczna i choć znacznie lepsza niż w większości krajów borykających się z pandemią, rząd nie zawaha się przed kolejnym lockdownem, jeśli odnotowano by istotne wzrosty zakażeń.