Tottenham

1 5

Wi�cej o wydarzeniu

Puchar Anglii. Hańba na Wembley

Niedzielny mecz Chelsea z Tottenhamem w półfinale Pucharu Anglii był pełen kontrowersji, ale do prawdziwie oburzających zdarzeń doszło jeszcze przed pierwszym gwizdkiem. Pseudokibice Chelsea zakłócili chwilę ciszy buczeniem, gwizdami i haniebnymi okrzykami.

Testy technologii bramkowej jeszcze w tym miesiącu

IFAB (Międzynarodowa Rada Piłkarska) przyspiesza testy systemów Hawk-Eye (sokole oko) i GoalRef, które mają pomóc sędziom w ocenie, czy piłka przekroczyła linię bramkową. To efekt niedzielnej pomyłki arbitra podczas półfinałowego meczu Pucharu Anglii - Chelsea - Tottenham.

Odśwież
58
Po pierwszej połowie Chelsea prowadziła 1:0 dzięki fenomenalnej bramce Didiera Drogby, ale wynik równie dobrze mógł być odwrotny. W 36. minucie piłkę z linii bramkowej wybił John Terry, a chwilę później w słupek trafił Rafael van der Vaart. Tottenham złapał rytm gry, miał przewagę i często gościł pod polem karnym rywali, ale na nic się to zdało. Tuż przed przerwą Drogba obrócił się z Williamem Gallasem na plecach i oddał potężny strzał w okienko bramki bezradnego Carlo Cudiciniego.

Tottenham przegrywał po bramce "z niczego" i miał prawo być rozdrażniony. Można się domyślać, że piłkarze Harry'ego Redknappa wychodzili na drugą przewagę z zamiarem zmasowanego ataku, ale już po kilku minutach przegrywali 0:2.

Bramkę "zdobył" Juan Mata, którego strzał został zablokowany przed linią bramkową przez obrońcę Spurs, Benoita Assou-Ekotto. Sędzia Martin Atkinson uznał jednak, że futbolówka minęła linię i wskazał na środek boiska. Powtórki pokazały, że piłka nawet nie znalazła się na linii bramkowej. - To nie jest kontrowersyjny gol, to po prostu nie jest gol - mówili zszokowani komentatorzy.

Gol duch (kliknij, aby powiększyć):

Gracze Spurs byli wściekli, ale szybko zdołali odrobić część strat. Dziesięć minut po golu-duchu Maty do siatki trafił Gareth Bale. Znów doszło do kontrowersji, bo chwilę przed strzałem Bale'a Petr Cech przewrócił w polu karnym Emmanuela Adebayora i gdyby nie obecność Walijczyka, arbiter musiałby podyktować rzut karny i pokazać bramkarzowi Chelsea czerwoną kartkę.

Po golu na 1:2 Tottenham próbował przycisnąć, ale nie potrafił złamać obrony The Blues. Z czasem Spurs zaczęli gasnąć, a na kwadrans przed końcem Redknapp zdjął z boiska Rafaela van der Vaarta i wprowadził Jermaina Defoe, zmieniając system gry na 4-4-2. Ta decyzja okazała się fatalna.

Po przejściu na 4-4-2 Spurs nie potrafili utrzymać w ryzach Juana Maty, który dwie minuty po zdjęciu Van der Vaarta asystował przy golu Ramiresa, a w doliczonym czasie zaliczył asystę przy trafieniu Florenta Maloudy. W międzyczasie do bramki z rzutu wolnego trafił jeszcze Frank Lampard, dzięki czemu ostateczny wynik to 5:1 dla The Blues.

Redknapp: Rozmawiałem z sędzią

Po meczu Redknapp nie ukrywał, że według niego bramka Maty nie powinna zostać uznana. Menedżer Spurs nie chciał jednak obwiniać arbitra. - Po prostu popełnił błąd. Nie zrobił tego specjalnie. Rozmawiałem z nim i powiedział, że czuje się gorzej ode mnie. Powiedziałem: "nie wydaje mi się".

Redknapp odniósł się też do kontrowersyjnej sytuacji przy trafieniu Bale'a na 2:1. - Wolałbym rzut karny i czerwoną kartkę [dla Cecha] niż gola - stwierdził.

Ta sytuacja nie wywołała jednak tak dużych kontrowersji, jak gol-duch Maty z początku drugiej połowy.

O sytuację z 49. minuty zapytano tymczasowego menedżera Chelsea, Roberto di Matteo. - Nie strzeliliśmy tylko dwóch goli, strzeliliśmy pięć. Nie wiem jak duży miałoby to wpływ [gdyby bramka Maty nie została uznana] - powiedział.

Bardziej otwarty był John Terry, który przyznał, że według niego piłka nie przekroczyła linii. Z kolei Frank Lampard powiedział, że w ogóle nie widział całego zajścia, ponieważ wykonywał rzut rożny i stał zbyt daleko, by cokolwiek widzieć. Juan Mata, który oszukał sędziego ciesząc się z niestrzelonego gola, był nieuchwytny.

Finał Pucharu Anglii odbędzie się 5 maja na Wembley. Chelsea zagra z Liverpoolem, który w sobotnim półfinale wyeliminował drużynę Evertonu.

Skandal i wielkie emocje na Wembley. Tottenham 1, Chelsea 5 [GALERIA ZDJĘĆ]

Tak relacjonowaliśmy na żywo:

II połowa:

90. min. +6 Koniec meczu, Chelsea w finale!

90. min. +4 Genialna asysta Maty, który przerzucił piłkę nad linią obrony do wychodzącego sam na sam Maloudy. Francuz uderzył między nogami wychodzącego Cudiciniego i ustalił wynik na 5:1!

90. min. +4 GOL! Chelsea dobija Spurs!

90. min. +3 Redknapp pozwala Parkerowi wcześniej skończyć spotkanie, zastępuje go Sandro.

90. min. +2 Obi Mikel kopnął Parkera po gwizdku, to było zagranie na czerwoną kartkę! Sędzia obdzielił obu piłkarzy żółtymi kartkami, na boisku zrobiło się gorąco, wściekłego Parkera musieli trzymać koledzy.

90. min. +1 Pięć minut doliczonego czasu. Adebayor ukarany żółtą kartką za niebezpieczny wślizg na Cahillu.

89. min. Fatalne zagranie Maloudy, powinno być 5:1, ale pomocnik Chelsea zamiast dograć po ziemi do stojącego przed pustą bramką Torresa zdecydował się na zbyt mocne podanie górą.

89. min. Didier Drogba otrzymuje oficjalną pucharową nagrodę zawodnika meczu.

84. min. Jeszcze jedna zmiana, Fernando Torres za Drogbę.

82. min. Florent Malouda zmienił Ramiresa.

81. min. Po faulu Gallasa na Drogbie Chelsea miała rzut wolny w okolicach 30. metra. Do piłki podszedł Lampard, który oddał bardzo mocny strzał w sam róg bramki. Chelsea - Liverpool, tak najprawdopodobniej będzie wyglądała obsada finału Pucharu Anglii!

81. min. GOL! To już na pewno koniec, Lampard podwyższa na 4:1!

80. min. Żółta kartka dla Gallasa, który sfaulował uciekającego mu Drogbę.

77. min. Fantastyczne podanie Maty do Ramiresa, który uciekł Assou-Ekotto i pięknie przelobował Cudiciniego. Tottenham chyba już się nie podniesie!

77. min. GOL! 3:1! Chelsea jedną nogą w finale!

75. min. Defoe zmienia Van der Vaarta.

74. min. Jermain Defoe szykuje się do wejścia na boisko.

73. min. Tottenham blisko wyrównania, King główkuje minimalnie niecelnie po dośrodkowaniu z rzutu rożnego!

69. min. Dobra szansa Drogby, ale świetnie zablokował go King.

64. min. Chelsea próbuje uspokoić grę, spokojnie rozgrywać piłkę. Spurs nacierają przy każdej okazji.

59. min. Podczas akcji bramkowej kontuzji doznał David Luiz. Obrońca Chelsea został zniesiony na noszach, zastąpił go Gary Cahill.

56. min. Kontra Spurs, świetne podanie Parkera do Adebayora. Napastnik Spurs minął Cecha i został powalony na ziemię, sędzia podyktowałby zapewne rzut karny i pokazał czerwoną kartkę, ale do piłki dopadł Gareth Bale, który trafił do siatki!

56. min. GOL! Spurs zdobywają kontaktową bramkę!

55. min. Powtórki pokazują, że to Atkinson podjął decyzję, liniowy nie widział piłki!

49. min. Po wrzutce z rzutu rożnego Cudicini popisał się kolejną świetną interwencją. Piłka spadła przed bramkę Spurs, zapanowało wielkie zamieszanie. Mata uderzył na bramkę, ale na linii leżało aż trzech piłkarzy, którzy przewrócili się podczas starć przy rzucie rożnym: King, Assou-Ekotto i Terry. Sędzia uznał, że piłka przekroczyła linię bramkową, mimo że nawet się na niej nie znalazła! Odbiła się od uda Assou-Ekotto, nie ma mowy o golu. Spurs skrzywdzeni, wściekli piłkarze Redknappa nie mogą uwierzyć w pomyłkę arbitra Martina Atkinsona!

49. min. GOL! 2:0 dla Chelsea, niesamowicie kontrowersyjna bramka!

48. min. Świetna interwencja Cudiciniego! Mata strzelił mocno w róg bramki, ale rezerwowy bramkarz Spurs zdołał wybić piłkę na rzut rożny!

46. min. Zaczynamy drugą połowę.

I połowa:

45. min. +1 Koniec pierwszej połowy, Chelsea na razie w finale!

45. min. +1 Minuta doliczonego czasu.

43. min. Drogba podbił piłkę, obrócił się z Gallasem na plecach i z trudnej pozycji uderzył potężnie w samo okienko, Cudicini bez szans! Piękna bramka, 1:0 dla Chelsea!

43. min. GOL! Fantastyczny strzał Drogby!

40. min. Jeszcze jedna wielka szansa Spurs! Van Der Vaart dośrodkował z głębi pola do Adebayora, który źle obliczył tor lotu i nie trafił w piłkę. Wydawało się, że jest już po akcji, ale futbolówka skozłowała i omal nie wpadła do bramki, trafiła w słupek!

36. min. Terry wybija z linii! Adebayor dośrodkował z lewej strony na głowę Van Der Vaarta, który chyba próbował strzelać, ale ostatecznie zgrał piłkę do stojącego przy długim słupku Lennona. Lennon podał z powrotem do Van Der Vaarta, który znów uderzył głową, ale tym razem w stronę bramki - piłka przeleciała obok interweniującego Cecha i wpadłaby do bramki, gdyby nie idealnie ustawiony Terry!

31. min. Znów groźnie w szesnastce Spurs, Drogba strzela głową, ale myli się o kilkadziesiąt centymetrów.

27. min. Powinno być 1:0 dla Chelsea! Piłkarze Di Matteo wyszli z potencjalnie zabójczym kontratakiem, ale podanie Kalou do wychodzącego sam na sam Maty okazało się minimalnie za mocne!

25. min. Parker utyka po starciu z Lampardem.

22. min. Pomysłowa kiwka Adebayora przy linii końcowej, ale po wejściu w pole karne napastnik Spurs stracił głowę i podał bardzo niecelnie.

16. min. Drogba ukarany żółtą kartką za faul na Lennonie.

15. min. Bardzo nieudana próba Van der Vaarta.

13. min. Drogba znalazł się w świetnej pozycji, ale próbował uderzyć wolejem i nie trafił w piłkę.

10. min. Drogba uderzał z rzutu wolnego, mimo że piłka była bliżej linii środkowej niż bramki Tottenhamu. Napastnik Chelsea strzelił potężnie, ale nad poprzeczką.

5. min. Modrić mógł wypuścić Adebayora sam na sam, ale zagrał trochę za mocno.

1. min. Chelsea zaczyna.

19:00 Przedmeczowa minuta ciszy dla ofiar katastrofy Hillsborough i tragicznie zmarłego 25-letniego piłkarza Livorno, Piermario Morosiniego, zakłócona przez gwizdy garstki pseudokibiców Chelsea.