Memoriał Wagnera. Turniejowe ciekawostki i rekordy

Rozpoczynający się w weekend w Toruniu memoriał Wagnera to wielka tradycja i mnóstwo ciekawostek.

Rekord w hali - 5 tys. osób

5 tys. kibiców - to rekordowa frekwencja na trybunach podczas Memoriału. Tylu kibiców oglądało ostatnie dwa dni ubiegłorocznej edycji turnieju w Kraków Arenie.

Liga Światowa. Polska - USA 1:3. Radość Amerykanów Liga Światowa. Polska - USA 1:3. Radość Amerykanów MATEUSZ SKWARCZEK

Czekając już tylko na Stany Zjednoczone

Tylko dwie drużyny znajdujące się obecnie w wśród piętnastu najlepszych drużyn rankingu FIVB nie wystąpiły w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera. To USA (na zdjęciu z lipcowego meczu w Polsce w Lidze Światowej) i Francja. Po tegorocznej edycji zostaną tylko Stany Zjednoczone, ponieważ Francuzi są uczestnikami XIII edycji. W dwunastu dotychczasowych brały udział 24 reprezentacje z pięciu kontynentów.

Hubert Wagner Hubert Wagner Fot. archiwum prywatne

Wspomnienie po trenerze

I Memoriał Huberta Jerzego Wagnera to efekt szybkiej organizacji i zaangażowania osób, którym bardzo zależało na wspomnieniu po legendarnym szkoleniowcu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż pierwszy memoriał został rozegrany w dniach 22-24 sierpnia 2003 roku. To dokładnie 527 dni po śmierci szkoleniowca.

Rekord oglądalności telewizyjnej memoriału

4,5 mln osób. To rekord oglądalności memoriałowego pojedynku wśród telewidzów. Tyle osób śledziło ostatni mecz IX Memoriału w Katowicach pomiędzy reprezentacjami Polski i Rosji. Od lat zmagania siatkarskie cieszą się ogromnym zainteresowaniem kibiców przez telewizorami. Toruńskie zawody pokaże na żywo Polsat Sport.

Średnio 17 tys. osób na trybunach

200 tys. kibiców - tyle obejrzało do tej pory mecze Memoriału Huberta Jerzego Wagnera z trybun, co daje średnią prawie 17 tys. na każdy turniej.

Wielkie zainteresowanie dziennikarzy

200 - to z kolei rekordowa liczba wniosków akredytacyjnych od dziennikarzy mających relacjonować Memoriał (Zielona Góra, 2012 r.). W tym roku, w Toruniu, było ich ponad 120.

Wyjątkowo długi pojedynek pod siatką

74 - tyle punktów zostało zdobytych w najdłuższym secie, jaki oglądali kibice podczas Memoriału. W 2011 roku, w katowickim Spodku, Czesi przegrali drugą partię z Włochami (na zdjęciu: z meczu MŚ z 2014 r.) 36:38 (w całym meczu 1:3).

Memoriałowe zmagania przed północą

23:30 - o tej godzinie zakończył się najdłużej trwający pojedynek w historii Memoriału. W ostatnim meczu ubiegłorocznej edycji Polska pokonała Rosję 3:2.

Memoriał gości w przeróżnych miastach

10 - w tylu miastach do tej pory gościł Memoriał. Oprócz Olsztyna, Łodzi, Bydgoszczy, Katowic, Zielonej Góry, Płocka i Krakowa (na zdjęciu), mecze rozgrywane były też gościnnie w: Iławie (2004, 2006 r.), Ostródzie (2006, 2007 r.) i Elblągu (2007 r.). Teraz czas na Toruń.

Czy Polska wygra po raz szósty?

5 razy Memoriał Huberta Jerzego Wagnera wygrywała reprezentacja Polski (2006, 2008, 2009, 2012, 2013 r.). W Toruniu są wielkie oczekiwania, iż biało-czerwoni zwyciężą w weekend po raz szósty.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.