Nasi lekkoatleci w mistrzostwach świata i Europy

We wszystkich najważniejszych tegorocznych imprezach międzynarodowych wystartują świętokrzyscy lekkoatleci. Jeszcze nigdy nie mieliśmy tylu reprezentantów na mistrzostwach świata i Europy.
W rozpoczynających się dziś w Marrakeszu w Maroku mistrzostwach świata juniorów młodszych (do 17 lat) startuje Damian Rożej z Olimpu Końskie. Ten utalentowany sprinter, trenujący także piłkę nożną w KSZO Junior Ostrowiec, pobiegnie na dystansie 400 m. Ponadto wystąpi na jednej ze zmian sztafety szwedzkiej 100 x 200 x 300 x 400 m.

Lekkoatleci do 22 lat od jutra w niemieckim Erfurcie walczyć będą o tytuły młodzieżowych mistrzów Europy. W reprezentacji Polski znalazła się Agata Dróżdż z Juventy Marbo Starachowice. Podopieczna trenera Adama Dzika będzie pierwszą świętokrzyską lekkoatletką na tej imprezie. Pobiegnie na dystansie 3000 m z przeszkodami, w której to konkurencji zdobyła niedawno brązowy medal mistrzostw Polski seniorek.

W przyszłym tygodniu (21-24 lipca) o miano najlepszych w Europie rywalizować będą w Kownie juniorzy do lat 19. Wśród nich będzie troje młodych świętokrzyskich lekkoatletów: Edyta Pura z UKS WiR Łopuszno, Magdalena Drop z Wisły Sandomierz oraz Kamil Zbroszczyk z Kieleckiego Klubu Lekkoatletycznego. Wszyscy mają szansę walczyć przynajmniej o awans do finału w swoich konkurencjach. W prowadzonym przez Europejską Federację Lekkoatletyczną tegorocznym rankingu Pura w biegu na 400 m ppł plasuje się na 12. pozycji z czasem 59,46, a Drop jest ósma w skoku wzwyż z rezultatem 1,84. Zbroszczyk wraz z Węgrem Péterem Kovácsem ma piąty wynik w pchnięciu kulą - 19,20. Do pierwszego na liście innego Węgra Lajosa Kürthy'ego podopieczny trenera Zdzisława Furmanka traci 53 cm.

Jeszcze miesiąc do startu w mistrzostwach świata seniorów w Helsinkach ma Rafał Wójcik z KKL Kielce. Szlifujący obecnie formę na obozie wysokogórskim biegacz pobiegnie 13 sierpnia w maratonie.