Dziesięć lig, które przyciągają na trybuny najwięcej kibiców

W czwartek ruszyła w USA National Football League. Jeśli chodzi o wartość klubów, przychody z tytułu transmisji telewizyjnych i liczbę kibiców na trybunach to najlepsza liga świata. A kto ją goni, jeśli chodzi o fanów na widowni?

Nr 1 - NFL (futbol amerykański)

Średnia widzów na mecz w ostatnim - 67 tysięcy. Chodzi tylko o sezon zasadniczy, bez play off.

Nr 2 - College Football Division I (futbol amerykański)

W rozgrywkach uniwersyteckich w najwyższej klasie gra 120 zespołów. Od września do grudnia rozgrywają ponad 800 meczów. Średnia widzów na trybunach - 45,9 tys.

Nr 3 - Bundesliga (piłka nożna)

Bundesliga to najlepiej oglądana z trybuna piłkarska liga na świecie. W ubiegłym sezonie średnia widzów na meczu wyniosła 42,7 tys.

Nr 4 - AFL (futbol australijski)

Australian Football League to ulubione rozgrywki Australijczyków. W ubiegłym sezonie rywalizację 16 zespołów oglądało ponad 7 mln widzów, co dało średnią 38,4 tys. na mecz. Obecny sezon jeszcze trwa.

Piłkarze MU i Juve tworzą szpaler dla Gary'ego Neville'a Piłkarze MU i Juve tworzą szpaler dla Gary'ego Neville'a Fot. JON SUPER AP

Nr 5 - Premier League (piłka nożna)

Uznawana za najlepszą - jeśli chodzi o poziom meczów,a na pewno najlepiej oglądaną - ligę piłkarską świata, angielska Premier League pozostaje w tyle za Bundesligą. Średnia widzów na mecz w ostatnim sezonie (2010/11) - 35,3 tys.

Nr 6 - MLB (baseball)

Baseballowa MLB zrzesza 30 klubów, które w ciągu roku rozgrywają po 162 mecze. Jeśli chodzi o globalną liczbę widzów żadna inna liga nie może pochwalić się taką liczbą sprzedanych biletów - 73 mln! Średnia liczba widzów na meczu to 30,1 tys.

Piłkarze Barcelony na Camp Nou Piłkarze Barcelony na Camp Nou Fot. Felice Calabro' AP

Nr. 7 - La Liga (piłka nożna)

Gdyby w lidze hiszpańskiej grały tylko Real i Barcelona, to średnia widzów wynosiłaby ponad 85 tys. Dwa stadiony gigantów pracują przede wszystkim na świetną średnią całej ligi - 29,1 tys. widzów na mecz.

Nr 8 - CFL (futbol kanadyjski)

Futbol kanadyjski to gra podobna do futbolu amerykańskiego. Poważniejsze różnice to większe boisko, inaczej ustawione bramki (przed polem punktowym), większa liczba zawodników na boisku (dwunastu nie jedenastu), większe piłki i tylko trzy próby na przejście dziesięciu jardów. Pod względem popularności do sport nr 2 w Kanadzie. W Canadian Football League gra tylko osiem zespołów. Mecze sezonu 2010 oglądało średnio 27,1 tys. widzów.

Żegnaj piłeczko... Żegnaj piłeczko... Fot. Shizuo Kambayashi AP

nr 9 - NPB (baseball)

Baseball to najpopularniejsza gra w Japonii. W najważniejszej lidze - NPB gra 12 zespołów podzielonych na dwie grupy. Rocznie przyciągają na trybuny 21 mln kibiców - średnia na mecz z 2010 r. to 25,6 tys.

Na zdjęciu Mariah Carey rozpoczyna mecz między Yomiuri Giants i Rakuten Eagles w Tokyo Dome.

nr 10 - Serie A

Liga włoska z roku na rok staje się coraz mniej atrakcyjna dla kibiców w swoim kraju. W ostatnim sezonie każdy mecz przyciągał średnio 24 tys. kibiców. W porównaniu do lat 90. to spadek o ponad 30 procent.