Wysokie loty Talentów Dalkii

Z początkiem listopada rusza II edycja ?Akademii Talentów Dalkii? - programu dla młodych sportowców, którego głównym założeniem jest przybliżenie im świata mediów i biznesu. Pierwsza odsłona przedsięwzięcia pozwoliła na przeszkolenie grupy specjalnie wyselekcjonowanych sportowców z zakresu marketingu sportowego, public relations, doradztwa zawodowego i psychologii sportu. Patronami medialnymi ATD są Gazeta Wyborcza i Sport.pl
Dwóch pięcioboistów nowoczesnych, szermierz oraz dwie lekkoatletki, zakwalifikowali się programu w regionie warszawskim. Towarzyszyć im będzie dwunastka innych beneficjentów z województwa łódzkiego, poznańskiego, a od tego roku również z gminy Tarnowskie Góry i Chrzanów. Dwójka pływaków, szachistów i karateków, kolarka, wioślarz, szpadzista, kajakarz, windsurfer oraz zawodniczka biegu na orientację - wszyscy w przedziale wiekowym 15-18 lat, niesamowicie zdolni i chcący poszerzać swoje horyzonty.

Oprócz programu szkoleniowego cała grupa otrzyma wsparcie stypendialne, a ich wyniki w sporcie i nauce będą na bieżąco monitorowane. Osią programu jest partnerska współpraca organizatora - firmy Dalkia, Urzędów Miast, lokalnych mediów oraz administratora - Havas Sports&Entertainment. To wspólne głosowanie poszczególnych przedstawicieli decyduje o tym, kto kwalifikuje się do programu.

- Wybór jest zawsze bardzo trudny. Z żalem musimy informować zainteresowanych o eliminacji, ale demokratyczne głosowanie w gronie Partnerów pozwala mieć pewność, że wybieramy tych z największym potencjałem sportowym i intelektualnym - wyjaśnia Anna Gnoińska, Członek Zarządu Dalkii Polska.

Nowi beneficjenci Akademii Talentów Dalkii przez 12 miesięcy będą zgłębiać tajniki biznesowych aspektów sportu oraz określać swoje preferencje zawodowe, podczas specjalnych zjazdów szkoleniowych. O tym, jak ważna jest edukacja w życiu sportowca przekonuje Adam Wiercioch, medalista olimpijski z Pekinu w drużynie szpadzistów oraz inspirator programu: - Każdy sportowiec powinien być przygotowany do życia po życiu, jakim jest zakończenie sportowej kariery i rozpoczęcie normalnej pracy. Im wcześniej to uświadomimy tym lepiej dla personalnego rozwoju każdego z nich - tłumaczy Wiercioch.

Członek srebrnej ekipy szpadzistów jest flagowym przykładem, iż kariera zawodowego sportowca może iść w parze z pracą zawodową na eksponowanym stanowisku. Adam jest specjalistą IT w Dalkii Polska. Doskonale komunikuje się w języku francuskim, a jego startom kibicuje cała firma.

Dziesiątka beneficjentów, która uczestniczyła w I edycji poznała zasady współpracy z mediami, przygotowywania ofert sponsorskich, określiła swoje profile zawodowe, nauczyła się jak walczyć ze stresem przed zawodami. Organizatorzy z dużą satysfakcją obserwowali także postępy w wynikach sportowych. Filip Wypych i Krzysztof Jankiewicz, uczestniczący w programie w Łodzi, zostali zaproszeni na roczny staż do akademii pływackiej w Madrycie, skupiającej najbardziej obiecujących sprinterów Europy. Przez najbliższy rok będą trenować pod okiem m.in. Bartosza Kizierowskiego, jednego z najlepszych zawodników w historii polskiego pływania.

Adam Pawłowski, lekkoatleta Olimpii Poznań wzbudza coraz większe zainteresowanie trenera dorosłej kadry sprinterów, Ariana Borkowska wioślarka Tryton Poznań kolekcjonuje kolejne zwycięstwa w międzynarodowych zawodach, a Filip Kobielski idzie śladami Mateusza Kuśnierewicza. W tym roku połowa beneficjentów ATD przystąpiła do egzaminu dojrzałości, który zaliczyli z dobrymi wynikami.