Całkiem nowa Asseco Resovia. Zobacz skład wicemistrzów Polski [FOTO]

Aż ośmiu nowych siatkarzy pojawiło się w składzie Asseco Resovii na sezon 2016/2017. Przez szatnię wicemistrzów Polski przeszedł huragan, który wymiótł aż dziesięciu zawodników. Jaka będzie nowa Asseco Resovia?
Fabian Drzyzga wraca do Asseco Resovii Rzeszów Fabian Drzyzga wraca do Asseco Resovii Rzeszów PATRYK OGORZAŁEK

Rozgrywający

Rozegranie to jedyna pozycja, na której nic się nie zmieniło w porównaniu z poprzednim sezonem. Mózgiem zespołu nadal będzie Fabian Drzyzga, a pomagał mu będzie Lukas Tichacek. Czech z polskim paszportem, jako jedyny w PlusLidze, będzie jeszcze występował jako zawodnik krajowy, nie zmieniając licencji na której gra. W myśl nowych przepisów, o traktowaniu gracza jako Polaka, decydować będzie licencja, nie paszport. Tichacka przepis ten ominie z tego względu, że miał on ważny kontrakt podpisany wcześniej.

Dla Drzyzgi będzie to już czwarty sezon w barwach Asseco Resovii, dla Tichacka szósty.

 

17.04.2014 Rzeszow , Hala Podpromie . Lukas Tichacek, Polfinalowy mecz pilki siatkowej PlusLigi pomiedzy druzynami Asseco Resovia Rzeszow - ZAKSA Kedzierzyn - Kozle (3:1) . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: Plus Liga pilka siatkowa podpromie siatka siatkowkaLukas Tichacek. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Gavin Schmitt Gavin Schmitt www.fivb.org

Atakujący

Dwaj świetni gracze będą odpowiadać za atak w rzeszowskiej drużynie. Doświadczeni, ograni, marzenie wielu zespołów. Tyle tylko, że obaj w ostatnim czasie mieli problemy ze zdrowiem.

Niemiec Jochen Schops zwichnął barw w windzie, w trakcie jednego z wyjazdów na mecze Ligi Mistrzów i sezon miał z głowy. W reprezentacji Niemiec nie będzie grał latem, dlatego od pierwszego treningu będzie do dyspozycji trenera Andrzeja Kowala. Jeśli dojdzie do zdrowia i formy, rzeszowianie będą mieć z niego sporą pociechę, co pokazał choćby w sezonie 2014/2015.

Wiele wskazuje jednak na to, że podstawowym atakującym Asseco Resovii będzie pozyskany w maju Kanadyjczyk Gavin Schmitt, który także ostatnio grał mniej przez kontuzje. W turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich, który odbył się w Tokio, Schmitt grał jednak znakomicie, a po urazie nie było widać żadnego śladu. Był drugim najlepiej punktującym zawodnikiem i najlepiej serwującym graczem tego turnieju.

Schmitt ma 30 lat, w Asseco Resovii ma zastąpić Bartosza Kurka. Schops jest o dwa lata starszy i w Rzeszowie spędzi piąty sezon.

 

18.01.2014 Rzeszow , Hala Podpromie . Jochen Schops Mecz pilki siatkowej 16 kolejki PlusLigi pomiedzy druzynami Asseco Resovia Rzeszow - PGE Skra Belchatow (3:0) . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: Plus Liga PlusLiga asseco resovia rzeszow pilka siatkowa podpromie siatka siatkowkaJochen Schops. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Marko Ivović Marko Ivović PATRYK OGORZAŁEK

Przyjmujący

Na przyjęciu w Asseco Resovii nie został praktycznie nikt z poprzedniego sezonu. Praktycznie, bo Amerykanin Thomas Jaeschke dołączy do zespołu dopiero w połowie nowego sezonu. Wcześniej będzie kończył studia w USA, które przerwał, by zagrać w Rzeszowie. Pozostała czwórka przyjmujących to nowe twarze w zespole. Tak, czwórka, ponieważ pod nieobecność Amerykanina, zastępował go będzie wychowanek Błękitnych Ropczyce, który później trenował w AKS-ie Rzeszów, 22-letni Dominik Depowski.

 

Fot. www.fivb.org Thomas Jaeschke, nowy siatkarz Asseco ResoviiFot. www.fivb.org. Thomas Jaeschke

 

Ale to nie on ma stanowić o sile zespołu, a trzech obcokrajowców. Jeden z nich, Serb Marko Ivović wraca do Rzeszowa po rocznej przerwie. W sezonie 2014/2015 był kluczowym graczem ekipy trenera Andrzeja Kowala, ale po sezonie zdecydował się zmienić otoczenie i wylądował w rosyjskim Biełogorie Biełogorod. Wytrzymał tam tylko rok, wracając do Asseco Resovii.

 

www.fivb.org Kwalifikacje olimpijskie siatkarzyThibault Rossard

 

O miejsce w składzie 25-letni Ivović będzie rywalizował z dwójką innych zagranicznych graczy. Do ekipy z Rzeszowa dołączyli też Francuz Thibault Rossard i Kanadyjczyk John Gordon Perrin. Pierwszy przeniósł się do Polski z francuskiego Arago de Sete, z którym znakomicie prezentował się w tamtejszej lidze, zdobywając nagrodę MVP sezonu. Perrin przechodzi do Rzeszowa z ligi włoskiej. Rossard niedługo skończy 23 lata, a Perrin 27 lat.

 

www.fivb.org Kwalifikacje olimpijskie siatkarzyGordon Perrin

Dominik Depowski Fot. assecoresovia.pl WYSLANE SLOWA KLUCZOWE: archiwum wewnetrzne ZDJĘCIE DO WKŁADKI: WYSLANEDominik Depowski

Piotr Nowakowski Piotr Nowakowski Piotr Nowakowski

Środkowi

Po zakończeniu sezonu wydawało się, że w tej formacji nie zajdą większe zmiany, ponieważ cała czwórka środkowych bloku miała ważne kontrakty z Asseco Resovią. Sytuacja jednak zmusiła działaczy do roszad także na tej pozycji. Z powodu limitu obcokrajowców, Asseco Resovia musiała postawić na polski środek bloku, dlatego też miejsce w ekipie wicemistrzów Polski stracił Ukrainiec Dmytro Paszycki. W jego miejsce rzeszowianie ściągnęli najwyższego gracza polskiej ligi Bartłomieja Lemańskiego, który ostatnie lata spędził w warszawskiej Politechnice. Ten mierzący 217 cm wzrostu siatkarz był wypożyczony do AZS-u właśnie z Asseco Resovii, z którą teraz związał się trzyletnim kontraktem.

 

30.01.2016 Warszawa.   Bartek Lemanski  podczas meczu siatkowki o mistrzostwo Plus Ligi AZS Politechnika - ZAKSA Kedzierzyn . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: siatkowkaBartłomiej Lameński. FOT. KUBA ATYS

 

Kilka tygodni po Lemańskim rzeszowianie pozyskali też drugiego najwyższego polskiego środkowego, Marcina Możdżonka, mierzącego 212 cm wzrostu. A to oznacza, że z zespołem rozstanie się też Łukasz Perłowski. Czwórkę środkowych Asseco Resovii stanowić będą więc 20-letni Lemański, 31-letni Możdżonek, 24-letni Dawid Dryja, na którego będzie to trzeci sezon w Rzeszowie oraz Piotr Nowakowski. Ten ostatni wraca do gry po poważnej operacji pleców, ale w meczach kadry Polski pojawił się już na boisku. Ma 29 lat i w Asseco Resovii spędzi szósty sezon.

 

09.01.2016 Berlin . Marcin Mozdzonek podczas meczu Polska - Francja  na Turnieju kwalifikacyjnym  do Igrzysk w Rio . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: reprezentacja siatkowka kwalifikacje /FR/Marcin Możdżonek. FOT. KUBA ATYS

06.03.2016 Warszawa. Dryja , Michal Filip   podczas meczu siatkowki o mistrzostwo Plus Ligi AZS Politechnika - Asseco resovia Rzeszow  . Fot . Kuba Atys / Agencja Gazeta SLOWA KLUCZOWE: siatkowkaDawid Dryja. FOT. KUBA ATYS

Fot. KUBA ATYS Fot. KUBA ATYS Damian Wojtaszek. Fot. Kuba Atys

Libero

Także w tej formacji zaszły zmiany w ekipie Asseco Resovii, choć wydawało się, że jeszcze w tym sezonie nic się nie zmieni. Ważny kontrakt ma bowiem Damian Wojtaszek, a chęć dalszej gry w Rzeszowie wyrażał 38-letni Krzysztof Ignaczak. Klub jednak nie zdecydował się przedłużyć z nim kontraktu i po dziewięciu latach gry w barwach Asseco Resovii, Ignaczak musiał odejść.

 

09.10.2013 Rzeszow , Hala Podpromie . Libero Mateusz Maslowski (15) podczas sesji zdjeciowej zawodnikow klubu siatkarskiego Asseco Resovia Rzeszow . Fot. Patryk Ogorzalek / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: asseco resovia rzeszow prezentacja sesja siatka siatkowkaMateusz Masłowski. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta

Jego miejsce zajmie debiutant w kategorii seniorów, 19-latek Mateusz Masłowski, wychowanek klubu, który zaliczał już epizody w pierwszej drużynie, właśnie wtedy, gdy kontuzjowany był Ignaczak. Dla Masłowskiego będzie to pierwszy sezon w pierwszym zespole Asseco Resovii, dla 28-letniego Wojtaszka drugi.

Pożegnanie siatkarzy Asseco Resovii Pożegnanie siatkarzy Asseco Resovii Olieg Achrem i Krzysztof Ignaczak. Fot. PATRYK OGORZAŁEK

Odeszły ikony

Lista pozyskanych graczy Asseco Resovii jest spora, ale jeszcze dłuższa jest ta, na której znajdują się zawodnicy, którzy ją opuścili. O tym, że z zespołem pożegnają się ''strażacy'' Dominik Witczak i Amerykanin Russell Holmes, było wiadomo już w momencie, gdy ci przyszli zastąpić kontuzjowanych Jochena Schopsa i Piotra Nowakowskiego. Bartosz Kurek znalazł lepszą ofertę w Japonii, a dodatkowo klub zrezygnował z usług Bułgara Nikołaja Penczewa i Francuza Juliena Lyneela. Aleksander Śliwka został natomiast wypożyczony do Indykpolu AZS-u Olsztyn, a zespół musiał też opuścić Ukrainiec Dmytro Paszycki.

Z Asseco Resovii odeszły jednak także ikony klubu, Krzysztof Ignaczak, który w Rzeszowie spędził dziewięć lat, Olieg Achrem, kapitan zespołu, który grał tutaj przez siedem sezonów oraz Łukasz Perłowski, najstarszy stażem, spośród wszystkich graczy Asseco Resovii, pamiętający jeszcze czasy gry w niższych ligach i awans do Polskiej Ligi Siatkówki.

Asseco Resovia bez nich będzie więc inna, nowa. Czy lepsza? Czas pokaże.

Więcej o: