Mariusz Czerkawski zachęca do udziału w akcji "Ruszaj Pomagać"

- Ze wszystkich swoich znajomych "nabijam" najwięcej kilometrów - tak były hokeista NHL Mariusz Czerkawski opowiada w rozmowie ze Sport.pl o programie "Ruszaj Pomagać", którego celem jest pomoc podopiecznym Wiosek Dziecięcych SOS.

Co dla Pana osobiście oznacza udział w sztafecie niosącej ogień olimpijski?

To jest oczywiście wielkie wyróżnienie, że jestem jednym z tych wybranych, którzy mogą się udać do Londynu, wziąć tę pochodnię do ręki i przebiec te kilkaset metrów będąc częścią tego wielkiego wydarzenia. Do składu sztafety nie zostali oczywiście wybrani sami sportowcy, gdyż chodzi o to, by reprezentować Polskę jak najszerzej.

Jakie obowiązki spoczywają na członkach sztafety?

Oprócz przebiegnięcia tego wyznaczonego dystansu najważniejsze jest to, by godnie reprezentować swój kraj.

Czy mógłby Pan wyjaśnić na czym polega idea programu "Ruszaj Pomagać"?

Jest to całkowicie odrębna kwestia od sztafety, w jakiej weźmiemy udział w Londynie. "Hope Relay" jest to aplikacja, którą można "załadować" na swój telefon tak jak zrobiliśmy to my, czyli Małgorzata Socha, Michał Żebrowski i ja. Czyli z jednej strony mamy tutaj bieg ze zniczem i reprezentowanie naszego kraju, a z drugiej Samsung wpadł na tak świetny sposób, by zachęcać ludzi do chodzenia, biegania, czy jeżdżenia na rowerze i mając tę swoją aplikację każdy z nas może pomóc w dobrym i szczytnym celu. Jest nim wspomaganie wiosek dziecięcych i Samsung jest gotowy przeznaczyć sporą ilość pieniędzy na ten cel. Będzie ona uzależniona od tego ile osób ściągnie tę aplikację i się na nią zaloguje. Cieszę się więc, że mogę być jedną z tych twarzy, które do tego zachęcają, gdyż jest to bardzo fajna idea.

Jak często Pan korzysta z aplikacji "Hope Relay" na telefon?

Staram się oczywiście jak najczęściej i ze wszystkich swoich znajomych "nabijam" najwięcej kilometrów. Jeśli tylko jest taka możliwość, to loguję się do aplikacji i w ten sposób pomagam.

Gdy już odbywa Pan taki trening biegowy to ile średnio kilometrów udaje się Panu przebiec?

Taki mój dystans to pomiędzy pięć, a dziesięć kilometrów. Jednak ja się już w życiu nabiegałem i teraz muszę trochę oszczędzać swoje kolana. Sport zawodowy niestety nie zawsze kojarzy się ze zdrowiem. Największe dystanse przemierzam więc grając w golfa, ale w moim przypadku spacer to już bieganie.

Hope Relay - Ruszaj Pomagać

W tym roku Samsung chcąc przybliżyć sportową ideę igrzysk i pomóc dzieciom stworzył aplikację Hope Relay - Ruszaj Pomagać. Mechanizm bezpłatnej aplikacji jest bardzo prosty: wystarczy pobrać i zainstalować ją na swoim smartphone'ie a następnie rozpocząć bieg, jazdę na rowerze, deskorolce lub każdą inną formę aktywności związaną z przemieszczaniem się. Dzięki technologii GPS, która rejestruje nasze położenie, po przebiegnięciu jednego kilometra dziennie Samsung przekażę złotówkę na wakacyjny wyjazd podopiecznych z fundacji SOS Wioski Dziecięce.

Dowiedz się więcej - jak zainstalować i korzystać ?