Najlepsi szachiści i szachistki w Warszawie

Tegoroczne Enea Mistrzostwa Polski w szachach oraz Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach rozpoczynają się 12 lutego w Warszawie. Wśród zawodników znajdują się najlepsi polscy gracze. Finał nawiązuje do długiej tradycji, gdyż w tym roku przypada 85. rocznica pierwszych Mistrzostw Polski, które odbyły się także w stolicy Polski w 1926 roku.
Wśród zawodników znajdą się m.in. broniący tytułu Mateusz Bartel, zeszłoroczny mistrz Polski i zdobywca medalu za wynik indywidualny na Olimpiadzie Szachowej w Chanty-Mansyjsku oraz Radosław Wojtaszek, który na każdej kolejnej liście rankingowej odnotowuje zyski rankingowe i obecnie figuruje w pierwszej dwudziestce światowej listy FIDE (Międzynarodowej Federacji Szachowej).

W zawodach startuje 22 zawodników, a turniej będzie rozgrywany systemem szwajcarskim.

Równolegle rozgrywane będą Budimex Mistrzostwa Polski Kobiet w Szachach. Tytułu Mistrzyni Polski będzie bronić Monika Soćko, jedyna Polka z tytułem męskiego arcymistrza szachowego i zeszłoroczna brązowa medalistka Mistrzostw Europy Kobiet w Rijece.

Do medalowych faworytek zaliczane są także arcymistrzynie z czołówki polskiej listy rankingowej: Jolanta Zawadzka, Joanna Majdan-Gajewska i Joanna Dworakowska.

W zawodach startuje 10 najlepszych polskich szachistek, które będą walczyć o medale w systemie kołowym.

Turniej kobiet sędziować będzie legendarna polska szachistka Agnieszka Brustman, w latach osiemdziesiątych zawodniczka z pierwszej dziesiątki świata.

Zawody będą się odbywały w sali Promenada w Hotelu Novotel w Warszawie. Rundy zaczynają się od 12 do 19 lutego o godz. 15.00, ostatnia runda w dniu 20 lutego zacznie się o 9.00 rano.

Na miejscu działać będzie kawiarnia szachowa, w której zawody będą komentowane na żywo oraz wystawa poświęcona pierwszym Mistrzostwom Polski i ważnym postaciom świata szachowego dwudziestolecia międzywojennego. Wstęp wolny.

Organizatorami są Polski Związek Szachowy, Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy oraz Hotel Novotel Centrum.