Euro 2012. Kto najmocniej rozczarował w eliminacjach?

W eliminacjach Euro 2012 większość faworytów stanęła na wysokości zadania. Z pierwszych miejsc w swoich grupach awansowały między innymi: Niemcy, Włochy, Francja, Holandia, Anglia i Hiszpania. Jednak kilka reprezentacji zawiodło swoich kibiców.

Słowacja (4. miejsce w grupie B)

Słowacy sprawili sporą niespodziankę kwalifikując się na mundial w RPA. Tam byli jedną z sensacji turnieju wychodząc z grupy kosztem Włochów i minimalnie przegrywając w 1/8 finału z Holandią.

W eliminacjach Euro 2012 mieli walczyć o pierwsze miejsce z Rosją i Irlandią, ale skończyło się rozczarowującą czwartą lokatą. Słowacy w ostatnich czterech meczach zdobyli zaledwie dwa punkty, i dali się wyprzedzić także Armenii.

TABELA I WYNIKI GRUPY B

Serbia (3. miejsce w grupie C)

Po nieudanym mundialu w RPA, gdzie Serbowie zajęli ostatnie miejsce w grupie, przyszło kolejne rozczarowanie. W eliminacjach Euro 2012 podopieczni Vladimira Petrovicia nie tylko nie nawiązali walki z Włochami o pierwsze miejsce grupy C, ale też dali się wyprzedzić Estonii, tracąc miejsce barażowe. Trudno by było inaczej, gdy w dwumeczach ze Słoweńcami i Estończykami zdobywa się raptem po punkcie...

TABELA I WYNIKI GRUPY C

Rumunia (3. miejsce w grupie D)

Kluby z Rumunii odnoszą historyczne sukcesy w europejskich pucharach, mistrz tego kraju ma zapewniony start w Lidze Mistrzów. Jednak z sukcesami na arenie klubowej towarzyszy pogłębiający się regres reprezentacji. Po braku kwalifikacji na mundial Adrian Mutu i jego rodacy stracili szansę na grę na Euro. W grupie D dali się wyprzedzić przeżywającej kryzys Francji oraz Bośni i Hercegowinie. Do tej drugiej reprezentacji stracili aż sześć punktów!

TABLA I WYNIKI GRUPY D

Chorwacja (2. miejsce w grupie F)

Kolejna gorzka pigułka dla Chorwatów. Po braku kwalifikacji na mundial w RPA piłkarze trenera Slavena Bilicia byli zdeterminowani by udowodnić swoją klasę w eliminacjach Euro. Mimo zebrania 22 punktów z 30 możliwych musieli się zadowolić drugim miejscem i koniecznością szukania szansy w barażach. Wszystko przez porażkę w Gruzji i zaledwie punkt wywalczony w dwumeczu z Grecją, która awansowała z pierwszego miejsca.

TABELA I WYNIKI GRUPY F

Bułgaria (ostatnie miejsce w grupie G)

Bułgaria powoli osuwa się do piłkarskiej europejskiej czwartej ligi. W 1994 roku zajęła czwarte miejsce na mistrzostwach świata w USA, ale następców Christo Stoiczkowa i Kraismira Bałakowa nie widać. Napastnik Manchesteru United Dymitar Berbatow zniechęcony ciągłymi porażkami zrezygnował z gry w kadrze. Efekt? Ostatnie miejsce w grupie G z zaledwie pięcioma punktami w ośmiu meczach.

TABELA I WYNIKI GRUPY G

Portugalia (drugie miejsce w grupie H)

Portugalia zaczęła eliminacje katastrofalnie - od remisu 4:4 z Cyprem i porażki 0:1 z Norwegią. By ratować eliminacje postanowiono zmienić selekcjonera. Nowym został Paulo Bento i pod jego wodzą Portugalczycy wygrali pięć kolejnych spotkań eliminacyjnych. W decydującym meczu o bezpośredni awans koszmar powrócił. Portugalia uległa Danii 1:2 i w barażach wystąpi tylko dzięki lepszemu bilansowi bramek od Norwegii.

TABELA I WYNIKI GRUPY H

Więcej o: