Euro 2012. Kto i dlaczego zagra w Polsce i na Ukrainie? Komplet finalistów

Od Polski i Ukrainy do Portugalii. Przedstawiamy komplet finalistów 14. mistrzostw europy w piłce nożnej, Euro 2012 które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.

Polska i Ukraina (gospodarze)

Data kwalifikacji: 18 kwietnia 2007

Polacy i Ukraińcy byli pewni gry w finałach już ponad cztery lata temu, w dniu, kiedy UEFA ogłosiła, że zorganizują turniej finałowy. Dla naszych wschodnich sąsiadów będzie to pierwszy start w historii tej imprezy.

Niemcy (awans z grupy A)

Data kwalifikacji: 2 września 2011

Jako trzecia drużyna na Euro zakwalifikowali się Niemcy. Wygrali wszystkie dziesięć meczów w grupie A. Będzie to ich jedenasty start w finałach.

Włochy (grupa C), Holandia (z grupy E) i Hiszpania (grupa I)

Data kwalifikacji: 6 września 2011

Włosi bez problemów skończyli grupę C z ośmioma wygranymi i dwoma remisami. Holandia serię dziewięciu wygranych przerwała dopiero w ostatniej kolejce, ulegając Szwecji. Bez straty punktu kwalifikacje przeszli poza Niemcami także Hiszpanie, którzy wygrali wszystkie osiem meczów w grupie I.

Anglia (grupa G)

Data kwalifikacji: 7 października 2011

Anglicy jeszcze nigdy nie byli mistrzami Europy. Euro 2012 będzie ich ósmą szansą. W pierwszych trzech meczach nie zagra ich kluczowy zawodnik - Wayne Rooney.

Rosja (grupa B), Francja (grupa D), Grecja (grupa F), Dania (grupa H) i Szwecja (najlepszy wicemistrz)

Data kwalifikacji: 11 października 2011

11. października zakończyła się grupowa faza eliminacji. Poznaliśmy ostatnich zwycięzców grup. Jako najlepsza drużyna spośród wicemistrzów awansowała też Szwecja. Sporą niespodziankę sprawiła Dania, skazując na grę w barażach Portugalię.

Chorwacja, Czechy, Irlania i Portugalia (baraże)

Data kwalifikacji: 7 października 2011

Ostatnich czterech finalistów poznaliśmy po rewanżowych meczach barażowych. Nie było w nich większych emocji. Turcja (z Chorwacją), Estonia (z Irlandią), Czarnogóra (z Czechami) i Bośnia i Hercegowina (z Portugalią) odpadały różnicą co najmniej trzech bramek.

Więcej o: