Roger z orzełkiem na piersi Z czuba i na żywo

To historyczny dzień. W reprezentacji Polski meczu z drugoligowym klubem ze Szwajcarii zadebiutuje świeżo nabyty Polak Roger Guereirowski. Choć do pierwszej jedenastki się nie zmieścił.

KONIEC Niemieccy dziennikarze są pod wrażeniem kibiców dopingujących Krzynówka. Podejrzewają, że to rodzina.

Wywiad z Beenhakkerem po meczu przeprowadza Bożydar Iwanowi - po niemiecku. Wypowiedzi trenera są trzy razy dłuższe niż tłumaczenia komentatora. Ale to może być wina tego, że "spiele" ma dwie sylaby, a "mecz" tylko jedną.

Żegnamy się z bólem zębów po tym meczu. Ale na tym etapie przygotowań... No, wiecie, słyszeliście to już kiedyś.

KONIEC Sędzia doliczył 15 sekund. Podsumowanie: Gra się tak, jak przeciwnik pozwala, wynik idzie w świat, bla, bla, bla, bla.

90. min. I znowu obrońcy zaspali, znowu Szwajcar sam na sam z bramkarzem, znowu strzela obok słupka.

87. min. Krzynówek z wolnego. Wielka Mała Stopa tym razem zawiodła - wysoko nad bramką.

85. min. ROGER WATCH . Pierwsze celne dośrodkowanie Polaków w meczu. Dośrodkowywał Roger, piłka odbiła się od głowy Żurawskiego.

82. min. Mecz wygląda tak, jakby wszystkich satysfakcjonowało 1:0 dla Polski. Kibice krzyczą "Jeszcze jeden", ale chyba raczej z przyzwyczajenia.

Korespondent chciał osobiście podziękować kibicom, którzy przez cały mecz nie wydali z siebie ani jednego przekleństwa. Nie zaśpiewali nawet pieśni o PZPN.

80. min. Dośrodkowanie Krzynówka dość daleko od jakiegokolwiek innego Polaka.

78. min. Michał: Się zrobiło z tymi limerykami: ponoć dwa miliony Polaków pisze wiersze - a tylko nieco ponad milion je czyta.

Ławkę w Niemczech grzał Roger z Warszawy.

Rzekł mu trener: "Rozgrzej-że swe stawy!

Rusz swym barkiem i udem,

by rozpędzić tę nudę!

Sam bym usnął - lecz piłem trzy kawy"

75. min. Przerażające w tej bramce jest to, że akcję meczu i gola strzelił człowiek po tygodniowym urlopie, który odbył z drużyną jeden trening.

73. min. WRESZCIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE! Krzynówek!

Łobodziński w pola karne do Krzynówka, ten zrobił trzy kółka i uderzył nie do obrony. ROGER WATCH A akcja zaczęła się od Rogera.

Jak ktoś napisał na forum: "Mała stopa żyje i ma się dobrze". Roman Kołtoń nazwał to "Krakowiaczkiem". Czyżby transfer do Wisły przesądzony.

72. min. Remis remisem, ale mamy szczęście że nie przegrywamy. Obrona zaspała, a napastnik rywali (Mateusz Borek ich rozróżnia, my nie) znalazł się sam na sam ze Szczęsnym. Spanikował. Prawdopodobnie rozproszył go strój Petra Cecha.

71. min. Korespondent uciął sobie pogawędkę z niemieckim dziennikarzem. Dziennikarz nie mógł zrozumieć, że ten mecz pokazuje telewizja.

Polacy przyśpieszyli grę. W biegach na szerokość boiska biją rywali na głowę.

67. min. Mateusz Borek: "Roger musi się też zmierzyć z numerem, z którym gra. W końcu z dwudziestką grali na wielkich imprezach Zbigniew Boniek i Wojciech Kowalczyk".

A także Zdzisław Kapka, Roman Wójcicki, Jacek Bąk i Piotr Giza. A swoją drogą zmierzenie się z legendą Wojciecha Kowalczyka może się źle skończyć.

65. min. ŁAWKA REZERWOWYCH WATCH: Za chwilę na boisko wejdą Szczęsny, Krzynówek i Błaszczykowski.

63. min. Nie idzie nam wrzucanie piłki do bramki, więc Żurawski postanowił wrzucić do niej bramkarza. Również się nie udało.

ROGER WATCH : Jeśli ktoś miał wątpliwości co do Brazylijczyka i jego przydatności w drużynie, to powinien dać sobie spokój. Świetne podanie do Zahorskiego z pierwszej piłki. Nie mamy piłkarzy, którzy są w stanie tak podać - nawet nie patrząc. Nie mamy też piłkarzy, którzy takie podania są w stanie regularnie wykorzystywać. Zahorski zwlekał ze strzałem, aż w końcu dopadli go obrońcy.

Od Bartosza - limerykowy poradnik dla Rogera:

Polski Roger w Kraju Kawy zrodzony

biega, skacze i gra jak natchniony

lecz by go kochali

rodacy duzi i mali

musi jeszcze poszukać tu żony

Albo strzelić dwie bramki w meczu z Niemcami.

61. min. Najlepsza akcja Polaków w drugiej połowie. Trzy podania, ostatnie do (ROGER WATCH ) Rogera, który się pogubił.

59. min. Piłki tracą wszyscy pomocnicy. Najbardziej ofensywnym jest w tej chwili Wasilewski.

Wygląda to, co tu dużo mówić, fatalnie. ŁAWKA REZERWOWYCH WATCH: Łobodziński, Bąk i Wawrzyniak zaraz pojawią się na boisku.

57. min. Polscy piłkarze wyprzedzają własną epokę. Wydawało się to niemożliwe, ale druga połowa jest jeszcze wolniejsza. Kołtoń z Borkiem twierdzą inaczej, ale oni chyba muszą.

Ilona: Wiem, że zazdrościcie Rogerowi, bo jest mu do twarzy w czerwonych spodenkach. Bo piszą o nim w gazetach. Bo zajmują się nim w redakcjach sportowych. Bo poświęcają mu mnóstwo uwagi w relacjach na żywo... Czy nie pomyśleliście, że z wami może być tak samo? Wystarczy pojść do Ikei i kupić sobie skarpetki. Tak, skarpetki i Ikei. Gdy wyjdziecie w nich na ulicę i zobaczy was trener Bośni i Hercegowiny, pomysli "ale ten kolo ma fajne nogi". Potem zaprosi was do kampanii reklamowej. Bedziecie reklamować najlepsze herbatniki szkolne w całym kraju. Potem kilka wizyt w szkole, pokochają was wszystkie dzieci. Stąd tylko krok do odpowiednika naszego Orderu Uśmiechu... Więc co to dla was takie obywatelstwo? phii. PS. A jak bedziecie miec jakieś fajne swoje zdjęcia, albo plakaty, to przyślijcie- Rogera już mam.

55. min. Dudka być może właśnie chyba odsprzedał kolegom bilet na Euro. To fajny chłopak jest, ale my mu pamiętamy jeszcze mecz z Niemcami na MŚ, więc płakać nie będziemy. Ale przede wszystkim ufamy Leo.

Będzie odpowiedź?

51. min. Najgroźniejsza akcja meczu za nami. Niestety dla Szwajcarów.

A zaraz po niej - druga. Również do Szwajcarów. Dariusz Dudka autorem obu. W drugiej podał przez środek, sytuację ratować musiał Kokoszka - faulem. Na ME dostałby za to czerwoną kartkę, tutaj tylko żółta.

49. min. Kacper: Mam pomysł na nowy hit na Euro:

Uliczkę znam w Klagenfurcie

W uliczkę wyskoczy Roger

PS. A tak ogólnie do Rogera nic nie mam i uważam, że powinien grać. Jest już Polakiem więc nie ma co dyskutować na ten temat. Dyskutować można było przed przyznaniem mu obywatelstwa co wg. mnie nie powinno się odbyć tak jak odbyło. A teraz jestem całą duszą i sercem z nim - z reprezentantem Polski.

To tak jak my. ROGER WATCH: Było pierwsze podanie do Rogera. Na dobieg. Nie dobiegł.

46. min. I Żewłakow. Roger z Żurawskim w ataku. Wybaczcie, że nie podamy zmian w Schaffhausen. Mateusz Borek podaje, ale on więcej zarabia.

Na niby? Niby my?

Uwaga, oświadczenie: Z czuba.pl jest ZA ROGEREM w kadrze. No niektórym, to trzeba szuflą do głowy, doprawdy... (a z czego to cytat - "szuflą do głowy" - wiecie?)

PRZERWA Namierzmay, kto wchodzi: Bąk, Dudka, Zahorski, Żurawski.

JEST ROGER W BIAŁO-CZERWONEJ KOSZULCE. Historyczny moment.

PRZERWA W przerwie kibice rzucili się na Tomasza Kuszczaka. W sensie ścisłym. Bramkarz Man Utd fotografuje się z kobietami, uśmiecha się do dzieci, rzuca słowa otuchy starszym. Klasa

PRZERWA Statystyka meczu. A wiecie, że na stronie głównej Gazeta.pl jest w tej chwili 14 wykrzykników? Na onecie 10, a na Wirtualnej Polsce 25. Tak, ten mecz jest aż tak ciekawy.

PRZERWA Widzieliśmy hodowle ogórków ciekawsze niż ten mecz.

PRZERWA Mamy coraz większe wrażenie, że złośliwi Szwajcarzy grają na poważnie. A przecież mieliśmy ich łatwo stłuc. Z tej jedenastki walczącej o wyjazd na Euro (bo trójka, która odpadnie na pewno była w pierwszej połowie na boisku) najdalej od wyjazdu jest Matusiak.

PRZERWA Tak prawdę powiedziawszy, to wynik nieco obciachowy.

43. min. Zwolennicy Garguły wyszli z redakcji. Mecz nie zrobił się od tego ciekawszy.

Kamil i limeryk o bohaterze wieczoru:

Był pewien Guerreiro z Warszawy

niepoważnie podchodził do sprawy

z nauką polskiego gonił ostro w piętkę

by z prezydentem uciąć pogawędkę

koleżance powierzył swe sprawy.

My tam od Rogera nie wymagamy, żeby mówił po polsku. Wystarczy nam, jak da nam zwycięstwo z Niemcami

41. min. Korespondent siedzi po tej samej stronie boiska, co kamera. Zachodzi więc taka ewentualność, że mecz jest ciekawy, ale ani my ani on tego nie widzimy, bo wszystko się dzieje na drugim skrzydle.

39. min. W redakcji są jednak zwolennicy Garguły (zamiast Rogera w składzie). My wciąż trzymamy z opcją Rogerową.

Korespondent zastanawia się, dlaczego ktoś zrobił Majewskiemu taką krzywdę i ustawił go na lewej pomocy. W dodatku koledzy zagrywają mu piłki, do których musi skakać, a jest najmniejszy na boisku.

37. min. Na razie najciekawsze w meczu są wyjścia bramkarza Szwajcarów. W zasadzie brakuje mu tylko peleryny i wielkiej litery "S" na piersi.

Ale za ciasne spodnie już ma.

33. min. W drodze na stadion korespondent minął pole, na którym pasły się konie. Teraz zapytał korespondenta Gazety Wyborczej, czy zamiast iść na mecz nie lepiej było usiąść na płocie i przez dwie godziny patrzeć na życie czterokopytnych. Korespondent GW odpowiedział: czasami jakaś pszczoła mogłaby chociaż przelecieć

Znaczy, że mecz - wiecie - porywający.

31. min. Mateusz Borek sprawia wrażenie, że więcej wie o drużynie Szwajcarów, niż o Polakach. Roman Kołtoń sprawia wrażenie, jakby już znał wyniki Polaków w meczach z Niemcami, Austriakami i Chorwatami, ale nie chce powiedzieć, by nie psuć zabawy.

Saganowski w symbolicznym rajdzie na bramkę rywali.

28. min. Podanie Golańskiego, dośrodkowanie Garguły, hej! (chodzi tu o góralski zaśpiew)

Jeśli Garguła walczy z Rogerem o miejsce w składzie, to na razie Roger wygrywa nie wychodząc na boisko.

27. min. ROGER WATCH: Roger zdjął buty. Tymczasem cała tak zwana trybuna prasowa w Donaueschingen jest zachwycona grą Wasilewskiego. Jens Lehmann zaczął się bać.

Za to w redakcji zdania są podzielone, bo Wasilewski sprokurował (trzeba kochać to słowo) groźną akcję dla Szwajcarów, faulując przed polem karnym. Z wolnego nic nie wyszło.

25. min. Tempo meczu siadło. Ponieważ od początku nie było za wysokie, więc możecie sobie zmiarkować, co się dzieje na boisku. Pressing Szwajcarów przynosi efekty. Polacy wycofują do Fabiańskiego, a ten wybija w aut.

ROGER WATCH: Obok Rogera usiadł Jakub Wawrzyniak.

22. min. No i jest pierwszy celny strzał. Dośrodkowanie Garguły. strzał głową Wasilewskiego, interwencja bramkarza.

20. min. Jest w tym coś zawstydzającego, że Polska gra ze szwajcarskim drugoligowcem i jeszcze nie oddała celnego strzału.

Tyle śmiesznego, że sędzia się poślizgnął i wywrócił. Ale to tyle.

16. min. Ustalmy fakty - na poważnie: Nie mamy nic przeciwko Rogerowi w kadrze. Więcej nawet - mamy wielką nadzieję, że to właśnie on strzeli zwycięskiego gola Niemcom. I będziemy się wtedy cieszyć jak wariaci.

Korespondent donosi, że Beenhakker niemiłosiernie wydziera się na Matusiaka. Na pomoc rzucił mu się Kuszczak, który przyszedł przywitać się z selekcjonerem.

14. min. Nasze superkomputery wyliczyły czas posiadania piłki. Polska - 90%, FC Schaffhausen - 10%.

Ponieważ Garguła jest obecnie w pierwszym składzie, więc wychodzi nam na to, że Roger jest szykowany do pierwszego składu na poważne mecze.

11. min. Seria rzutów rożnych dla Polaków. Krótka, ale efektowna. Zakończyło się na strzale Wasilewskiego pół metra od słupka.

9. min. Saganowski na spalonym. Odc. 6. Roger uwielbia filmik o spodenkach Wasilewskiego.

8. min. Polacy zaczęli schowani za podwójną gardą, ale to nic złego, bo najlepsze drużyny zaczyna się budować od tyłu.

Odc. 5.:

- Panie Rogerze z tego co tu pisze jest pan w świetnej formie

- Mówi się "jest napisane".

6. min. Matusiak na spalonym. Nie wiadomo, czy kontrowersyjnym, bo realizator nie dał powtórki. Może dlatego, ze ma tylko dwie kamery, które na dodatek stoją koło siebie.

5. min. Rajd Pawła Golańskiego. Niestety, lewym skrzydłemm więc nie widzieliśmy, jak zgubił piłkę.

2. min. Boisko na tyle kameralne, a kamery na tyle blisko boisko, że nie widać lewego skrzydła Polaków. Za daleko.

1. min. Mecz zaczął się piknikowo, ale Roman Kołtoń już spsychoanalizował sytuację Polaków.

19:01 Myśleliśmy, że FC Schaffhausen to jakieś słabiaki, ale okazuje się, że będzie bardzo ciężko. Na boisku Stam(m), Da Silva i Pires.

19:00 Drużyny wyszły na boisko. Powiało wielkim światem, bo każdy piłkarz trzyma za rękę małe dziecko. Każdy inne.

18:58 Filip o Rogerze: Ja tam do kolesia nic nie mam. Mam tylko nadzieje, ze sie chlopak przyda i nie bedzie trzeba przezywac dramatu na meczu. Nawet zatancze brazylijska sambe jak zobacze, ze Roger wspolpracuje i strzela z Ebim i cala druzyna

Jesli wspólnie z Ebim, to chyba sambę w chodakach

"Roger bardzo się stara", odc. 4, autorstwa mbalura: Roger siedzi na lawce i nuci -I CO JA ROBIE TU UUU

18:55 Idziemy o zakład, że Donaueschingen nigdy nie przeżyło większej piłkarskiej imprezy. Bardziej doświadczeni z nas twierdzą, że nie ma co się dziwić. W końcu gra finalista dwóch ostatnich mundiali i mistrzostw Europy. Nawet Brazylia nie może się pochwalić takim wynikiem.

"Roger bardzo się stara", odc. 3.: Roger znalazł błąd w pytaniu maturalnym z polskiego.

18:48 Korespondent donosi, że w Donaueschingen po raz pierwszy od niedzieli zaświeciło słońce, co odbiło się pomyślnie na jego kieszeni. Korespondent był bowiem o krok od inwestycji 40 euro w kalesony, a tak skończyło się tylko bluzą za 20 euro. W co zostało zainwestowane zaoszczędzone 20 euro nie wiemy i nie chcemy wiedzieć.

"Roger bardzo się stara", odc. 2.: Roger, tak masz grać w kadrze

18:44 Nasz korespondent stwierdził, że na stadionie jest na jego oko jakieś 140 tysięcy ludzi, w związku z czym niewiele widzi. Dlatego przekonaliśmy go, żeby skoncentrował się na tym, dla którego wszyscy się dzisiaj spotkaliśmy, naszym rodaku z Sao Paulo. Korespondent najpierw stwierdził, że nigdzie Rogera nie widzi, potem dopiero okazało się, że to dlatego, że Roger mu zasłaniał. Pierwszy odcinek ROGER WATCH : Roger podrapał się po prawym udzie.

Rozpoczynamy cykl "Roger się bardzo stara". Odc. 1.: Roger je karpia na wigilię.

18:40 Zaczynamy od składu. Można powiedzieć, że ustawienie na Milan:

Łukasz Fabiański - Marcin Wasilewski, Adam Kokoszka, Mariusz Jop, Paweł Golański - Michał Pazdan, Radosław Majewski, Rafał Murawski, Łukasz Garguła - Marek Saganowski, Radosław Matusiak.

Na meczu jest nasz tajemniczy, dość kudłaty korespondent. Jeśli obiad nie będzie podany w czasie meczu, to na pewno podzieli się z nami ciekawymi obserwacjami.