Stadiony Euro 2008 i 2012. Polsko-ukraińskie piękniejsze od austriacko-szwajcarskich?

Do Mistrzostw Europy w Polsce i na Ukrainie pozostało już tylko kilka miesięcy. Kibice mają jednak nadal w pamięci poprzednie mistrzostwa, które odbyły się w 2008 roku w Austrii i Szwajcarii. Czy stadiony, jakimi dysponowały wtedy oba te kraje, mogą równać się z arenami budowanymi w Polsce i Ukrainie? Oceń to sam, przed Tobą po cztery euro-stadiony z każdego z tych krajów.

Stadiony Euro 2008 i 2012

.

Austria, Salzburg - Red Bull Arena, pojemność: 31 020

To właśnie na stadionie w Salzburgu swoje mecze rozgrywała Grecja, ówczesny obrońca tytułu. Po porażkach 0:2 ze Szwecją, 0:1 z Rosją oraz 1:2 z późniejszym triumfatorem Hiszpanią, Grecy w kiepskim stylu odpadli z turnieju.

Austria, Innsbruck - Tivoli Neu, pojemność: 31 600

Rozegrano tu trzy mecze grupowe austriacko-szwajcarskiego czempionatu. Na początek Hiszpania rozgromiła tu Rosję 4:1, a hatt-trickiem popisał się późniejszy król strzelców imprezy David Villa. Obecny napastnik Barcelony miło wspomina ten obiekt także dlatego, że w kolejnym spotkaniu, wygranym 2:1 ze Szwecją, zdobył bramkę decydującą o zwycięstwie już w doliczonym czasie gry. Na koniec Rosja pokonała tu Szwecję 2:0 i awansowała do ćwierćfinału.

Austria, Klagenfurt - Hypo-Arena, pojemność: 31 957

Stadion w Klagenfurcie źle wspominają zwłaszcza... Polacy. To tutaj ulegli Niemcom 0:2 podczas swojego pierwszego meczu na austriacko-szwajcarskim czempionacie. A na zakończenie przygody z mistrzostwami przegrali jeszcze z Chorwacją 0:1. I to właśnie tym ostatnim ten obiekt kojarzy się bardzo dobrze. Ograli tu Niemców 2:1 i razem z nimi awansowali do ćwierćfinału.

Austria, Wiedeń - Ernst Happel Stadion, pojemność: 53 295

Największy stadion minionych mistrzostw gościł aż siedem meczów, w tym dwa ćwierćfinały. Najbardziej szczęśliwy był dla Hiszpanii, która odprawiła na nim Włochy (ćwierćfinał), Rosję (półfinał) oraz Niemców, w finale imprezy.
Polska nie wspomina go dobrze. Zremisowała na nim z gospodarzami imprezy 1:1, po mocno dyskusyjnym rzucie karnym podyktowanym w samej końcówce meczu.

Szwajcaria, Zurych - Letzigrund, pojemność: 30 000

Stadion w Zurychu gościł reprezentacje z grupy C, czyli Włochów, Francuzów i Rumunów. Awansowali tylko ci pierwsi, gdyż Holandia swoje mecze rozgrywała w Bernie. Kibice skarżyli się często na zbyt dużą odległość trybun od murawy. Winna była temu bieżnia lekkoatletyczna okalająca boisko.

Szwajcaria, Genewa - Stade de Geneva, pojemność: 31 228

To właśnie w Genewie doszło do jednego z najbardziej emocjonującego spotkania fazy grupowej Euro 2008. Po niezwykle zaciętym boju w ostatniej kolejce pomiędzy Turcją, a Czechami (3:2), do ćwierćfinału awansowali ci pierwsi. Wcześniej grała tu Portugalia. Ograła Turcję 2:0 i Czechów 3:1.

Szwajcaria, Berno - Stade de Suisse, pojemność: 31 907

Podczas Euro 2008 obiekt w Bernie był głównie pomarańczowy. To tutaj wszystkie mecze fazy grupowej rozegrała Holandia. Najpierw rozbiła Włochów 3:0, potem zgniotła Francję 4:1, a na koniec pokonała Rumunię 2:0. Była wtedy jednym z faworytów do triumfu w mistrzostwach, ale w ćwierćfinale nieoczekiwanie uległa Rosji 1:3.

Szwajcaria, Bazylea - St. Jakob-Park, pojemność: 42 000

Bazylea to odpowiednik Warszawy, była głównym stadionem Szwajcarii podczas Euro. Grano tu mecz otwarcia (Szwajcaria - Czechy 0:1) oraz kolejne dwa mecze współgospodarzy mistrzostw (1:2 z Turcją, 2:0 z Portugalią).

W fazie pucharowej w Bazylei tworzyły się piękne spektakle. W 1/4 finału Niemcy z trudem odprawili Portugalię (3:2), a w 1/2 z jeszcze większym Turcję (także 3:2).

Ukraina, Lwów - Arena Lwów, pojemność: 34 915

Lwowska arena to najmniejszy stadion przyszłorocznych mistrzostw. Jego dużym atutem jest lokalizacja. Centrum Lwowa od stadionu dzieli bowiem w linii prostej raptem siedem kilometrów. Zostaną tu rozegrane trzy mecze grupowe.

Ukraina, Charków - Stadion Metalist, pojemność: 38 633

Mówi się o nim, że to najbrzydszy stadion Euro 2012. Prawda jest jednak taka, że mało który klub w Polsce i Ukrainie wzgardziłby możliwością grania na takim obiekcie. Stadion wyposażony jest też w bieżnię lekkoatletyczną, zatem po mistrzostwach będzie można organizować na nim nie tylko mecze piłkarskie.

Zostaną tu rozegrane trzy mecze w grupie B.

Donbass Arena podczas otwarcia Euro 2012 Donbass Arena podczas otwarcia Euro 2012

Ukraina, Donieck - Donbas Arena, pojemność: 51 504

Na jednym z najpiękniejszych stadionów Euro 2012 swoje mecze rozgrywa na co dzień Szachtar Donieck. W czerwcu przyszłego roku ustąpi jednak miejsca trzem meczom grupowym (w dwóch z nich kibice z Doniecka zobaczą Ukrainę, współgospodarza mistrzostw), ćwierćfinałowi i półfinałowi Euro 2012.

To najbardziej "doceniony" stadion imprezy, poza Kijowem i Warszawą. Zostanie tu rozegranych aż pięć meczów.

Ukraina, Kijów - Stadion Olimpijski, pojemność: 70 050

Prawdziwy gigant wśród wszystkich wymienianych tutaj stadionów. To właśnie na nim rozegrany zostanie finał Euro 2012. Wcześniej rozegrane zostaną na nim trzy mecze grupowe oraz jeden z ćwierćfinałów.

Polska, Poznań - Stadion Miejski, pojemność 43 269

Został oddany do użytku najszybciej z polskich aren Euro 2012. Permanentne problemy z trawą długo zasłaniały jego piękno. Grała już na nim reprezentacja Polski. 17 listopada 2010 roku w obecności kompletu widzów ograła 3:1 Wybrzeże Kości Słoniowej, a niewiele ponad tydzień temu, 15 listopada, wygrała 2:1 z Węgrami.

Stadion w Poznaniu będzie gościł trzy mecze grupowe.

Polska, Wrocław - Stadion Miejski, pojemność 43 308

Bryła wrocławskiego stadionu budzi mieszane uczucia, ale jego wnętrze tętni życiem jak na żadnym polskim stadionie. Kolejne mecze miejscowego Śląska wypełniają go niemal w pełni. Podobnie będzie podczas Euro, gdy na wrocławskim obiekcie rozegrane zostaną trzy mecze grupowe.

Gdańska PGE Arena Gdańska PGE Arena Fot. Rafal Malko / Agencja Gazeta

Polska, Gdańsk - PGE Arena, pojemność 43 615

Uważana za najpiękniejszy stadion przyszłorocznych mistrzostw PGE Arena będzie gościć trzy mecze grupowe oraz jeden ćwierćfinał, w którym zwycięzca grupy B zmierzy się z drugim zespołem grupy A. Jeśli więc Polska wyjdzie ze swojej grupy z drugiego miejsca, to o półfinał bić będzie się właśnie w Gdańsku.

Polska, Warszawa - Stadion Narodowy, pojemność: 58 145

Stadion Narodowy będzie najbardziej eksploatowanym polskim obiektem podczas mistrzostw.  Rozegrane zostaną tutaj trzy mecze grupowe (w tym mecz otwarcia mistrzostw), ćwierćfinał i jeden z półfinałów.