7 żużlowych znaków zapytania. Co intryguje przed sezonem 2016?

Nowy sezon PGE Ekstraligi zapowiada się wyjątkowo ciekawie. Co w kontekście sezonu 2016 intryguje najbardziej?
Krzysztof Kasprzak i Grigorij Łaguta podczas konferencji przed Speedway Best Pairs Krzysztof Kasprzak i Grigorij Łaguta podczas konferencji przed Speedway Best Pairs MIKOŁAJ KURAS

Żużlowcy wypaleni

Grigorij Łaguta, Tomasz Gollob,  Andreas Jonsson, Krzysztof Kasprzak, Adrian Miedziński. Lista zawodników, których nazwiska w światku żużla niezmiennie intrygują - ale ostatni sezon mieli co najwyżej przeciętny - jest spora. Każdy z nich ma coś do udowodnienia. Notowania Łaguty na polskim rynku bardzo spadły - w tym sezonie znów będzie musiał udowodnić, że warto płacić mu krocie, więc ROW Rybnik może spodziewać się sporej zawziętości ze strony Rosjanina. Zaangażował też Andreasa Jonssona, który z kolei zbliża się już do końca kariery i dotknął go swoisty syndrom wypalenia. Czy Szwed może z siebie wykrzesać coś więcej niż przeciętność? Bardzo intrygujące jest to, co wydarzy się z Krzysztofem Kasprzakiem (na zdjęciu: z lewej, obok Grigorij Łaguta). Ci, którzy kpią z jego fatalnego sezonu muszą pamiętać o jednym: Kasprzak to żużlowiec, którego cechuje sinusoida. Po złych sezonach ma dobre lub świetne. Jazdy na żużlu się nie zapomina. Można mieć kryzys, borykać się z problemami osobistymi - jednak kiedyś to wszystko mija.

Unia Leszno

Zespół naszpikowany mocą. Jak to wszystko pogodzić? W Lesznie szykuje się prawdziwy tygiel emocji. Specyfika Nicki Pedersena jest powszechnie znana. Emil Sajfutdinow wie, jak być częścią zespołu, ale także ma swoje oczekiwania i ambicje. Opera mydlana z Piotrem Pawlickim w roli głównej spowodowała, że z jednej strony w Lesznie ucieszono się z jego pozostania, ale z drugiej - pojawiło się niemało irytacji na jego zachowanie. Do składu dołączył Peter Kildemand, który wcale nie ma zamiaru być postacią drugiego planu, a liderem. Gdzieś w tle jest jeszcze przecież Grzegorz Zengota - cichy, stonowany, ale zasługujący na miejsce w składzie. Jak to wszystko pogodzić? Pewne jest jedno - Unia będzie mocna, ale potrzeba też niemałego talentu dyplomatycznego, by to wszystko odpowiednio pogodzić.

KS Get Well Toruń

Wielka zagadka, która intryguje niemniej niż Unia Leszno. Klub wykonał sporo świetnej pracy. Nie chodzi wyłącznie o to, że zatrudnił Grega Hancocka i Martina Vaculika (na zdjęciu: podczas spotkania z kibicami w Pizza Hut w Toruniu), co czyni z niego jednego z faworytów ligi. Ważniejsze, iż odczuwalna jest pewna wizja zespołu. Vaculik to żużlowiec wierny - skłonny do tego, by wiązać się na lata. Hancock będzie ciekawym mentorem dla Pawła Przedpełskiego, którego rozwój w KST będzie arcyciekawy. Czy udźwignie roli lidera w tak mocnym towarzystwie? Czy w Toruniu przyjmie się powszechnie nazwa nowego i ciekawie zapowiadającego się sponsora, producenta energetyku Get Well? Czy w razie sukcesów, a te są bardzo możliwe, w Toruniu znów będą długie kolejki po bilety na Motoarenę? To będzie jeden z najciekawszych sezonów żużla w mieście od lat.

Jarosław Hampel Jarosław Hampel facebook.com/RehasportClinic

Jarosław Hampel

Najlepszy żużlowiec PGE Ekstraligi ub. sezonu. Wiele osób o tym zapomina, bo ów sezon skończył się dla niego po 13 meczach i 31 wyśvigach. Formalnie jednak średnia 2,419 dała mu najlepszy wynik w lidze. Czy Hampel (na zdjęciu: podczas rehabilitacji w RehasportClinic) w sezonie 2016 ciągle może być zabójczo skuteczny? Jest po ciężkiej kontuzji - tuż po niej spekulowano nawet, że może definitywnie skończyć karierę żużlową. Wraca, ale w jakim stylu? I jak będzie funkcjonował w zielonogórskim Falubazie, z którym był w sporze dotyczącym zaległości finansowych?

Srebrna Sparta Wrocław Srebrna Sparta Wrocław ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Wrocław w Poznaniu

Największym atutem Betardu Sparty w 2015 r. było to, co trener wrocławian Piotr Baron potrafił wycisnąć ze swojego toru. A raczej - co i gdzie potrafił w niego wlać. Wrocławianie przygotowywali swój obiekt tak umiejętnie, że przechodził weryfikację, ale jednocześnie był ich twierdzą. Ktokolwiek przyjeżdżał do Wrocławia, błądził jak dzieci we mgle. W tym sezonie wrocławianie muszą przymusowo przenieść się do Poznania. Czy i tam magik Baron wyczaruje tor nie do odgadnięcia?

Żużlowa PGE Ekstraliga: MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów - Betard Sparta Wrocław 50:40 Żużlowa PGE Ekstraliga: MoneyMakesMoney.pl Stal Gorzów - Betard Sparta Wrocław 50:40 DANIEL ADAMSKI

Finanse

Złośliwi mówią, że ligę wygra ten, kto przetrwa ją finansowo bez większych wstrząsów. Bądźmy realistami - to liga, w której niejeden klub funkcjonuje dzięki kredytom. Falubaz walczył przez ostatnie miesiące w ogóle o jakikolwiek byt. W Gorzowie mówią, że żużel pogrąża się z roku na rok. Pojawia się koncepcja zamknięcia ligi. Nie ma chętnych, by do niej dołączyć, bo to zbyt drogi interes. Jak zbilansować budżet w sytuacji, gdy oczekiwania lokalnych społeczności są ogromne, ale wielkie są też koszty utrzymywania spółek? To jedno z najciekawszych pytań najbliższego sezonu.

Żużlowcy Sparty mają powody do radości Żużlowcy Sparty mają powody do radości ŁUKASZ KOLEWIŃSKI

Liga w telewizji

 

Jak skrzętnie wyliczono, aż 73 proc. spotkań PGE Ekstraligi zostanie pokazanych na żywo w nSport+. To świetna wiadomość m.in. ze względu na to, jak stacja prezentuje żużel: intrygująco, dbając o otoczkę i zaciekawienie nim również tych, którzy do pasjonatów speedway?a się nie zaliczają. Ten sezon będzie na pewno kolejnym krokiem rozwoju telewizyjnego żużla, ale jak przełoży się to na spadającą frekwencję na stadionach?

Jak skrzętnie wyliczono, aż 73 proc. spotkań PGE Ekstraligi zostanie pokazanych na żywo w nSport+. To świetna wiadomość m.in. ze względu na to, jak stacja prezentuje żużel: intrygująco, dbając o otoczkę i zaciekawienie nim również tych, którzy do pasjonatów speedway'a się nie zaliczają. Ten sezon będzie na pewno kolejnym krokiem rozwoju telewizyjnego żużla, ale jak przełoży się to na spadającą frekwencję na stadionach?