Krakowski Festiwal Górski za nami

Niedzielna gala kończąca 8. Krakowski Festiwal Górski przyniosła trzy długo oczekiwane rozstrzygnięcia. "Jedynka", główna nagroda I Międzynarodowego Konkursu Filmowego i tytuł najlepszego obrazu w Konkursie Polskiego Filmu Górskiego. Na festiwalu odbył się także finał Mistrzostw Polski 2010 w Boulderingu. Patronat nad festiwalem objął portal Sport.pl
Jedynka trafiła w tym roku do Łukasza Dudka, jednego z naszych najlepszych wspinaczy skałkowych. Doceniono jego dwa tegoroczne przejścia - wytyczenie Made in Poland, anonsowanej przez autora jako VI.8 i tym samym pretendującej do jednej z najtrudniejszych dróg sportowych w Polsce oraz poprowadzenie Ali Hulk 9a RP w Rodellar, która była piątą z kolei "dziewiątką a" w dorobku Dudka.

Dodajmy jeszcze, kogo Łukasz w wyścigu o "Jedynkę" wyprzedził. Pozostali finaliści to: zespół Marcin Wszołek i Konrad Ociepka - pierwsze polskie przejście End of Silence 8b+ RP (350m), Adama Pustelnika - poprowadzenie legendarnej Action Directe 9a Wolfganga Güllicha, Aleksandrę Dzik - pierwsze polskie wejście kobiece drogą klasyczną na Pik Pobiedy 7439 m i drugi polski tytuł śnieżnej Pantery, Edytę Ropek - mistrzostwo Europy na czas i rekord Europy na dystansie 15 metrów oraz Andrzeja Bargiela - wygrana w Elbrus Race i jednoczesne ustanowienie rekordu czasowego 3:23:27.

Na gali poznaliśmy również dwie najlepsze produkcje filmowe. W premierowym Międzynarodowym Konkursie Filmowym o Grand Prix 8. KFG spośród dziewięciu obrazów (8 zagranicznych, jeden polski) największe wrażenie na jury zrobił świetny obraz Petera Mortimera Alone on the Wall, portretujący Alexa Honnolda. Amerykanin jest we wspinaniu solowym (ale nie tylko) postacią absolutnie fenomenalną. "Prywatnie" nieśmiały, skromny, zagubiony, w roli wspinacza genialny. Trudno uwierzyć, że człowiek jest w stanie przejść bez asekuracji 360-metrową Moonlight Buttress, czy słynną 600-metrową Regular Northwest Face! Alex to robi, i to jakim stylu!

Członkowie jury docenili: "wybitną osobowość głównego bohatera, który nadaje nowe znaczenie słowu "niemożliwe" i przesuwa granicę tego, co można osiągnąć we wspinaczce solowej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że ta niesamowita historia została opowiedziana w tak prosty, bezpretensjonalny sposób".

Drugie miejsce w Konkursie Międzynarodowym zajęły ex aequo dwa filmy. Japoński Signatures Nicka Waggonera za "szczególną estetykę i wysmakowanie obrazu oraz przepiękne zdjęcia w ekstremalnych warunkach" oraz polska Deklaracja nieśmiertelności Marcina Koszałki za "uniwersalność przekazu. Marcin Koszałka sięgnął po rzadką w filmie górskim tematykę przemijania i starości. Obraz zrealizowany z dużą starannością, wykraczający poza dotychczasowe standardy festiwali górskich".

Grand Prix Konkursu Polskiego Filmu Górskiego trafił w tym roku w ręce Elizy Kubarskiej za film Co się wydarzyło na wyspie Pam, opowiadający historię wytyczania nowej drogi na najwyższym klifie świata na Grenlandii przez autorkę filmu i Davida Kaszlikowskiego (2007 rok). Jury, nie odnosząc się do dokumentalnego waloru filmu, doceniło świetne zdjęcia, niebanalną historię dwojga ludzi oraz próbę odpowiedzi na pytanie czym jest partnerstwo w górach i w życiu.

Drugą nagrodę zdobył Potato Power w reżyserii Wojtka Kozakiewicza. W uzasadnieniu werdyktu czytamy "za bezpretensjonalność formy oraz poczucie humoru, z jakimi przedstawiono ryzykowne ewolucje na slacklinie".

Tradycyjnie była jeszcze nagroda publiczności. Tutaj największą ilość głosów zebrał film Marcina Koszałki Deklaracja Nieśmiertelności, będący na poły artystycznym dokumentem/portretem poświęconym Piotrowi Szalonemu Korczakowi, dramacie przemijania i marzeniach o nieśmiertelności.

No i wreszcie nagrodzenie najlepszych polskich boulderowców, którzy kilka godzin wcześniej zafundowali nam świetne sportowe widowisko. Tytuł Mistrzów Polski 2010 trafił do Agaty Wiśniewskiej (KW Toruń) i Aleksandra Romanowskiego (KW Warszawa). Natomiast najlepsi w całym cyklu pucharowym byli Kinga Ociepka (KS Korona Kraków) i Tomek Oleksy (MKS Tarnovia).  

Niedzielną galę poprzedziły wspaniałe prelekcje gwiazd 8.KFG, czyli Adama Ondry, Catherine Destivelle oraz Roberta Jaspera. Z pośród polskich gości wystąpiła m.in. Kinga Baranowska, Adam Pustelnik, Matusz Haładaj, Konrad Ociepka i Marcin Wszołek. Niezapomnianą prelekcję przygotował Piotr Pustelnik, którego 20-letni dorobek himalajski został pięknie uhonorowany przez widzów KFG długimi oklaskami na stojąco.

Na festiwalu odbył się także finał Mistrzostw Polski 2010 w Boulderingu. Wśród kobiet pod nieobecność Kingi Ociepki faworytką była Agata Wiśniewska, obrończyni tytułu z ubiegłego roku. Agata zawalczyła o złoto bezpośrednio z Oliwką Bechyne-Goś. Właściwie wszystko rozegrało się na ostatnim problemie i mało brakowało, a doszłoby do superfinału. Agata pokazała jednak wielką klasę i ducha walki, topując na czwartej przystawce. W efekcie uzbierała komplet topów, Oliwka o jeden top mniej. Trzy topy zaliczyła również Sylwia Buczek, zaklepując tym samym najniższe podium.

Wśród mężczyzn siła spokoju i świetna technika równa się Aleksander Romanowski. Jako jedyny, podobnie jak Agata wśród kobiet, skończył wszystkie finałowe problemy. Różnice między pozostałymi finalistami były już dużo mniejsze. Aż czterech następnych w rankingu wywalczyło po trzy topy. O miejscach na podium zdecydowała liczba prób, a tu najlepszy był Jakub Jodłowski i zaraz potem Marcin Wszołek.

Mistrzostwa Polski były jednocześnie finałową edycją Pucharu Polski 2010 w Bouderingu. W trzech pucharowych odsłonach (Tarnów, Zakopane, Kraków) najwięcej punktów zebrał Tomek Oleksy i Kinga Ociepka.

Najlepsze trójki Pucharu Polski 2010:

Tomasz Oleksy

Jakub Jodłowski

Aleksander Romanowski

Kinga Ociepka

Sylwia Buczek

Agata Wiśniewska