Film opowiada o losach ekipy futbolu amerykańskiego w biednej dzielnicy miasta Memphis. Zespół przejmuje charyzmatyczny trener, który odwraca los drużyny po latach niepowodzeń. Film ma wiele powiązań z również rozgrywającym się w Memphis "The Blind Side" ("Wielki Mike. The Blind Side") z 2009 roku, w którym Sandra Bullock adoptuje bezdomne dziecko i pomaga mu w osiągnięciu statusu gwiazdy futbolu.
Dwa Oscary 1931 - jeden za najlepszy scenariusz oryginalny, drugi dla Wallace'a Beery'ego jako najlepszego aktora. Film otrzymał w sumie cztery nominacji. W kategorii najlepszy film przegrał z Grand Hotel.
Film opowiada wzruszającą historię byłego boksera (w tej roli Wallace Beery) i jego ośmioletniego syna (Jackie Cooper). Pięściarz, były mistrz świata wagi ciężkiej, jest nałogowym alkoholikiem i hazardzistą. Jego próby powrotu na ring spotykają się z odmową promotorów. Nikt nie chce organizować jego walk. Bokser obiecuje też synowi, że zerwie z nałogami. Nie wychodzi mu to, mimo to wiara i miłość syna do ojca ciągle pozostaje niezachwiana.
Jeden Oscar 1942 - za montaż. Dostał aż 11 nominacji. W kategorii najlepszy film przegrał z obrazem o II wojnie światowej pt. Pani Miniver. Duma Jankesów opowiada autentyczną historię znakomitego baseballisty zespołu New York Yankees - Lou Gehriga, który ustanowił rekord występów w 2130 kolejnych meczach. U szczytu kariery zawodnik nagle dowiaduje się, że jest chory na nieuleczalną chorobę ALS (stwardnienie zanikowe boczne, zwane dziś często chorobą Lou Gehriga). Żegnając się z drużyną i kibicami Yankees, baseballista powiedział, że mimo tej śmiertelnej choroby i tak czuje się najszczęśliwszym człowiekiem na świecie. Gehrig zmarł 2 czerwca 1941 roku. Miał 38 lat.
Jeden Oscar 1949 - za montaż. Nominowany w sumie w sześciu kategoriach.
Film opowiada historię Midge'a Kellyego (w tej roli Kirk Douglas), który przemierza Amerykę w poszukiwaniu pracy. Raz staje w ringu w nielegalnej walce bokserskiej, którą sromotnie przegrywa. Miejscowy trener uważa go jednak za wielki talent i przekonuje do treningu i dalszej walki w ringu.
Dwa Oscary 1961 - jeden za zdjęcia (kategoria film czarno-biały), drugi za scenografię (również w kategorii film czarno-biały). Nominowany w ośmiu kategoriach. W tej najważniejszej (najlepszy film) przegrał z West Side Story.
Bilardzista (w oryginale The Hustler) opowiada historię młodego zawodnika Eddie'go Felsona (Paul Newman), który rzuca wyzwanie legendarnemu, ale cynicznemu mistrzowi - George'owi Hegermanowi (Jackie Gleason), który nosi przydomek Minnesota Fatson.
Trzy Oscary 1966 - za najlepszy montaż, najlepszy dźwięk, najlepszy montaż dźwięku. Stuprocentowa skuteczność. Film nominowany był w trzech kategoriach.
Grand Prix to historia rywalizacji na torze Formuły 1 w fikcyjnym sezonie 1966 r. Pełna jest dramatycznych wydarzeń i romantycznych chwil. Film zyskał uznanie nie z powodu swojej fabuły, ale nowatorskich zdjęć. Po raz pierwszy widz mógł się poczuć w kinie, jakby siedział we wnętrzu mknącego 300 km/h bolidu.
Trzy Oscary 1976 - dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, i za najlepszy montaż. W sumie nominowany był w dziesięciu kategoriach.
Rocky to historia podrzędnego boksera, który nagle dostaje szansę walki o tytuł mistrza świata kategorii ciężkiej z Apollo Creedem. Rocky Balboa (w tej roli Sylvester Stallone) ciężko trenuje przez 5 tygodni i zdobywa miłość dziewczyny ze sklepu zoologicznego Adriany. Przez ten czas walka staje się dla niego nie tylko pojedynkiem o tytuł i mistrzowski pas, ale także o szacunek dla samego siebie. Mordercza rywalizacja trwa pełne piętnaście rund. Rocky przegrywa pojedynek na punkty, ale dla kibiców to on jest bohaterem wieczoru.
Oscar 1979 - za najlepszy scenariusz oryginalny. Był nominowany w pięciu kategoriach. Wyścig o Oscara za najlepszy film przegrał ze Sprawą Kramerów.
Uciekać (w oryginale Braeking Away) opowiada historię chłopców ze szkoły średniej, którzy stają przed wyborem drogi życiowej. Jeden z nich Dave Stoller (Dennis Christopher w tej roli) jest zafascynowany włoską kulturą, co łączy z zamiłowaniem do kolarstwa. Marzy o występie w Tour de France. Chłopcy spotykają się z pogardliwym traktowaniem przez studentów pobliskiego Uniwersytety Indiany. Najważniejszym momentem filmu jest kolarski wyścig Little 500 wyścig odbywający się na stadionie im Billego Armstronga na terenie Uniwersytetu Indiany (taki wyścig w rzeczywistości rokrocznie odbywa się w tym miejscu, nazwa nawiązuje do słynnej w USA rywalizacji samochodów wyścigowych Indianapolis 500).
Uciekać w 2006 zostało wybrane przez Amerykański Instytut Filmowy do grano stu najbardziej inspirujących filmów wszech czasów.
Dwa Oscary 1980 - jeden dla najlepszego aktora (Robert De Niro), drugi za najlepszy montaż. W sumie nominowany był w ośmiu kategoriach. Porażka Wściekłego byka w kategorii najlepszy film z debiutem Roberta Redforda w roli reżysera pt. Zwyczajni ludzie uznano za wielką sensację. Niemniej jednak to film Martina Scorsese przetrwał próbę czasu. Wściekły byk oparty jest na faktach z życia mistrza świata wagi ciężkiej Jake'ego La Motty (mistrz świata w wadze średniej 1949-51). Pokazuje drogę boksera na szczyt i lata po zakończeniu kariery. Bokser przechodzi w tym czasie dramatyczną przemianę psychologiczną. Coraz brutalniejszy w ringu, zaczyna wyładowywać agresję również w życiu codziennym. Robert de Niro, by zagrać La Mottę w różnym czasie jego życia przytył 25 kg.
Cztery Oscary 1981 - jeden ten najcenniejszy - dla najlepszego filmu, drugi za najlepszy scenariusz oryginalny, trzeci za muzykę (Vangelis), czwarty za najlepsze kostiumy. Nominowany był w sumie w siedmiu kategoriach.
Rydwany ognia oparte są na autentycznej historii dwóch brytyjskich biegaczy przygotowujących się do igrzysk olimpijskich w 1924 r. w Paryżu. Jeden - Harold Abrahams (Ben Cross) pochodzi z żydowskiej rodziny, drugi - Eric Liddell (Ian Charleson) - to syn chrześcijańskich misjonarzy z Chin. Pierwszy biega, by walczyć z uprzedzeniami, drugi dla chwały Boga. Obaj w Paryżu zdobywają złote medale - Abrahams wygrywa bieg na 100 m, a Liddell bieg na 400 m.
Jeden Oscar 1987 - dla najlepszego aktora (Paul Newman). Nominowany w czterech kategoriach. Film jest nawiązaniem do Bilardzisty. Eddie Felson (Paul Newman) już dawno wycofał się z gry w bilard. Jest teraz handlowcem. Pewnego dnia poznaje jednak Vincenta Laurię (Tom Cruise) i dostrzega w nim talent. Postanawia sprzedać mu swoje sztuczki. Między mistrzem i pojętnym uczniem dochodzi w końcu do konfliktu.
Jeden Oscar 1996 - za najlepszą rolę drugoplanową (Cuba Gooding). Nominowany w pięciu kategoriach.
Film opowiada historię Jerry'ego Maguire'a sportowego menedżera, który dręczony wyrzutami sumienia, wysyła manifest krytykujący zachłanność i cynizm ludzi ze swojej branży. Po zwolnieniu z wielkiej agencji ma już tylko jednego klienta - zawodnika futbolu amerykańskiego, Roda Tidwella. Dla niego negocjuje nowy kontrakt z drużyną z Arizona Cardinals. Film ma nieść przesłanie, że w biznesie sportowym nie liczą się tylko pieniądze, ale także relacje międzyludzkie.
Oscar 1996 w kategorii filmów dokumentalnych. To opowieść o walce Muhammada Alego z George'em Foremanem o mistrzostwo wagi ciężkiej w boksie, do której doszło w 1974 w Kinszasie w ówczesnym Zairze. Walka zakończyła się zwycięstwem Alego przez nokaut w ósmej rundzie. Do dziś uważa się ją za jedno z najważniejszych wydarzeń w historii boksu.
Cztery Oscary 2005. Jeden dla najlepszego filmu, drugi dla reżysera (Clint Eastwood), trzeci dla najlepszej aktorki (Hilary Swank), czwarty dla najlepszego aktora drugoplanowego (Morgan Freeman). W sumie nominowany w ośmiu kategoriach.
Film opowiada historię ponad trzydziestoletniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank w tej roli), która chce zostać zawodową bokserką. Prosi o pomoc trenera (Clint Eastwood), który lata chwały ma już dawno za sobą. Ten początkowo odmawia, ale widząc zaangażowanie Maggie przyjmuje propozycję. Fitzgerald na ringu kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa aż do walki o mistrzostwo świata w wadze półciężkiej. Ten pojedynek kończy się dla niej tragicznie.
Jeden Oscar 2009 - dla najlepszej aktorki (Sandra Bullock). Nominowany jeszcze w kategorii najlepszy film. Przegrał z The Hurt Locker. W pułapce wojny.
Film oparty jest na autentycznej historii zawodnika futbolu amerykańskiego Michaela Ohera. Jego matka była narkomanką i alkoholiczką i nie była w stanie się nim zajmować. Jego ojciec siedział w więzieniu. Chłopiec tułał się po rodzinach zastępczych i często zmieniał szkoły. Wielokrotnie bywał bezdomny. W końcu został przygarnięty przez bogatą rodzinę Leigh Anne i Seana Tuohy.
Prawdziwy Michael Oher gra obecnie w drużynie NFL Baltimore Ravens.
Dwa Oscary 2010 - jeden z najlepszą drugoplanową rolę żeńską (Melissa Leo), drugi za najlepszą drugoplanową męską (Christian Bale). Fighter był również nominowany w kategorii najlepszy film, ale tu przegrał z obrazem Jak zostać królem.
Film opowiada o losach braci przyrodnich. Starszy z nich Dicky Eklund (w tej roli Christan Bale) był niegdyś dobrze zapowiadającym się bokserem. Potem jednak po porażce w kluczowej walce stacza się. Bierze narkotyki, w końcu ląduje w więzieniu. Drugi z braci - Micky (Mark Wahlberg), również jest bokserem. Gdy Dicky trafia za kraty, to on musi utrzymać rodzinę. Powoli pnie się w zawodowych rankingach.