Dlaczego Delecta jest liderem. Odpowiedź tkwi w liczbach

Bydgoscy siatkarze są w czołówce wszystkich klasyfikacji PlusLigi. Nic więc dziwnego, że prowadzą także w tej najważniejszej tabeli. Zespół jest wyrównanym teamem, który dzięki temu potrafił już wygrać w tym sezonie ze wszystkimi faworytami ekstraklasy.
Delecta Bydgoszcz - PGE Skra Bełchatów 3:1 Delecta Bydgoszcz - PGE Skra Bełchatów 3:1 Fot. Paweł Malinowski / Agencja Gazeta

Delecta stawia ścianę

Siatkarze Delecty najlepiej w lidze blokują. Maja na koncie 184 punkty zdobyte blokiem. W każdym z rozegranych do tej pory 57 setach wywalczyli średnio 3,23 pkt. Za zespołem z Bydgoszczy znajdują się w tej klasyfikacji zawodnicy Zaksy Kędzierzyn oraz Jastrzębskiego Węgla. To najgroźniejsza broń siatkarzy Piotra Makowskiego

Mecz Delecta Bydgoszcz - Wkręt-met AZS Częstochowa Mecz Delecta Bydgoszcz - Wkręt-met AZS Częstochowa Fot. Paweł Malinowski / Agencja gazeta

Trzech bydgoszczan w dziesiątce asów bloku

Najlepszy wg statystyk PlusLigi z zawodników Delecty jest w tej klasyfikacji Dawid Konarski. Zaliczono mu 43 punktowe bloki. Zajmuje drugie miejsce w tej klasyfikacji. Liderem jest Miłosz Zniszczoł z z Effectora Kielce (49 pkt). Trzeci jest Andrzej Wrona (41). Tyle samo bloków ma Marcin Możdżonek z Zaksy Kędzierzyn. Za tą dwójką jest kapitan Delecty Wojciech Jurkiewicz (40), na spółkę z Maciejem Zajderem z AZS Politechniki (40)

Delecta - Zaksa Delecta - Zaksa Fot. Łukasz Nowaczyk / Agencja Gazeta

Zagrywka - broń drugiego wyboru

Z zagrywką jest trochę gorzej na tle innych drużyn. W zespołowej klasyfikacji bydgoszczanie zajmują miejsce w środku stawki. Są na piątym miejscu. W szesnastu spotkaniach zdobyli dzięki zagrywce 82 punkty. Doskonale grali serwisem np. w zwycięskim spotkaniu z PGE Skrą Bełchatów - 11 asów. W PlusLidze najlepiej zagrywają siatkarze PGE Skry.

Delecta Bydgoszcz Delecta Bydgoszcz Fot. Arkadiusz Wojtasiewicz / Agencja gazeta

As serwisów - Stephane Antiga

Francuz jest najgroźniej zagrywającym zawodnikiem Delecty. Tylko jeden siatkarz PlusLigi robi to w tym sezonie lepiej niż on. Mariusz Wlazły z PGE Skry ma 29 asów. Antiga jest gorszy tylko o jedno takie zagranie. Za nimi w tej klasyfikacji znajduje się amerykański środkowy Jastrzębskiego Węgla, Russell Holmes. Drugą dziesiątkę zamyka Michal Masny.

Asseco Resovia - Delecta Bydgoszcz 3:0 Asseco Resovia - Delecta Bydgoszcz 3:0 Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Atak na miarę lidera

742 punkty w sezonie zawodnicy Delecty zdobyli atakiem. Średnio w secie mają ich na koncie 12,57. Delecta ma czwarty atak PlusLigi, jeśli brać pod uwagę sumę punktów, ale ich średnia na set - jest najlepsza w ekstraklasie.

Konarski w ścisłej czołówce ataku

Dawid Konarski zajmuje drugie miejsce pod względem liczby punktów zdobytych atakiem. Ma ich 296. Lepszy pod tym względem jest tylko atakujący AZS Olsztyn Bartosz Krzysiek. Jeszcze lepiej wygląda zawodnik Delecty, jeśli analizuje się jego grę w kontrataku. Zdobył najwięcej punktów w lidze - aż 109.

Francuz Stephan Antiga jest także w dziesiątce najlepiej atakujących. Zajmuje siódme miejsce - 216 punktów

W pierwszym meczu Delecta pokonała 3:0 AZS Częstochowa W pierwszym meczu Delecta pokonała 3:0 AZS Częstochowa Fot. Paweł Malinowski / Agencja gazeta

Przyjęcie - królestwo Orzecha

Michał Dębiec, nazywany przez kibiców Orzechem jest liderem w klasyfikacji przyjęcia pozytywnego. Libero Delecty zdecydowanie wyprzedza Wojciecha Ferensa z AZS Olsztyn i Nikołaja Penczewa z Effectora Kielce.

Mecz Delecta Bydgoszcz - Tytan AZS Częstochowa Mecz Delecta Bydgoszcz - Tytan AZS Częstochowa Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta

Rozgrywający na miarę lidera

W czołówkach typowych siatkarskich statystyk nie znajdujemy nazwisk rozgrywających, choć to najważniejsza pozycja w zespole. Bierze udział w każdej akcji. Decyduje o doborze atakującego. Bez świetnej formy Michala Masnego nie byłoby wspaniałych wyników Delecty. To obecnie najlepszy rozgrywający PlusLigi. Przyćmił samego Pawła Zagumnego.