Sport.pl

Finał województwa dolnośląskiego Coca-Cola Cup 2011

We Wrocławiu na Stadionie Olimpijskim rozegrany został kolejny z finałów wojewódzkich turnieju piłkarskiego Coca-Cola Cup 2011. Tym razem do rywalizacji przystąpiły najlepsze zespoły województwa dolnośląskiego.
W kategorii chłopców faworytami byli młodzi piłkarze z Gimnazjum nr 3 w Lubinie, którzy w ubiegłorocznym finale krajowym Coca-Cola Cup zdobyli tytuł wicemistrzowski. O sile tego zespołu stanowią zawodnicy na co dzień reprezentujący młodzieżowe drużyny klubu piłkarskiego Zagłębie Lubin. W fazie grupowej wrocławskiego finału zawodnicy z Lubina rywalizowali z drużynami reprezentującymi Gimnazjum nr 3 w Dzierżoniowie oraz Gimnazjum nr 1 w Kamiennej Górze. W pierwszym meczu z Dzierżoniowem lubinianie pewnie wygrali 6:1. W pojedynku z kolegami z Kamiennej Góry także bez problemów pokonali rywali 6:2 i awansowali do strefy medalowej.

W grupie C swoje mecze rozgrywali zawodnicy Gimnazjum nr 38 we Wrocławiu. Zawodnicy tej szkoły to z kolei w większości reprezentanci młodzieżowych drużyn kolejnego ze znanych klubów - Śląska Wrocław. Wrocławianie w swojej grupie zajęli pierwsze miejsce zdobywając komplet punktów i nie tracąc przy tym bramki. W pierwszym grupowym meczu pokonali aż 7:0 drużynę Gimnazjum nr 2 w Głogowie, a w kolejnym meczu Gimnazjum z Nowogrodziec 5:0. Skład par półfinałowych uzupełniły zespoły z Jeleniej Góry oraz Ząbkowic Śląskich. Gimnazjum nr 3 z Jeleniej Góry wygrało rywalizację w grupie A pokonując po 2:1 drużyny Gimnazjów w Żmigrodzie i w Łozinie. Większe emocje towarzyszyły rywalizacji w grupie D, z której do półfinału awansował zespół z Ząbkowic Śląskich. W pierwszym meczu tej grupy Gimnazjum nr 1 w Ząbkowicach Śląskich wygrało z drużyną Gimnazjum nr 2 w Oławie 5:3, natomiast w drugim spotkaniu grupowym padł remis 2:2 i o awansie do kolejnej fazy rozgrywek decydował pojedynek pomiędzy drużynami z Wałbrzycha i Oławy. W meczu padł remis 3:3 dający awans drużynie z Ząbkowic Śląskich.

W pierwszym pojedynku półfinałowym spotkali się faworyci. Jednak mecz okazał się widowiskiem jednostronnym, w którym zawodnicy z Lubina pewnie pokonali kolegów z Wrocławia 6:1. W drugim półfinale zawodnicy z Jeleniej Góry ulegli piłkarzom z Ząbkowic 2:6. W "małym finale", jak potocznie nazywa się mecze o 3. miejsce, gimnazjaliści z Wrocławia ograli drużynę Gimnazjum nr 3 z Jeleniej Góry 6:1. W finale zawodnicy z Gimnazjum nr 3 w Lubinie nie dali najmniejszych szans rywalom z Ząbkowic Śląskich wygrywając 6:0.

Indywidualnie najlepszym bramkarzem turnieju został Dominik Białowąs z Ząbkowic Śląskich, a najlepszym strzelcem Damian Kowalczyk (12 bramek) z Gimnazjum nr 3 w Lubinie.

W turnieju dziewcząt rywalizowało 6 zespołów. W grupie A mecze rozgrywały drużyny Gimnazjum z Chocianowa, Gimnazjum nr 1 Boguszów Gorce i Gimnazjum Ujazd Górny. Najlepsze w tej grupie okazały się dziewczęta z Chocianowa, które "rozstrzelały" koleżanki z Ujazdu 11:1 oraz pokonały zespół z Boguszowa 5:0 i pewnie awansowały do finału. W grupie B o awans do półfinału walczyły drużyny Gimnazjów w Bierutowie, Ścinawce Dolnej oraz Pisarzowicach. Podobnie jak w przypadku grupy A, tutaj także jedna z drużyn dominowała nad pozostałymi. Zawodniczki z Bierutowa odniosły dwa przekonywujące zwycięstwa - 8:1 z zespołem ze Ścinawki oraz 7:0 z drużyna z Pisarzowic.

W pierwszym meczu półfinałowym faworytki z Chocianowa wygrała bez problemów 6:0 z zawodniczkami ze Ścinawki Dolnej, natomiast w drugim półfinale walka była bardzo wyrównana - w regulaminowym czasie gry pomiędzy zespołami z Bierutowa i Boguszowa Gorców padł remis 3:3 i o wygranej zadecydowała seria rzutów karnych, które lepiej egzekwowały zawodniczki z Bierutowa.

Nietypowo rozstrzygnął się mecz o 3. miejsce pomiędzy Boguszowem a Ścinawką. W regulaminowym czasie gry padł remis 1:1, a dogrywka także nie przyniosła rozstrzygnięcia. W tej sytuacji o zwycięstwie zadecydowała punktacja konkursu "Gram czysto" prowadzona przez organizatorów Coca-Cola Cup, w której lepsze okazały się zawodniczki z Bierutowa.

Finał był jednostronnym widowiskiem - zespół z Chocianowa zdeklasował koleżanki z Bierutowa wygrywając aż 10:0. Indywidualnie najlepszą bramkarką turnieju została Karolina Głowacz (Bierutów), a najlepszą snajperką Patrycja Michalska (Chocianów) z 8 bramkami na koncie.

Wrocławski finał wojewódzki wyłonił także kolejnych finalistów Akademii Futbolu Coca-Cola Cup, którzy podejmą współzawodnictwo z innymi utalentowanymi młodymi piłkarzami z innych województw o wejście do finałowej dziesiątki i nagrodę główną Akademii - wyjazd na profesjonalny obóz szkoleniowy do Doniecka.

Finał przyniósł wiele emocji nie tylko zawodnikom ale także kibicom, którzy licznie odwiedzili Strefę Aktywnego Życia towarzyszącą turniejowi i wzięli udział w konkursie "Wnieś flagę na stadion podczas UEFA EURO 2012TM." 16 zwycięzców konkursu, po jednym z każdego województwa, wniesie flagę przed meczem grupowym Reprezentacji Polski podczas Mistrzostw.

Tegoroczną edycję turnieju Coca-Cola Cup śledź też na oficjalnej stronie »