Najważniejsze dla świata wydarzenia sportowe 2011 według Reutersa

Reuters - jedna z najważniejszych obok AP i AFP agencji informacyjnych świata - opublikowała swoją listę najważniejszych sportowych wydarzeń 2011. Z polskiej perspektywy wygląda ona jednak nico kontrowersyjnie, żeby nie powiedzieć dziwnie. Niemniej jednak postanowiliśmy opublikować ją w całości.

3-7 stycznia, 5. mecz serii The Ashes

The Ashes to seria meczów między Anglią i Australią w krykieta. Reprezentacje spotykają się co dwa lata - raz na Wyspach, raz na antypodach. Początek  tych rozgrywek datuje się na 1882 r.

W tym roku możemy być świadkami historycznego wydarzenia. Jeśli Anglia wygra 5. mecz, jej kapitan, Andrew Strauss (na zdjęciu), może zostać drugim w historii szefem angielskiej kadry, który zwycięży w Ashes dwa razy z rzędu (raz na Wyspach, raz w Australii). Do tej pory udało się to tylko Lenowi Huttonowi w latach 50.). Niemniej jednak numerem jeden w światowym rankingu pozostaną Indie niezależnie od wyniku rozgrywanego w tym samym czasie meczu z RPA.

6-11 stycznia, antykorupcyjne dochodzenie w krykiecie

Kapitan krykietowej reprezentacji Pakistanu Salman Butt i dwaj inni jej zawodnicy Mohammad Amir i Mohammad Asif staną przed przed komisją Międzynarodowej Rady Krykieta (ICC), aby wyjaśnić oskarżenia o korupcję w meczu przeciwko Anglii w ubiegłym roku. Wszyscy trzej zostali zawieszeni, gdy angielska gazeta napisała, że przyjęli pieniądze i w ustalonym momencie meczu popełnili błędy, jakich od nich zażądano.

Na zdjęciu mecz Pakistańczyków z Nową Zelandią.

Australian Open, 17-30 stycznia

W końcu Roger Federer nie będzie dręczony przez dziennikarzy pytaniem, czy sądzi, że w tym sezonie wreszcie uda mu się skompletować Wielkiego Szlema. Zamiast na nim uwaga mediów skupi się na Rafaelu Nadalu (na zdjęciu), zwycięzcy French Open, Wimbledonu i US Open w 2010 r. Jeszcze żaden tenisista nie wygrał w ciągu kalendarzowego roku wszystkich czterech tytułów od czasów Roda Lavera, który skompletował swojego drugiego wielkiego szlema w 1969 r. Jeśli tylko wrażliwe kolana Nadala wytrzymają, może on dorównać wielkiemu Australijczykowi.

19 lutego - 2 kwietnia, Puchar Świata w krykiecie w Indiach, Sri Lance i Bangladeszu

Sachin Tendulkar (na zdjęciu), największy współczesny krykiecista na pozycji odbijającego, chciałby ukoronować swoją karierę, doprowadzając reprezentację Indii do zwycięstwa w krykietowym Pucharze Świata w rodzinnym Mumbaiu.

Presja na Indie i Tendulkara będzie ogromna, bo cały kraj szaleje na punkcie krykieta od czasów niespodziewanego sukcesu w 1983 r., gdy Indie w finale na londyńskim stadionie The Lord's pokonały Indie Zachodnie i zdobyły mistrzowski tytuł.

Jednakże święto Indiom może zepsuć doświadczona i wszechstronna reprezentacja Sri Lanki, która triumfowała w ostatnim rozgrywanym na subkontynencie indyjskim Pucharze Świata w 1996 r.

1 czerwca, kongres FIFA w Zurichu

Sepp Blatter (na zdjęciu) planuje zostać ponownie prezydentem FIFA na czwartą czteroletnią kadencję. Żaden inny kandydat jeszcze oficjalnie nie ogłosił, że będzie konkurować z 74-letnim Szwajcarem, który podkreśla, że chciałbym zdobyć dla futbolu kolejne nowe kraje po tym jak FIFA nagrodziła w grudniu organizacją kolejnych mistrzostw świata Rosję (2018) i Katar (2022).

16-31 czerwca, mistrzostwa świata w pływaniu w Szanghaju

Amerykanin Ryan Lochte (na zdjęciu) pokazał podczas grudniowych mistrzostw świata na krótkim basenie w Dubaju, że może dorównać Michaelowi Phelpsowi i zdobyć osiem złotych medali na następnych igrzyskach olimpijskich w Londynie. Lochte zdobył w Emiratach pięć złotych medali indywidualnie oraz złoto i srebro w sztafetach.

Phelps, który nie startował w Dubaju, zapowiedział, że nie będzie próbował powtórzyć w Londynie swojego wyczynu z Pekinu.

Usain Bolt Usain Bolt Fot. Malgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

27 sierpnia - 4 września, mistrzostwa świata w lekkolatletyce w Daegu (Korea Płd.)

Trzykrotny mistrz olimpijski Usain Bolt wystąpi w próbie generalnej przed igrzyskami w Londynie.

Kenijczyk David Rudisha, który w 2010 r. pobił dwa razy rekord świata na 800 metrów, również koncentruje się na Londynie. Rudisha poprawił leciwy rekord Wilsona Kipketera, ustanowiony w 1997 r. Wcześniejszy rekord, który trwał do 1981 r., należał do Sebastiana Coe, który teraz jest szefem komitetu organizacyjnego londyńskich igrzysk.

9 września - 23 października, Puchar Świata w rugby w Nowej Zelandii

Możliwe, że presja oczekiwań w przypadku nowozelandzkich rugbistów, jest jeszcze większa niż ta, którą odczuwają krykieciści z Indii. Znów All Blacks są liderami światowych rankingów ze sporą przewagą nad rywalami. Znów ustanowili nowe standardy doskonałości w 2010 r. (wygrali 12 z 13 meczów z rywalami ze światowej czołówki - przyp. mik). Jednak ich oddani fani obawiają się, że jeszcze raz faceci w czerni potkną się w pogoni za trofeum, którego nie wygrali od 1987 r., gdy wygrali inauguracyjny Puchar Świata, który zresztą sami organizowali.

Więcej o: