Euro 2012. Kto i dlaczego zagra w Polsce i na Ukrainie? Komplet finalistów

Od Polski i Ukrainy do Portugalii. Przedstawiamy komplet finalistów 14. mistrzostw europy w piłce nożnej, Euro 2012 które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.
Maskotki Euro 2012 Maskotki Euro 2012 Fot. Wojciech Olkuonik / Agencja Gazeta

Polska i Ukraina (gospodarze)

Data kwalifikacji: 18 kwietnia 2007

Polacy i Ukraińcy byli pewni gry w finałach już ponad cztery lata temu, w dniu, kiedy UEFA ogłosiła, że zorganizują turniej finałowy. Dla naszych wschodnich sąsiadów będzie to pierwszy start w historii tej imprezy.

Reprezentacja Niemiec Reprezentacja Niemiec Fot. Frank Augstein AP

Niemcy (awans z grupy A)

Data kwalifikacji: 2 września 2011

Jako trzecia drużyna na Euro zakwalifikowali się Niemcy. Wygrali wszystkie dziesięć meczów w grupie A. Będzie to ich jedenasty start w finałach.

Włochy (grupa C), Holandia (z grupy E) i Hiszpania (grupa I)

Data kwalifikacji: 6 września 2011

Włosi bez problemów skończyli grupę C z ośmioma wygranymi i dwoma remisami. Holandia serię dziewięciu wygranych przerwała dopiero w ostatniej kolejce, ulegając Szwecji. Bez straty punktu kwalifikacje przeszli poza Niemcami także Hiszpanie, którzy wygrali wszystkie osiem meczów w grupie I.

Reprezentacja Anglii Reprezentacja Anglii Fot. Darko Bandic AP

Anglia (grupa G)

Data kwalifikacji: 7 października 2011

Anglicy jeszcze nigdy nie byli mistrzami Europy. Euro 2012 będzie ich ósmą szansą. W pierwszych trzech meczach nie zagra ich kluczowy zawodnik - Wayne Rooney.

Piłkarze reprezentacji Danii świętują awans do Euro 2012 Piłkarze reprezentacji Danii świętują awans do Euro 2012 Fot. SCANPIX DENMARK Scanpix

Rosja (grupa B), Francja (grupa D), Grecja (grupa F), Dania (grupa H) i Szwecja (najlepszy wicemistrz)

Data kwalifikacji: 11 października 2011

11. października zakończyła się grupowa faza eliminacji. Poznaliśmy ostatnich zwycięzców grup. Jako najlepsza drużyna spośród wicemistrzów awansowała też Szwecja. Sporą niespodziankę sprawiła Dania, skazując na grę w barażach Portugalię.

Radość reprezentantów Portugalii Radość reprezentantów Portugalii Fot. RAFAEL MARCHANTE REUTERS

Chorwacja, Czechy, Irlania i Portugalia (baraże)

Data kwalifikacji: 7 października 2011

Ostatnich czterech finalistów poznaliśmy po rewanżowych meczach barażowych. Nie było w nich większych emocji. Turcja (z Chorwacją), Estonia (z Irlandią), Czarnogóra (z Czechami) i Bośnia i Hercegowina (z Portugalią) odpadały różnicą co najmniej trzech bramek.