PGE Arena Gdańsk najpiękniejsza w Europie? Rośnie jej konkurencja. ZOBACZ JAKA!

PGE Arena Gdańsk, wizytówka Euro 2012, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych (a często za najpiękniejszy) stadionów w Europie. Ale jak długo tak będzie? Gdański stadion już niedługo może stracić ten tytuł, bo powstające obecnie obiekty w Europie to architektoniczne perełki. ZOBACZ!

Gdańska PGE Arena najpiękniejsza w Europie? Rośnie jej konkurencja. ZOBACZ JAKA!

PGE Arena Gdańsk, wizytówka Euro 2012, uznawana jest za jeden z najpiękniejszych (a często za najpiękniejszy) stadionów w Europie. Ale jak długo tak będzie? Gdański stadion już niedługo może stracić ten tytuł, bo powstające obecnie obiekty w Europie to architektoniczne perełki. ZOBACZ!

Timsah Arena, Bursa (Turcja)

Na stadionie grać będzie czołowa drużyna ligi tureckiej Bursaspor. Przydomek zespołu to "Timsahlar" (Krokodyle), dlatego elewacja obiektu imituje właśnie to zwierzę, a zwieńczona będzie ogromną krokodylą paszczą!

Nowy stadion Bursasporu będzie miał też charakterystyczne trybuny. Za bramkami będą miały jeden poziom, by pomieścić słynnych na całą Turcję fanatycznych kibiców Krokodyli. Wzdłuż boiska będą już jednak one podzielone na 2 i 3 poziomy, a między tymi częściami widowni znajdą się przestrzenie na loże VIP.

Pojemność: 45 tys.

Koszt budowy: 70 mln euro

Planowana data oddania do użytku: przełom 2013 i 2014 roku

.

.

VTB Stadium, Moskwa (Rosja)

Jeden ze stadionów budowanych z myślą o mistrzostwach świata w piłce nożnej w 2018 roku i na pewno jeden z najbardziej niezwykłych obiektów obecnie powstających. A przy tym najdroższych. Mieścić będzie w sobie nie tylko piłkarski stadion, ale również halę widowiskową na ok. 15 tys. widzów! To wszystko zamknięte będzie w jednej bryle, oczywiście z zasuwanym dachem. Z obiektu korzystać będą na co dzień sportowcy Dynama Moskwa.

Pojemność: 33 tys. (z możliwością powiększenia do 45 tys.)

Koszt budowy: 1,7 mld dolarów

Planowana data oddania do użytku: 2016 rok

.

.

Nou Mestalla, Walencja (Hiszpania)

Budowa nowego stadionu Valencii z powodu kłopotów z jej sfinansowaniem bardzo przedłuża się w czasie. Ale nowy stadion ma być gotowy w 2013 r.

Pojemność: 73 tys.

Koszt budowy: 300 mln euro

Planowana data oddania do użytku: 2013 rok

.

.

Stadion Sawinowo, Kazań (Rosja)

Kolejny stadion, na którym rozgrywane będą mecze Mundialu w 2018 roku, a w 2013 roku będzie głównym obiektem Uniwersjady. Póki co jego pojemność planowana jest na 45 tys., ale w Kazaniu mają ambicję ubiegać się o półfinał mistrzostw świata, co wiązałoby się z podniesieniem pojemności o kolejne 15 tys. miejsc. Jeśli tak się stanie, rozbudowa ruszy po Uniwersjadzie.

Na stadionie Sawinowo na co dzień grać będą piłkarze Rubina.

Pojemność: 45 tys.

Koszt budowy: 330 mln dolarów

Planowana data oddania do użytku: 2012 rok

.

.

Sammy Ofer Stadium, Hajfa (Izrael)

Kolejny niesamowity obiekt, który składać się będzie z dwóch części: oprócz stadionu piłkarskiego w jednej bryle zmieszczona zostanie jeszcze kryta pływalnia olimpijska (basen 50-metrowy), a ponadto hotel na 150 osób oraz centrum handlowo-rozrywkowe.

Część pieniędzy na budowę obiektu (ok. 20 mln dolarów) wyłożył izraelski potentat naftowy Sammy Ofer, stąd nazwa stadionu.

Pojemność: 32 tys.

Koszt budowy: 90 mln dolarów

Planowana data oddania do użytku: 2013 rok

.

.

Stockholmsarenan (The Stockholm Arena), Sztokholm (Szwecja)

Jeden z dwóch stadionów powstających obecnie w Sztokholmie. Będzie miał rozsuwany dach, a także podziemne parkingi. Grać będzie na nim zespół Hammarby.

Pojemność: 30 tys.

Koszt budowy: 270 mln euro

Planowana data oddania do użytku: 2012 rok

.

.

San Mames Barria, Bilbao (Hiszpania)

Budowa nowego stadionu Athletic Bilbao odbywa się etapami ze względu na bliskie sąsiedztwo obecnego stadionu San Mames (w jego miejscu stanie jedna z nowych trybun). Aby zespół nie musiał na czas budowy wyprowadzać się na inny stadion najpierw powstaną trzy pozostałe trybuny.

Fasada stadionu będzie przypominać... żaluzje, wąskie białe kurtyny będą wyginane w taki sposób, że dolna część będzie ustawiona pod kątem 90 stopni względem górnej. Dzięki temu zaplecze obiektu nie tylko będzie doświetlone, ale też otrzyma odpowiednią wentylację.

Pojemność: 53 tys.

Koszt budowy: 200 mln euro

Planowana data oddania do użytku: lipiec 2014 roku

.

.

Gazprom Arena, Sankt Petersburg (Rosja)

Najdroższy z obecnie budowanych stadionów świata będzie prawdziwą architektoniczną perełką. Rozsuwany dach, murawa wysuwana na zewnątrz, kryty basen, centrum zdrowia i urody, taras widokowy na koronie stadionu - to tylko najważniejsze rozwiązania zastosowane na Gazprom Arenie.

Stadion będzie jedną z najważniejszych aren mistrzostw świata w piłce nożnej w 2018 roku, a na co dzień swoje mecze rozgrywać tam będzie zespół Zenita.

Pojemność: 69 tys.

Koszt budowy: 700 mln euro

Planowana data oddania do użytku: 2013 rok

.

.

Swedbank Arena, Sztokholm (Szwecja)

Szwedzki stadion narodowy, który gabarytami i standardem (rozsuwany dach) zbliżony jest do Stadionu Narodowego w Warszawie. Jednak wizualnie różnią się znacznie.

Druga różnica jest taka, że w Warszawie nie ma klubu, który mógłby na co dzień występować na Stadionie Narodowym, natomiast w Sztokholmie będzie z niego korzystać niezwykle popularny w stolicy Szwecji AIK.

Pojemność: 50 tys.

Koszt budowy: 230 mln euro

Planowana data oddania do użytku: 2012 rok

.

.

Stadion Spartak, Moskwa (Rosja)

Największy i najpopularniejszy klub rosyjski, Spartak Moskwa, wreszcie będzie miał swój własny stadion (do tej pory piłkarze rozgrywali swoje mecze na miejskim obiekcie Łużniki). Powstanie on w dzielnicy Tuszyno. Najważniejszym miejscem na stadionie mają być luksusowe loże dla zamożnych moskiewskich VIP-ów, które mają przynieść klubowi krociowe zyski (kilkukrotnie większe niż z pozostałych kilkudziesięciu tysięcy miejsc).

Pojemność: 42 tys.

Koszt budowy: 340 mln dolarów

Planowana data oddania do użytku: 2013 rok

.

.

Więcej o: