Śląsk straci połowę składu? Oni mogą od 1 stycznia podpisać kontrakty z nowymi klubami

Śląsk po trudnym boju o spędzenie przerwy świątecznej nad strefą spadkową (ostatecznie 14. miejsce dzięki zwycięstwu nad Podbeskidziem 1:0), musi zmierzyć się z kolejnymi problemami. Tym razem wrocławski klub musi stoczyć walkę o swoich zawodników, którym wkrótce wygasają kontrakty. Łącznie to aż 11 graczy pierwszej drużyny. Aż sześciu z nich to pierwszoplanowe postacie Śląska, bez których miniony rok byłby z pewnością jeszcze gorszy w wykonaniu drużyny z Oporowskiej. Zgodnie z przepisami UEFA i PZPN każdy piłkarz może podpisać umowę z nowym pracodawcą na pół roku przed wygaśnięciem kontaktu z dotychczasowym klubem i przejść do nowej drużyny za darmo po zakończeniu sezonu. Zobacz, którzy piłkarze Śląska mogą od 1 stycznia podpisać przedwstępną umowę z nowym klubem i latem odejść za darmo.
Flavio Paixao pójdzie śladami brata bliźniaka Marco i odejdzie ze Śląska po zakończeniu umowy? Flavio Paixao pójdzie śladami brata bliźniaka Marco i odejdzie ze Śląska po zakończeniu umowy? Fot. Dawid Antecki / Agencja Wyborcza.pl

Flavio Paixao

Portugalczyk to niewątpliwie największa gwiazda Śląska. Jak wiele znaczy dla wrocławskiej drużyny, świadczy chociażby fakt, że nie opuścił ani jednego ligowego spotkania w tym sezonie. Paixao jest aktualnie najlepszym strzelcem Śląska. We wszystkich 21 ekstraklasowych meczach zdobył pięć bramek.

Od 1 stycznia Flavio Paixao może podpisać kontrakt z nowym klubem i odejść do niego za darmo po sezonie. W podobny sposób pół roku temu ze Śląskiem pożegnał się młodszy o pięć minut brat bliźniak Flavio, Marco Paixao. Związał się z czeską Spartą Praga.

Mariusz Pawełek Mariusz Pawełek JAKUB ORZECHOWSKI

Mariusz Pawełek

47 minut - tyle zabrakło Pawełkowi do aktywowania specjalnej klauzuli w kontrakcie, która automatycznie przedłużała jego umowę na kolejny rok. Tym samym kapitan Śląska po sezonie będzie mógł odejść z klubu. 34-letni golkiper we wszystkich rozgrywkach obecnego sezonu zagrał łącznie 23 razy, wpuścił 29 goli, a siedmiokrotnie kończył mecz z czystym kontem.

Czy Pawełek zostanie w Śląsku na kolejny rok? Trudno powiedzieć. Niedawno w mediach pojawiła się za to informacja, że klub z Oporowskiej interesuje się austriackim bramkarzem Michaelem Langerem.

Tom Hateley - piłkarz Śląska Tom Hateley - piłkarz Śląska MIECZYSŁAW MICHALAK

Tom Hateley

- Tom jest tu szczęśliwy. Mówię to jako ojciec. Widzę uśmiech na jego twarzy - mówił kilka miesięcy temu Mark Hateley, były piłkarz m.in. Milanu i Glasgow Rangers, ojciec angielskiego piłkarza Śląska.

Tom Hateley w obecnym sezonie opuścił kilka ważnych spotkań Śląska. Nie zagrał m.in. w meczach z Lechem Poznań, Legią Warszawa, Cracovią, czy Zagłębiem Lubin. W lidze zaliczył 14 występów. Półmetek rozgrywek zakończył z jedną bramką i asystą. U nowego trenera Śląska Romualda Szukiełowicza był dotychczas pierwszym wyborem do drugiej linii.

Dudu Paraiba

Brazylijczyk to z pewnością ten piłkarz, którego szanse na pozostanie przy Oporowskiej na kolejny sezon są najmniejsze. Niedawno portal weszlo.com informował bowiem, że miesięczna pensja Dudu w Śląsku wynosi 70 tys. złotych. Wrocławski klub nie jest w stanie zaproponować piłkarzowi umowy na podobnych warunkach. A scenariusz, w którym Dudu Paraiba zgadza się na obcięcie znacznej części swojej pensji, wydaje się mało prawdopodobny.

Brazylijski defensor w obecnych rozgrywkach nie zachwyca. W 16 ligowych meczach zdobył jedną bramkę.

Tomasz Hołota

Kolejny zawodnik Śląska, który w aktualnych ligowych rozgrywkach nie odpoczywał. Hołota, podobnie jak Flavio Paixao, ma na koncie występy we wszystkich 21 kolejkach ekstraklasy. Aż w 20 z nich grał przez pełne 90 minut. Od kilku miesięcy gra na przemian jako środkowy obrońca lub defensywny pomocnik. To jeden z tych graczy, na których w obecnym sezonie, mimo fatalnych wyników Śląska, narzekać trudno. Ewentualne odejście Hołoty latem byłoby dla Śląska wielką stratą.

Mariusz Pawelec (po prawej) Mariusz Pawelec (po prawej) MIECZYSŁAW MICHALAK

Mariusz Pawelec

Pawelec piłkarzem Śląska jest od 2008 roku. Doświadczony obrońca na koncie ma największe sukcesy w historii klubu z Oporowskiej, m.in. mistrzostwo, Superpuchar Polski i Puchar Ligi.

W obecnych rozgrywkach zagrał 17-krotnie.

Podbeskidzie - Śląsk 0:1. Z lewej Krzysztof Ostrowski Podbeskidzie - Śląsk 0:1. Z lewej Krzysztof Ostrowski JAN KOWALSKI

Krzysztof Ostrowski

Popularny "Ostry" jest już bardziej graczem szerokiej kadry niż podstawowego składu, choć ostatnio aż trzy mecze z rzędu rozpoczął w pierwszej "jedenastce".

33-latek niedawno wziął udział w świątecznej ankiecie przeprowadzanej przez "Przegląd Sportowy". Na pytanie o marzeniach na Nowy Rok piłkarz przyznał, że chciałby przedłużyć kontrakt ze Śląskiem...

Krzysztof Danielewicz (na pierwszym planie) Krzysztof Danielewicz (na pierwszym planie) JAN RUSEK

Krzysztof Danielewicz

Gdy funkcję trenera w Śląsku pełnił Tadeusz Pawłowski, Danielewicz grał niemal regularnie w pierwszym składzie. Tak wielkiego kredytu zaufania u nowego szkoleniowca Romualda Szukiełowicza 24-latek już nie ma. Danielewicz, podobnie jak Pawełek, w swoim kontrakcie również ma zapis o automatycznym przedłużeniu umowy po rozegraniu określonej liczby minut. Pomocnik na pewno nie spełnił tego warunku, bo na ekstraklasowych boiskach w tym sezonie wybiegał tylko 690 minut (11 meczów, 4 wyjściowym składzie)

Peter Grajciar

Słowak gra ostatnio w kratkę, ale rok 2015 zakończył z przytupem. To dzięki jego bramce w meczu z Podbeskidziem w Bielsku-Białej Śląsk zakończył rok nad strefą spadkową. W obecnym sezonie zagrał łącznie 21 razy i strzelił dwie bramki.

Szymon Przystalski i Konrad Kaczmarek Szymon Przystalski i Konrad Kaczmarek fot. slaskwroclaw.pl

Szymon Przystalski, Konrad Kaczmarek

Obaj to piłkarze szerokiej kadry. Zdecydowanie bliżej pierwszej "jedenastki" jest Kaczmarek. 24-latek zaliczył póki co pięć ligowych występów. We wszystkich na boisko wchodził z ławki rezerwowych. Przystalski gry w pierwszym zespole jeszcze się nie doczekał. Piłkarzem Śląska jest od marca 2015 roku.

Więcej o: