World Press Photo 2012 - sportowe zdjęcia roku

Rozdano tegoroczne nagrody World Press Photo - w dwóch kategoriach nagrodzono także zdjęcia sportowe. Wśród laureatów znalazł się Polak Tomasz Gudzowaty - za fotoreportaż o meksykańskich zapaśnikach Lucha Libre. Zobacz nagrodzone zdjęcia
Zapaśnicy Lucha Libre Zapaśnicy Lucha Libre Tomasz Gudzowaty / World Press Photo

3. miejsce w kategorii fotoreportaż - Tomasz Gudzowaty za "Lucha Libre w La Loba"

Lucha Libre to meksykańska wersja wolnych zapasów - wśród Meksykanów tylko piłka nożna jest bardziej popularnym sportem. Polski fotograf dotarł do Areny La Loba w Chimalhuacán - jednej z dzielnic Mexico City. Podczas walk wieczoru tzw. "luchadores" walczą w obronie pasów mistrzowskich. Jednym z ich podstawowych atrybutów są maski, którymi zasłaniają twarze w trakcie potyczek. Walki często przenoszą się poza ring, jednak nie przeszkadza to kibicom, których dodatkową rozrywką jest branie udziału w nielegalnych zakładach.

Tomasz Gudzowaty / World Press Photo

Pływackie MŚ Pływackie MŚ Adam Pretty / World Press Photo

2. miejsce w kategorii fotoreportaż - Adam Pretty za "Pływackie Mistrzostwa Świata"

Australijski fotograf zarejestrował najbardziej spektakularne momenty z MŚ w pływaniu, jakie w lipcu odbyły się w Szanghaju. Na zdjęciach z Centrum Sportów Orientalnych można zobaczyć zarówno pływanie synchroniczne jak i skoki do wody oraz konkurencje wyścigowe.

Adam Pretty / World Press Photo

Walki amatorów - Strelka Walki amatorów - Strelka Alexander Taran / World Press Photo

1. miejsce w kategorii fotoreportaż - Alexander Taran za "Strelkę"

Strelka to amatorski turniej walk ulicznych, jakich wiele organizowanych jest w Rosji. Taran uwiecznił jedną z takich imprez, która w sierpniu odbyła się w opuszczonej sowieckiej fabryce. Podczas walk zawodnicy rywalizują na piasku, bez podziału na rundy i bez limitu czasowego. Przegrywa ten, kto zostanie znokautowany lub sam się podda. Zwycięzca otrzymuje nagrodę pieniężną wysokości dwóch tysięcy rubli - pieniądze są zbierane wśród publiczności.

Alexander Taran / World Press Photo

Skok BASE z turbiny wiatrowej Skok BASE z turbiny wiatrowej Henrik Brunnsgard / World Press Photo

3. miejsce w kategorii zdjęcie - Henrik Brunnsgard za "Skok"

Szwedzki fotograf uwiecznił Johannesa Dagemarka - skoczka BASE (skoki z wysokich obiektów), który dopiero co oderwał się od szczytu 150-metrowej turbiny wiatrowej. Zdjęcie wykonano w miejscowości Skara w Szwecji, a turbina nosi imię "Alfred af Lillang".

Mecz rugby w Dublinie Mecz rugby w Dublinie Ray McManus / World Press Photo

2. miejsce w kategorii zdjęcie - Ray McManus za "Pół młyna"

Irlandzki fotograf pracujący dla "Sportsfile" - Ray McManus zdobył nagrodę za zdjęcie z meczu rugby, jaki w ciężkim deszczu rozegrano w Dublinie. 5 lutego naprzeciwko siebie stanęły drużyny Old Belvedere i Blackrock, a fotografia uwieczniła moment rozegrania piłki w młynie.

Triathlonowe MŚ - Ironman Triathlonowe MŚ - Ironman Donald Miralle / World Press Photo

1. miejsce w kategorii zdjęcie - Donald Miralle za "Mistrzostwa Świata Ironman"

Najlepsza sportowa fotografia tego roku pochodzi z triathlonowych Mistrzostw Świata Ironman uważanych za najbardziej prestiżowe, ale i najbardziej wyczerpujące zawody w tej dyscyplinie. W październiku - jak co roku - najlepsi zawodnicy na świecie spotkali się w Zatoce Kailua na hawajskiej wyspie Kona, a powyższy kadr pochodzi z samego startu 3,8 kilometrowego odcinka.

Więcej o: