Kto jest kim w polskiej reprezentacji, czyli krótki przewodnik po kadrze Anastasiego

Z okazji ruszającego już dziś EURO i spodziewanego napływu nowych fanów dyscypliny, przygotowałyśmy małą instrukcję obsługi polskiej reprezentacji - dla tych z Was, które za siatkarską kadrą podążają nie tak od dawna i nie tak bardzo oraz całej reszty, którą ciągle bawi Andrea Anastasi spadający z zielonej piłki.

Przyjmujący

1. Michał Winiarski

18.09.2013 Gdansk Ergo Arena . Otwarta dla mediów część treningu polskich siatkarzy przed mistrzostwami Europy . FOT. Renata Dabrowska / Agencja Gazeta

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Weteran kadry i ostoja polskiego przyjęcia. W reprezentacji nieprzerwanie od 2006 roku, na co dzień grywający w Bełchatowie (z przerwą na trzyletnie pobyt w Trento), obecnie szykujący się do wyjazdu na podbój ligi rosyjskiej (Fakieł Nowy Urengoj).

Po wypadnięciu ze składu Krzysztofa Ignaczaka przejął reprezentacyjnego boomboksa. (Krążą plotki, że to przez niego z kadrą pożegnał się Zibi Bartman). Swoje sety didżejskie urozmaica wokalami, jak trzeba to zatańczy.

Nie lubi: powidła, odpadających tynków ze ścian i nudy (walczy z nią wkładając sobie kapsle/piłeczki w oczy oraz okradając sztab szkoleniowy na lotniskach).

 

2. Michał Kubiak

Poland's Michal Kubiak, left, and Krzysztof Ignaczak react after winning a point against Argentina during their Volleyball World League medal game in Gdansk, Poland, Sunday, July 10, 2011. (AP Photo/Alik Keplicz)AP/ALIK KEPLICZ

Młodszy od Winiara o 5 wiosen (25l.) przyjmujący pierwszoplanową postacią reprezentacji jest mniej więcej od trzech lat. Po krótkiej izraelsko-włoskiej klubowej przygodzie, od dwóch sezonów reprezentuje barwy Jastrzębskiego Węgla.

Największy miłośnik kawy w drużynie. Nie lubi, kiedy chce iść na kawę a ktoś:

a) nagrywa fińskie mosty,

b) każe mu biegać w zimie,

c) jest prezydentem.

Największy wojownik w reprezentacji, słynny dzik, co na Pucharze Świata 2011, poszedł w żołędzie jak nikt przed nim.

 

3. Bartosz Kurek

09.07.2012 WARSZAWA , LOTNISKO OKECIE . POWROT REPREZENTACJI POLSKI W PILCE SIATKOWEJ PO ZDOBYCIU PIERWSZEGO MIEJSCA W LIDZE SWIATOWEJ W SOFII . FOT. SLAWOMIR KAMINSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: SPORT SIATKOWKA LIGA SWIATOWA MISTRZOSTWOFot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Mimo młodego wieku (rocznik Kubiaka), filar kadry, wydawać by się mogło, od zawsze (dokładniej od 2007 roku). Po czterech latach spędzonych w Bełchatowie i nieudanym sezonie w Dynamo Moskwa, po mistrzostwach spakuje walizki by zagrać w słynnej włoskiej Maceracie.

Drugi, po Michale Winiarskim, największy amator śpiewu w drużynie, preferujący jednak bardziej spektakularne występy w *klubach karaoke*.

Interesują go: Monte, dworce kolejowe, Matthew Anderson.

Nie interesują go: fajne dziewczyny.

4. Michał Ruciak

25.06.2011 PLOCK, MICHAL RUCIAK PODCZAS MECZU SIATKOWKI MEZCZYZN PUERTO RICO - POLSKA W RAMACH LIGI SWIATOWEJ . FOT. RADOSLAW JOZWIAK / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: FIVB LIGA SWIATOWA SIATKARZE SIATKOWKA SPORT VOLLEYBALL WORLD LEAGUE hala PORTORYKOFot. Radosław Jóźwiak / Agencja Gazeta

Na co dzień podpora kędzierzyńskiej Zaksy, w kadrze od 2004 roku. Człowiek od zadań specjalnych. Gdy zakłada swoje słynne "skarpetki" na ręce i wchodzi na zagrywkę, rywale udają, że wiążą buta.

Zainteresowania: maskotki.

 


Rozgrywający

1. Łukasz Żygadło

14.07.2012 SULECHOW , GRAJACY NA POZYCJI ROZGRYWAJACEGO LUKASZ ZYGADLO [Z Z KROPKA]. TRENING REPREZENTACJI POLSKI SIATKARZY. FOT. MICHAL BEDNER  SLOWA KLUCZOWE: ZYGADLO REPREZENTACJA SIATKARZEfot. Michał Bedner / Agencja Gazeta

Obieżyświat, grał w najlepszych klubach globu (Trentino Volley, od tego sezonu Zenit Kazań). Mimo swojego wczesnego debiutu w kadrze (1998) długo w cieniu i w roli rezerwowego Pawła Zagumnego. Frustracja z braku gry spowodowała nawet decyzję o zawieszeniu kariery reprezentacyjnej (2010 rok) do której zmiany udało mu się go namówić obecnego trenera. W kadrze Anastasiego występuje jako pierwszy rozgrywający.

Drugie najlepsze włosy w kadrze (pierwsze będą zaraz), najlepszy głos. Ksywka: Ziomek. Hobby: motory, Andre Agassi, konie.

2. Fabian Drzyzga

05.09.2012 WARSZAWA , FABIAN DRZYZGA PODCZAS SPARINGU AZS POLITECHNIKA WARSZAWSKA - CZARNI RADOM . FOT. KUBA ATYS / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: SIATKOWKA

Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Jeden z młodszych zawodników w kadrze (rocznik 1990), od przyszłego sezonu będzie bronił barw mistrza Polski. Ciągle czeka na swój wielki reprezentacyjny przełom, na razie w cieniu słynnego ojca i (czasami) wielkiej grzywy.

Środkowi

1. Marcin Możdżonek

18.09.2013 Gdansk Ergo Arena . Otwarta dla mediów część treningu polskich siatkarzy przed mistrzostwami Europy . FOT. Renata Dabrowska / Agencja Gazeta Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Kapitan, ostoja, świątynia spokoju, podobno urodził się (w 1985 roku) z brodą. Na co dzień podpora Zaksy Kędzierzyn - Koźle. W reprezentacji od sześciu sezonów.

Hobby: Józef Piłsudski, łowiectwo.

2. Piotr Nowakowski

18.04.2012 BELCHATOW , PIOTR NOWAKOWSKI PODCZAS MECZU SIATKOWKI MEZCZYZN PGE SKRA BELCHATOW - ASSECO RESOVIA RZESZOW FOT. MALGORZATA KUJAWKA / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: PLUS LIGA SIATKOWKA PILKA SKRA BELCHATOW SIATKARZ BOISKO VOLLEYBALL FINALFot. Małgorzata Kujawka / Agencja Gazeta

Talent i nadzieja polskiej siatkówki, w kadrze debiutował w 2008 roku. Skacze tam, gdzie wzrok nie sięga, choć czasem zdarza mu się nie nauczyć (na dzisiaj). Na boisku zachowuje imponujący spokój i twarz pokerzysty (stąd pseudonim Cichy Pit). Podobno emocje potrafią w nim wzbudzić tylko słoneczniki.

3. Andrzej Wrona

Andrzej Wronafot.Marcelina Rogalska Photography

Środkowy z najkrótszym stażem reprezentacyjnym, wiele lat (dobra, trzy) związany z Delektą Bydgoszcz, od nowego sezonu w barwach Skry Bełchatów. Gdyby to on pełnił władzę nad reprezentacyjnym boomboksem, z szatni biało-czerwonych dobiegałyby szanty i Michael Jackson. Najlepsze włosy polskiej siatkówki, ulubiony zawodnik Pierwszej Damy.

4. Łukasz Wiśniewski


Najbardziej enigmatyczna postać w reprezentacji. Przez lata związany z Częstochową, od zeszłego sezonu w barwach Zaksy. W kadrze zadebiutował w 2010 ale jeszcze się nie skompromitował wykazał żadnym występem artystycznym, niezwykłym hobby, politycznymi konotacjami. Czekamy.


Libero

1. Paweł Zatorski

18.09.2013 Gdansk Ergo Arena . Otwarta dla mediów część treningu polskich siatkarzy przed mistrzostwami Europy . FOT. Renata Dabrowska / Agencja Gazeta Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Wychowanek Skry Belchatów, do tej pory w kadrze raczej jako cień i uczeń Krzysztofa Ignaczaka. W tym sezonie trener Anastasi stawiał na niego zdecydowanie częściej, aż wreszcie postanowił obdarzyć go pełnią zaufania i rolą pierwszego libero na EURO.

Na boisku szkoła mimiki Cichego Pita, poza nim miłośnik Dożynek Prezydenckich i piłki nożnej.

(O, Wiśnia tez lubi Legię, to już coś o niem wiemy!).

2. Damian Wojtaszek

Konrad Mazur

Dla 25-letniego libero Jastrzębskiego Węgla, szansa na namieszanie w kadrze pojawiła się po zaskakującej decyzji Andrei Anastasiego o podziękowaniu za współpracę Krzyśkowi Ignaczakowi. Tym większa, że dzięki kolejnej zaskakującej decyzji Andrei Anastasiego, Wojtaszek nie pojedzie do Gdańska siedzieć na trybunach ściskając laleczkę wudu Zatorskiego kciukiów, a wchodzić do linii obronnych jako przyjmujący za Bartka Kurka. Prywatnie pasjonat cukiernictwa.

[fot. Łukasz Kardynał/sportsphotos.eu]

P.S. Jak słusznie zauważyłyście w komentarzach, Damian został zgłoszony do turnieju jako libero, a pozycji w trakcie zawodów zmienić nie można. Czyli jednak laleczka wudu ;)


Atakujący

1. Jakub Jarosz


W kadrze od 2009 roku, po dwuletniej klubowej przygodzie we Włoszech, wraca do polskiej ligi w barwach Trefla Gdańsk. Syn byłego siatkarza, obecnie trenera Macieja Jarosza, od niedawna sam jest młodym tatusiem.

2. Grzegorz Bociek

Oficjalne materiały Uniwersjady

 

Odwołujemy wszystko to, co powiedziałyśmy o Łukaszu Wiśniewskim. To o Grześku Boćku wiemy nic. Najmłodszy w kadrze (rocznik 91) błysnął na Uniwersjadzie (Polacy zdobyli na niej srebro), zadebiutował w kadrze seniorskiej i po kilku tygodniach wykosił z niej jej dotychczasową największą gwiazdę i ulubieńca trenera, Zbyszka Bartmana. Rozpoczynające się dzisiaj EURO będzie dla niego pierwszym prawdziwym testem.

Kuba Jarosz twierdzi , że jeśli jeszcze się z Boćkiem nie pozabijali, to znaczy, że się z nim dogadują

Trenerzy

I na koniec został nam jeszcze nasz poczciwy Włoch, Andrea Anastasi.

03.07.2013 Katowice . Trener Andrea Anastasi podczas akcji spelniamy marzenia jako trener zespolu siatkowki dziewczat . Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta  SLOWA KLUCZOWE: sport siatkowkaFot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta

Były siatkarz, kadrę objął w 2011 roku i jest współautorem jej największych sukcesów (w przeliczeniu na czas pracy z zespołem): złoto Ligi Światowej 2012, brąz ME 2011, brąz LŚ 2011, srebro Pucharu Świata 2011. Wcześniej zdobywał medale olimpijskie i LŚ z reprezentacją Włoch.

Ulubieniec naszych mam (i ich córek też), pasjonat tenisa, sióstr Radwańskich i ćwiczeń na piłce (bez wzajemności). Ulubione polskie miasto: Żiżuw.

W tym miejscu nie w sposób pominąć kolejnego Włocha w sztabie trenerskim, odpowiedzialnego za przygotowanie fizyczne, Giovanniego (a.k.a. Vanniego) Miale.

18.09.2013 Gdansk Ergo Arena . Otwarta dla mediów część treningu polskich siatkarzy przed mistrzostwami Europy . FOT. Renata Dabrowska / Agencja Gazeta

Fot. Renata Dąbrowska / Agencja Gazeta

Noo w takim towarzystwie mogłybyśmy fizycznie przygotowywać cały dzień.

W wolnych chwilach grywa ze swoim szefem w rosyjską ruletkę.

Więcej o: