Paweł Korzeniowski mistrzem świata!

Paweł Korzeniowski mistrzem świata na 200 m delfinem. - Jak wskoczyłem do wody, od razu wiedziałem, że to jest to. Wielka swoboda, czucie wody - mówił za metą Korzeniowski
Ten dystans staje się polską specjalnością. Otylia Jędrzejczak jest mistrzynią olimpijską na 200 m stylem motylkowym, a w środę w najpewniejszy pod słońcem sposób wygrał w tej konkurencji Paweł Korzeniowski. Kto o tym pomyślał pierwszego dnia mistrzostw, kiedy Korzeniowski nie wszedł do finału 400 m stylem dowolnym?

Tymczasem w środę polski pływak, choć wskoczył do wody jako jeden z ostatnich, z trzecim od końca czasem reakcji, to już na pierwszym nawrocie był pierwszy. I tak już zostało do końca.

- Po prostu jak wskoczyłem do wody, to otoczył mnie wielki błękit, wielka swoboda ruchu. Dopłynąłem do pierwszego nawrotu i zacząłem się rozglądać. Zobaczyłem, że Japończycy są tuż obok mnie. Przyspieszyłem. Jak zobaczyłem, że odpadają, wiedziałem, że ten wyścig należy do mnie - opowiadał uszczęśliwiony Korzeniowski.

Faktycznie należał do niego - z wydawałoby wielkim spokojem pokonał ostatnią prostą. Za metą pięścią pokazał, że jest szczęśliwy, potem pomachał do polskiej ekipy, która co chwilę krzyczała wniebogłosy "Korzeń, Korzeń". Czwarty zawodnik igrzysk olimpijskich na 400 m kraulem pobił rekord Polski ustanowiony właśnie w Atenach aż niemal o sekundę - z 1.56,00 na 1.55.02!

Nie po raz pierwszy okazało się, że "Korzeń" zawsze chodzi własnymi ścieżkami. Wcześniej wykombinował sobie, że odpuści start na 400 m kraulem, za co spotkała go ze strony trenera Pawła Słomińskiego i "Gazety" delikatna krytyka. Czy zasłużona? Korzeniowski mógł oddać miejsce w wyścigu na 400 m st. dowolnym koledze z drużyny, jeśli wiedział, że nie będzie się ścigał serio. Z drugiej strony może właśnie to była droga do złota na 200 m motylkiem.

Zresztą już co najmniej od półfinału, jeśli nie od eliminacji, wiadomo było, że Polak ma gigantyczną moc. Wszedł do finału z najlepszym czasem, płynąc na luzie, rozglądając się na ostatnich metrach na boki i odpuszczając sobie finisz. Polak dobrze wiedział, że do startu nie przystąpią medaliści igrzysk w Atenach na tym dystansie: Amerykanin Michael Phelps (startuje na innych dystansach), Japończyk Takashi Yamamoto (nie dostał się do kadry) i Australijczyk Stephen Perry (zakończył karierę).

W środę szansę na medal miała również Paulina Barzycka na 200 m st. dowolnym. Niestety, w finale zabrakło jej sił w ostatnich metrach i była szósta ((1.59,34, złoto dla Francuzki Solenne Figues z czasem 1.58,60). - Za szybko płynęłam na początku - powiedziała Barzycka za metą. Ale to nieprawda. Płynęła szybko na początku, bo tak trzeba było. Na medal przyjedzie jeszcze czas. Przynajmniej tak mówi Paulina.

Wydarzeniem środowych finałów był rekord świata Granta Hacketta na 800 m stylem dowolnym. Australijczyk uzyskał 7.38,65 i pobił wynik Iana Thopre'a, który 24 lipca 2001 r. podczas mistrzostw świata w Fukuoce pokonał ten dystans w 7.39,16.

Rekord Polski w tej konkurencji poprawił Przemysław Stańczyk, który zajął 4. miejsce, uzyskując czas 7.50,83. 20-letni zawodnik MKP Szczecin urwał ponad półtorej sekundy z wyniku, który uzyskał we wtorkowych eliminacjach (7.52,56). Na siódmym miejscu finał ukończył Łukasz Drzewiński (7.58,62).

Łukaszowi Gąsiorowi nie udało się dostać do finału - był w półfinałach 100 m kraulem dziesiąty (49,31).

Otylia w finale

W czwartek szansę na skopiowanie wyczynu Korzeniowskiego będzie miała na tym samym dystansie Otylia Jędrzejczak. Polka z najlepszym wynikiem półfinałów awansowała do finału - uzyskała czas w 2.08,30.

W środę po raz kolejny Jędrzejczak stoczyła korespondencyjny pojedynek z Australijką Jessicah Schipper (2.08,38), która w poniedziałek w Montrealu zdobyła złoty medal na 100 m stylem motylkowym. Jędrzejczak wywalczyła w tej konkurencji brąz, a oprócz Schipper wyprzedziła ją jeszcze inna Australijka Lisbeth Lenton.

Zdaniem Jędrzejczak i trenera Pawła Słomińskiego to właśnie niespełna 19-letnia Schipper będzie jej główną konkurentką w walce o złoto na 200 m delfinem. Finał zostanie rozegrany w nocy z czwartku na piątek polskiego czasu, a Otylia bronić będzie tytułu z MŚ w Barcelonie.

Na razie w korespondencyjnych pojedynkach na 200 m stylem motylkowym górą jest Polka. W eliminacjach Jędrzejczak uzyskała rezultat 2.09,21, a Schipper 2.09,40. W półfinale czas Australijki to 2.08,38. Jednak obie zawodniczki nie pokazały jeszcze w

Montrealu maksimum możliwości i w końcówkach serii półfinałowych wyraźnie się oszczędzały.

Jędrzejczak zaczęła swój wyścig bardzo ostrożnie. Po 50 m była dopiero piąta, a na półmetku trzecia. Kolejną długość basenu pokonała najszybciej z całej stawki, a na metę przypłynęła o pół długości ciała przed kolejną zawodniczką.

Paweł Korzeniowski - sylwetka

Korzeniowski urodził się 9 lipca 1985 roku. Od początku kariery był związany z klubem Unia Dwory Oświęcim i trenerem Piotrem Woźnickim. W tym roku zmienił klub na AZS AWF Warszawa i trenera na Pawła Słomińskiego. 20-letni zawodnik jak wielu pływaków zaczął uprawiać pływanie ze względu na wadę kręgosłupa. - Miałem krzywicę kości i wystające żebra. Teraz nie ma po tym śladu. Ale właśnie z tego powodu jak miałem trzy lata trafiłem na basen, chociaż pewnie trafiłbym tam i tak, bo moja mama i wujkowie pływali. Regularną naukę pływania rozpocząłem w wieku dziesięciu lat - powiedział Korzeniowski.

- Pierwszy sukces przyszedł w siódmej klasie podstawówki, kiedy zająłem dziewiąte miejsce w kwalifikacjach do mistrzostw Polski. Rok później zdobyłem srebro na 200 m delfinem w mistrzostwach Polski w Szczecinie. Wcześniej kilka razy już pływałem z najlepszymi naszymi zawodnikami, ale kończyło się na finałach B - dodał pływak.

Na arenie międzynarodowej Paweł zaistniał w 2001 roku, na Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europejskiej w hiszpańskiej Murcii, gdzie zajął drugie miejsce na 200 m stylem motylkowym. Rok później w mistrzostwach Europy juniorów w Linzu zdobył srebrny medal na 1500 m stylem dowolnym. Dwa lata później MEJ w Glasgow wywalczył złoto na 200 m stylem motylkowym i był trzeci na 400 m stylem zmiennym.

W tym samym roku Korzeniowski awansował do finału mistrzostw świata w Barcelonie na 1500 m stylem dowolnym. Jego pierwszym medalem w imprezie seniorskiej był brąz mistrzostw Europy w Dublinie, również w 2003 roku.

Największy sukces odniósł w ubiegłym roku na igrzyskach olimpijskich w Atenach, gdzie z rekordem Polski (1.56,00) zajął czwarte miejsce w finale na 200 m delfinem.

Korzeniowski, wielokrotny mistrz Polski, jest obecnie rekordzistą kraju na sześciu dystansach: 400 i 800 m stylem dowolnym, 400 stylem zmiennym, 100 i 200 m stylem motylkowym na długim basenie oraz na 200 m delfinem na krótkim basenie.

3. miejsce na 200 m st. mot. - mistrzostwa Europy 2003

1. miejsce na 200 m st. mot., 3. miejsce na 400 m st. zm. - mistrzostwa Europy juniorów 2003