12 najstraszniejszych maskotek wielkich imprez sportowych

Impulsy do napisania tego tekstu były dwa: po pierwsze makiaweliczny, mroczny uśmiech Grzegorza Laty wychylającego się złowieszczo zza pleców Slavko i Peszko Sławka, a po drugie - nieopisane przerażenie jakie budzi we mnie pozornie sympatyczna, wielkooka, bezusta maskotka Pucharu Świata... I wtedy okazało się, że nas, którzy boją się maskotek jest więcej - redaktorka Marina robiąca korespondencję z Copa America nie mogła spać po nocach przez wyłupiaste spojrzenie najbardziej spooky strusia świata, queenerikę straszył włochaty stwór z Vancouver, a żadna z nas nie odważyłaby się podejść na bliższą odległość do Żubra Mieszko. Oto zestawienie najbardziej niepokojących, przerażających, złowieszczych, dziwnych, lub po prostu strasznie źle wymyślonych maskotek z wielkich imprez sportowych.
Slavko, Sławek i Grzesio Slavko, Sławek i Grzesio Agencja Gazeta

Slavko i Sławek - maskotki Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie

Na rozgrzewkę zaczynamy od maskotek niekoniecznie przerażających, ale po prostu złych. W Sławku i Peszku Slavku złe jest wszystko -  począwszy od protekcjonalnego uśmiechu prezesa, poprzez fryzurę (copyrights Ignazio Abate?), strój, rozmiary, imiona... Wielkie, niezgrabne bliźnięta o dziecinnych, głupkowatych twarzach, pucołowatych policzkach, samozadowolonych uśmiechach... Dobra, nie chcemy się nad nimi pastwić, więc przechodzimy do następnego slajdu...


11 ciach, których będzie nam brakować na Euro 2012 >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

MICHAŁ WINIARSKI I MASKOTKA PUCHARU ŚWIATA MICHAŁ WINIARSKI I MASKOTKA PUCHARU ŚWIATA Ciacha.net/FIVB

Maskotka Pucharu Świata w Japonii

Mentos a.k.a Lentilka budzi sympatię wszystkich: okrągła, puszysta, o wielkich oczach, w pastelowych kolorach... Mnie jednak przeraża niczym dzieci z filmu "Omen", niczym zamknięta w studni dziewczynka z "Ringu"... Te wielkie oczy, które się w ciebie wpatrują bez uśmiechu, te wyciągnięte w Twoim kierunku ręce... Lentilka hipnotyzuje i paraliżuje może trochę dlatego, że kojarzy mi się z najbardziej przewrotnym i przerażającym z Pokemonów - Jigglypuffem:

 

Sep Blatter i jego odpowiednik z Południowej Ameryki, i struś - maskotka Copa America Sep Blatter i jego odpowiednik z Południowej Ameryki, i struś - maskotka Copa America AP Photo

Maskotka Copa America 2011

Nawet Sep Blatter i południowoamerykańska wersja Seppa Blattera zachowywali bezpieczną odległość od ogromnookiego strusia o długiej szyi i dżolerskim imieniu Tangolero.

Tangolero

Redaktorka Marina robiąca korespondencję z Copa America budziła się w nocy z krzykiem, cała redakcja zaczęła naglę brać stronę Kojota w sporze ze Strusiem Pędziwiatrem, a reszcie świata zbierało się na niewybredne żarty:

Ozil i  Tangolero

MASKOTKI IGRZYSK OLIMPIJSKICH  W VANCOUVER MASKOTKI IGRZYSK OLIMPIJSKICH W VANCOUVER

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Vancouver 2010

Maskotki Igrzysk w Vancouver rozsławił głównie niefortunny dziennikarz Gazety Olsztyńskiej, który dając się nabrać na żart kanadyjskiego grafika zaliczył w ich poczet Pedobeara...

Dziennikarz Gazety Olsztyńskiej zaliczył Pedobeara w poczet maskotek IO w Vancouver

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Vancouver i Pedobear

...ale nawet i bez nieszczęśliwej wpadki dziennikarza maskotki ostatnich zimowych Igrzysk przerażają, a zwłaszcza wielki włochaty niedźwiedź (Yeti?) - Quatchi. Tak, wiemy, że maskotki odwoływały się do północnoamerykańskiej mitologii, że w gruncie rzeczy były sympatyczne, ale wiedzieć, nie znaczy bać się mniej.

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Vancouver i Pedobear

Żubr Mieszko Żubr Mieszko Gazeta.pl

Żubr Mieszko - maskotka Eurobasketu 2009 w Polsce

Żubr z Wąsem, Żubr o imieniu "Mieszko", Żubr, któremu projektant jako defaulltową minę nadał złowieszczy uśmiech śnieżnobiałych zębów - to wszystko sprawia, że znów czujemy się jak małe dziewczynki, którym obcy pan w parku proponuje cukierka, a my uciekamy z płaczem do mamy... Wyobrażenie Żubra Mieszko jako maskotkowej inkarnacji Jerzego Dudka wcale nie pomaga...

zubr mieszko i jerzy dudek

Maskotka Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 Maskotka Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014 iNTERNET

Maskotka Igrzysk Olimpijskich w Soczi 2014

Jedna z dwóch, dodajmy gwoli sprawiedliwości. Ale zaraz potem spytajmy: dlaczego? Dlaczego ona ma takie wielkie, smutne oczy i głodną minę, uruchamiające nieuchronnie konteksty filmów dokumentalnych o bezdomnych dzieciach z moskiewskiego dworca, klimaty peerelowskich dobranocek, demony krasnala Hałabały, a przede wszystkim dojmujące poczucie winy.

I w ogóle, co ona ma na głowie Dziwną czapkę, futrzaną wersję uszu Myszki Miki, złą fryzurę?

 

10 filmów, w których powinien zagrać Xabi Alonso >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Maskotki olimpiady zimowej w Nagano Maskotki olimpiady zimowej w Nagano internet

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Nagano 1998

Pora na kolejne spooky zwierzęta o ogromnych przerażających oczach. Śnieżne sowy, czyli "Snowlets" z Nagano bardzo, bardzo, bardzo mocno kojarzą nam się z malartswem Litwina Stasysa Eidrigeviciusa, ale przez to są jeszcze bardziej przejmujące i niepokojące. Choć bardzo ładne.

maskotki nagano

Igryzska Olimpijskie w Atenach 2004 - maskotki Igryzska Olimpijskie w Atenach 2004 - maskotki inetrnet

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Atenach 2004

No dobrze, twórcy maskotek z Nagano mogli inspirować się malarstwem Eidrigeviciusa, ale czym inspirowali się projektanci maskotek IO w Atenach? Serialem "Sąsiedzi"?

 

Wprawdzie projektant Atheny i Phevosa zarzekał się, że natchnienie czerpał ze znalezionej na wykopaliskach lalki z VII wieku przed naszą erą...

Athens_athena_model.

maskotka Ateny

...ale dobra, dobra, wiemy swoje, traumatycznych wieczorynek tak łatwo się nie zapomina, a Athena i Phevos przerażają swoimi wielkimi stopami, małymi głowami i wielkimi brzuszkami. Brrr...

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Londynie Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Londynie Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Londynie

Maskotki Igrzysk Olimpijskich w Londynie 2012

Mamusiu, ratunku, dlaczego? Dlaczego one mają takie kwadratowe głowy, dlaczego mają tylko po jednym oku, dlaczego wyglądają jak hatifnaty z Muminków, a w najlepszym razie zły brat bliźniak Pana Paszczaka? To, że tworzą ekipę Rainbow Rescue, że nazywają się Wenlock i Mendeville i śpiewają razem Tęczową Piosenkę wcale nie pomaga...

 

Maskotka lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Daegu Maskotka lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Daegu Internet

Maskotka lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Daegu 2011

Pierwsze nasze skojarzenie z futrzanym psem pasterskim, który w czasach naszego dzieciństwa sprawiał niemiłosierny łomot próbującemu ukraść owcę wilkowi w jednej z bajek Warner Bross okazało się całkiem trafne. Sarbi, maskotka mistrzostw w Daegu inspirowana była właśnie futrzanym psem Sapsali, który występuje w rejonach koreańskiego miasta. Powiecie, że narzekamy, bo przerażają nam maskotki o wielkich oczach,  ale nic na to nie poradzimy, że stwory, którym oczu w ogóle nie widać, również budzą w nas głęboki niepokój.

Maskotka lekkoatletycznych Mistrzostw Świata w Daegu

Maskotki mistrzostw świata w Korei i Japonii 2002 rok Maskotki mistrzostw świata w Korei i Japonii 2002 rok ternt

Maskotki mundialu w Korei i Japonii 2002

A teraz powrót do małych dramatów dzieciństwa, gdy wszystkie chciałyśmy być różową Power Ranger (swoją drogą, dlaczego nikt nie chciał być żółtą?), a różowa mogła być tylko jedna (stop, domorośli freudyści, nie idziemy dalej w analizie layoutu naszego serwisu). Maskotki piłkarskich mistrzostw, futurystyczne, generowane komputerowo koszmarki boleśnie przypominają nam tamte czasy.

Ato (ten pomarańczowy), Kaz i Nik razem tworzyły drużynę "Atmoball" co może i kojarzy się przyjemnie z Dragon Ballem, ale nas przerażało, a wyszczerzone zęby maskotek już na zawsze będą nam przypominać o traumatycznym turnieju w Azji, przegranej z Koreą i wielkim rozczarowaniu.

Maskotki zimowych IO w Turynie 2006 Maskotki zimowych IO w Turynie 2006 Internet

Maskotki zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie 2006

Drodzy projektanci maskotek: maskotki o kwadratowych głowach są złe! Maskotki o wielkich, okrągłych, pozbawionych mimiki twarzach przerażają! Maskotki, które porywają ludzi na ulicach Turynu są straszne!

Maskotki zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie 2006

To, że Neve jest okrągła, bo jest kulą śnieżną, a Gliz ma kwadratowy łeb gdyż jest kostką lodu jest doprawdy niewielkim usprawiedliwieniem dla ich projektantów. Seeerio, śnieżynka i lód jako maskotki zimowych Igrzysk Olimpijskich? Jak na to wpadliście? (spytałybyśmy sarkastycznym tonem, gdybyśmy nie były zbyt przerażone)

15 najgorszych spotów reklamowych z udziałem sportowców >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Najfajniejsi Andrzeje Świata sportu >>
Kliknij, by obejrzeć galerię

Więcej o: