Wszystko czego nie wiecie o Warmia Mazury Senior Games 2012

W dniach 10 - 16 września tego roku odbędą się Warmia Mazury Senior Games 2012, które śmiało można nazwać "małymi igrzyskami" osób będących "w kwiecie wieku". Aby wziąć w nich udział wystarczy mieć skończone 45 lat i zarejestrować się na oficjalnej stronie imprezy.

Historia seniorskich zmagań.

Rozpoczęła się w 1985 roku w St. Louis w Stanach Zjednoczonych, kiedy grupa siedmiu mężczyzn i siedmiu kobiet stworzyła organizację pierwotnie znaną jako National Senior Olympics Organization (Narodowa Organizacja Seniorów Olimpijczyków). Pod koniec tego samego roku zorganizowano spotkanie jednostek, które wtedy kierowały zawodami dla seniorów w 33 stanach. Grupa zaplanowała pierwsze zawody National Senior Olympic Games (Narodowe Zawody Seniorów Olimpijczyków) na rok 1987 w St. Louis. Zawody zakończyły się sukcesem - wzięło w nich udział 2,5 tys. sportowców, a ceremonie otwarcia uroczystości na żywo i w TV obejrzało 100 tys. osób.

W 1990 roku organizatorzy zmienili nazwę na U.S. National Senior Sports Organization (Narodowa Organizacja Sportowa Seniorów). Aktualnie zawody rozgrywane są pod nazwą National Senior Games Association - z siedzibą w Baton Rouge w stanie Louisiana. Stowarzyszenie funkcjonuje jako organizacja non-profit, zachęcająca aktywnych dorosłych ludzi do prowadzenia zdrowego trybu życia poprzez uczestnictwo w zawodach.

Pierwsze zawody europejskie odbyły się 2009 roku w Holandii, w prowincji Zeeland. Zawodnicy rywalizowali wówczas w 17 dyscyplinach sportowych i siedmiu rekreacyjnych.

Tym razem w Polsce.

Przedstawiciele Holenderskiego Instytutu Sportu i Aktywności Fizycznej (Nederlands Instituut voor Sport en Bewegen) niejednokrotnie przekazywali cenne rady organizatorom Warmia Mazury Senior Games podczas oficjalnych spotkań. Zaoferowali również swój udział w polskiej edycji zawodów. Nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości współpraca zaowocuje powołaniem stowarzyszenia European Senior Games, a imprezy odbywać się będą cyklicznie w różnych zakątkach Starego Kontynentu.

Rok 2012 obfituje w najciekawsze imprezy sportowe - już w czerwcu na boiskach Polski i Ukrainy rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy, miesiąc później najlepsi zawodnicy staną do walki o olimpijskie medale w Londynie. Sportowy maraton zakończy się na Warmii i Mazurach, gdzie od 10 do 16 września zaplanowano Warmia Mazury Senior Games - zawody skierowane do osób z całego świata, które ukończyły 45 lat (dyscypliny indywidualne) oraz 40 lat (dyscypliny zespołowe). Gospodarzem zmagań będzie Kraina Tysiąca Jezior, która znalazła się w gronie 14 najpiękniejszych miejsc na Ziemi w plebiscycie na 7 Nowych Cudów Natury.

Wszyscy chętni mogą sprawdzić swoje umiejętności i poczuć smak współzawodnictwa w lekkiej atletyce, badmintonie, żeglarstwie, pływaniu, siatkówce halowej, siatkówce plażowej, tenisie stołowym, piłce nożnej, brydżu sportowym, tenisie oraz golfie. Imprezami towarzyszącymi będą m.in. maraton rowerowy, strzelectwo czy strzelanie do rzutków. Zmagania odbędą się na najnowocześniejszych obiektach w Olsztynie, Iławie, Lidzbarku Warmińskim, Ornecie oraz Naterkach, gdzie na co dzień rywalizują zarówno zawodowcy, jak i amatorzy.

Dla aktywnych seniorów.

Według danych GUS z 2009 roku w województwie warmińsko-mazurskim osoby po 50 roku życia stanowiły 31% ogółu ludności regionu (w całej Polsce wskaźnik wynosi odpowiednio 34% ogółu ludności). W samym Olsztynie odsetek wynosi 32%, natomiast w poszczególnych gminach, które są wytypowane do współorganizacji zawodów odsetek osób waha się od 20 do 25%. Demografowie szacują, że w 2035 roku co czwarty mieszkaniec Polski będzie w wieku powyżej 60 lat.

W turnieju Warmia Mazury Senior Games 2012 nie chodzi jedynie o rywalizację, o medale i prestiż. Organizatorzy przedsięwzięcia - samorząd województwa warmińsko-mazurskiego oraz samorządy miast Olsztyna, Iławy, Ornety oraz Lidzbarka Warmińskiego - stawiają ponadto na dobrą zabawę, propagowanie zdrowego stylu życia oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Stąd szereg innych imprez sportowych, kulturalnych, naukowych, w których mogą wziąć udział nie tylko uczestnicy Warmia Mazury Senior Games 2012, ale również osoby im towarzyszące. Celami społecznymi projektu są więc propagowanie aktywności sportowej wśród seniorów, propagowanie zdrowego stylu życia (odżywianie, profilaktyka wybranych chorób cywilizacyjnych) oraz prowadzenie międzynarodowego dialogu.

2012 Rokiem Seniora.

Termin zawodów nie został wybrany przypadkowo, bowiem najbliższe miesiące zostały ustanowione Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej.

Co więcej, na początku lutego Senat RP podkreślił rolę i znaczenie uniwersytetów trzeciego wieku ustanawiając rok 2012 Rokiem Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Za główny cel ustanowienia Roku UTW uznano podniesienie kształcenia osób starszych do rangi rządowego zadania administracji publicznej i objęcie go systemowym wsparciem ze strony Państwa, czyli stworzenie podwalin partnerstwa między środowiskiem UTW. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawuje żona Prezydenta RP - Anna Komorowska.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego poprzez organizację Warmia Mazury Senior Games 2012 doskonale zatem wkomponował się w inicjatywę Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej oraz Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Ambasador Warmia Mazury Senior Games 2012.

Współpracę w promocji idei przedsięwzięcia zadeklarował Jacek Wszoła - były znakomity lekkoatleta, specjalizujący się w skoku wzwyż. Dwukrotny uczestnik igrzysk olimpijskich - złoty medalista w Montrealu (1976) oraz srebrny medalista w Moskwie (1980). W obu występach poprawiał rekord igrzysk olimpijskich. Na swoim koncie ma również 12 krążków mistrzostw Polski seniorów, wielokrotny rekordzista Polski były reprezentant kraju w meczach międzypaństwowych (w latach 1974-85). W 1976 roku zajął drugie miejsce w prestiżowym plebiscycie Przeglądu Sportowego na najlepszego sportowca oraz zdobywca Złotych Kolców. Odznaczony został także Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Po zakończeniu sportowej kariery brał także udział w imprezach weteranów - m.in. w 1997 roku zdobył złoty medal w mistrzostwach Europy, które odbyły się Birmingham (Wielka Brytania). W środowisku sportowym nazywany jest "Cudownym dzieckiem Montrealu".

Więcej informacji o projekcie oraz elektroniczny rejestrator - na oficjalnej stronie internetowej ?

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.