Metamorfozy ciach: Martin Schmitt

To będzie krótki lead: tydzień temu wcale  nie żartowałyśmy.

 

 

 

 

Martin Schmitt Martin Schmitt internet

Przedwczoraj

Martin Schmitt przyszedł na świta 32 lata temu w Willingen. Sześć lat później już wiedział, że zostanie skoczkiem narciarskim. Dwa lata później wiedział, że będzie zdobywał medale. I że będzie najlepszy.
Martin Schmitt Martin Schmitt bild.de

Przedwczoraj

Nie od razu jednak skocznie w Wiśle - Malince Rzym zbudowano. Martin w Pucharze Świata zadebiutował w sezonie 1996/1997, ale dobrych wspomnień z tego debiutu mieć nie może. Nieco lepiej poszło mu już w rok później, ale prawdziwa eksplozja jego talentu nastąpiła w sezonie 1998/99. Zaczęło się od srebrnego medalu w konkursie drużynowym na Igrzyskach w Nagano, a skończyło pierwszym w karierze tryumfem w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.
Martin Schmitt Martin Schmitt martin-schmitt.de

Przedwczoraj

Dobra passa dopiero się zaczynała. W 1999 roku Martin zdobył swój pierwszy w dorobku tytuł mistrza świata na zawodach w Ramsau. Kilka dni później wywalczył jeszcze na nich, do spółki ze Svenem Hannawaldem, Dieterem Thomą oraz panem, którego nie jesteśmy w stanie zidentyfikować, złoto w konkursie drużynowym.
Martin Schmitt Martin Schmitt internet

Przedwczoraj

I kto by wtedy pomyślał, że ten chłopiec z lwią grzywą io nieco pacholęcim wyglądzie wzorowego ucznia z sąsiedztwa, zostanie jedną z większych gwiazd niemieckiej popkultury przełomu wieków?
Martin Schmitt Martin Schmitt bild.de

Wczoraj

A tak właśnie się stało. Martin razem ze Svenem Hannawaldem w swoim kraju cieszyli się statusem celebrytów. Doskonale się zresztą uzupełniali - Martin, miły skromny chłopiec, ambasador Milki, ulubieniec polskiej publiczności i Sven, wybuchowy, nieprzewidywalny wróg publiczny numer jeden polskiej publiczności. Niemieckie fanki pisały na transparentach "Martin, chcemy mieć z Tobą dziecko", Krzysztof Miklas opowiadał anegdotki o tym, jak to niemieckie nieskażone wsią ni folklorem dzieci, przez Martina Schmitta myślą, że krowy są fioletowe. To były czasy.
Martin Schmitt Martin Schmitt bild.de

Wczoraj

Sezon 1999/2000 był ostatnim, w którym Martin sięgnął po Kryształową Kulę. Na skoczniach pojawił się wówczas wreszcie godny jego osoby konkurent, Adam Małysz. 2001 rok upłynął pod znakiem ostrej rywalizacji obydwu, której zwieńczeniem były niezapomniane mistrzostwa świata w Lahti.

 

Martin Schmitt Martin Schmitt bild.de

Wczoraj

Swój fiński sukces Martin uczcił farbując włosy na czerwono. Cały czas jesteśmy w łzach wzruszenia po filmiku z poprzedniego slajdu, więc nie doczekacie się od żadnej zjadliwej uwagi.
Martin Schmitt Martin Schmitt internet

Wczoraj

Wkrótce potem powrócił jednak do swojej charakterystycznej czarnej grzywy, a przy okazji  zaprezentował światu swoją poznaną w pewnej freiburskiej dyskotece dziewczynę, Patricię.
Martin Schmitt Martin Schmitt bild.de

Wczoraj

W kolejnym roku Martin nie błyszczał już tak bardzo. Z Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City przywiózł jedynie złoto z konkursu drużynowego, a cały sezon zakończył na piątym miejscu.

Wczoraj

Od sezonu 2002/2003 z Martinem zaczęło dziać się coś dziwnego. Skoczek odnotowywał starty co najwyżej przeciętne, a wycofywanie z zawodów, intensywne treningi ani zmiany trenerów nie przynosi żadnych rezultatów. Martin popadł w trwający kilka sezonów kryzys. W 2005 roku pojawiły się już nawet plotki o rychłym zakończeniu kariery. Shmitt jednak nie chciał się poddać, a do pozostania w sporcie namawiała go szczególnie mocno Patricia, która cały czas trwała dzielnie u jego boku.
Martin Schmitt Martin Schmitt martin-schmitt.de

Wczoraj

Ciężko było mu się również rozstać z przyjaciółmi ze skoczni, którzy dla niego byli gotowi na wiele poświęceń. Nawet na próbę uśmiechu do zdjęcia.

Dziś

Przebłyski dawnej formy przyszły wreszcie w sezonie 2007. W Lahti znowu powiało magią i historią, kiedy Martin z Adamem stoczyli fascynujący bój o zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata. Niemiec zajął ostatecznie trzecie miejsce, co było jego jubileuszowym 50. podium karierze.
Martin Schmitt Martin Schmitt internet

Dziś

Na dobre do światowej czołówki skoczek powrócił w sezonie 2008/2009, w którym dzięki równym startom uplasował się na szóstym miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tym, którzy już dawno zdążyli spisać go na straty, zagrał na nosie w Libercu, gdzie w 2009 roku wywalczył srebrny medal mistrz świata w konkursie indywidualnym.

Dziś

W ostatnim sezonie Martinowi wiodło się różnie. Highlightem było wywalczenie srebrnego medalu w drużynówce na Igrzyskach w Vancouver. Czuprynka Martina ewoluowała wówczas w poniekąd emo grzywkę.
Martin Schmitt Martin Schmitt internet

Dziś

Rok 2010 przyniósł również zmiany w życiu prywatnym Schmitta. W maju rozstał się z wciąż z tą samą Patricią, jako powód zakończenia związku podając fakt, że nie mogli się już po prostu ze sobą porozumieć. W życiu sportowym także przyszedł czas na ważne decyzje. Martin postanowił zmienić ogłoszone wcześniej zamierzania, jakoby obecny sezon miał być jego ostatnim i obwieścił światu, że planuje skakać jeszcze do roku 2012.
Martin Schmitt Martin Schmitt martin-schmitt.de

Dziś

Nawet jeśli, co widać na powyższym zdjęciu, spokojnie mógłby zając się modelingiem, życzymy mu z całego serca wytrwaniu w tej decyzji i wielu wielu sukcesów na skoczni, Bo, widzicie, zawsze lubiłyśmy Martina Schmitta. I już zawsze będziemy się przez niego uśmiechać pod nosem, gdy na sklepowej półce natrafimy na Milkę. A co Wam dał Martin Schmitt?

 

ruby blue

Więcej o: