Damian Galeja i Piotr Plewnia na testach w Ruchu Chorzów

Na pierwszym treningu "niebieskich" zabrakło trenera Dariusz Fornalaka. Nie oznacza to jednak, że szkoleniowiec żegna się z Cichą. - Został wezwany do Warszawy na radę trenerów - usprawiedliwił Fornalaka Krzysztof Ziętek, dyrektor klubu.
Z powodu nieobecności trenera kilku zawodników nadal nie jest pewnych swojej przyszłości w chorzowskim klubie. - Kto odejdzie? Z kim nie przedłużymy kontraktu? To już piłkarze usłyszą od trenera w czwartek - dodał Ziętek.

Wczorajsze zajęcia miały charakter piłkarskiego castingu. Grupa kilkunastu piłkarzy najpierw wypełniła specjalne ankiety, z których można było się dowiedzieć, skąd zawodnik pochodzi, na jakiej gra pozycji, ile waży, ile ma wzrostu, a także pod jakim numerem telefonu jest uchwytny. Potem "nowi" podzieleni na dwie drużyny zagrali gierkę na głównej płycie Ruchu.

- Jeżeli z tej grupy zostanie jeden, dwóch, to już będzie dobrze - wzdychał Jerzy Wyrobek, menedżer chorzowskiego klubu.

Najbardziej znane twarze spośród testowanych zawodników to Piotr Plewnia, 28-letni pomocnik Widzewa Łódź, oraz Damian Galeja, 29-letni pomocnik Ruchu Radzionków (interesuje się nim też Polonia Bytom).

W czasie, gdy "nowi" rywalizowali o kontrakt w Ruchu, część piłkarzy z obecnej kadry biegała wokół boiska, inni usiedli na trybunach. Wśród nich Mariusz Śrutwa, który wraca do zdrowia po zabiegu chirurgicznym i zajęcia z resztą drużyny ma rozpocząć 5 lipca. - Liczę, że 10 lipca - gdy rozpoczniemy zgrupowanie w Wiśle - będę już mógł trenować bez żadnych ograniczeń - podkreślał piłkarz.

Wcześniej, bo już w sobotę, Ruch zagra z AKS-em Mikołów. Mecz ma być jedną z atrakcji Dni Mikołowa.

Z drużyną trenował też Sebastian Nowak. Bramkarz Ruchu ma propozycje gry z Widzewa Łódź, GKS-u Bełchatów, a także z zagranicy. - Ale ma też ważny kontrakt - zaznaczył Ziętek. - Sebastian jest na ostatnim roku studiów na katowickim AWF-ie. Przed ich zakończeniem nie chce wyjeżdżać z Polski - dodał.

Na pierwszym treningu pojawił się też Mariusz Klimek - główny udziałowiec spółki. Na Cichej coraz głośniej mówi się, że wkrótce w finansowaniu drużyny (przynajmniej w części) odciąży go nowy sponsor.

Od decyzji potencjalnego udziałowca spółki są też uzależnione wzmocnienia Ruchu.

Pisaliśmy już, że Ruch jest zainteresowany Tadeuszem Bartnikiem z GKS-u Katowice, Tomaszem Twardawą z Zagłębia Sosnowiec (wiosną był wypożyczony do Grunwaldu Ruda Śląska). Trener Fornalak złożył też propozycję Mariuszowi Masternakowi, który odchodzi z Pogoni Szczecin.

W Ruchu są również pod wrażeniem umiejętności kilku piłkarzy Znicza Pruszków, który rywalizował z "niebieskimi" o prawo gry w II lidze. Szansę na grę w Chorzowie mają Maciej Pulkowski i Ivo Zubrzycki.

Działacze są też zainteresowani wypożyczeniem kilku zawodników - w tym gronie jest Wojciech Grzyb z Odry Wodzisław.Testowani na Cichej

Damian Galeja - Ruch Radzionków

Piotr Plewnia - Widzew Łódź

Konrad Koźmiński - Zagłębie Sosnowiec

Sebastian Foszmańczyk - Rozbark Bytom

Krzysztof Osiecki - MKS Mława

Marcin Tyman - Gazobudowa Zabrze

Grzegorz Nowak - Iskra Pszczyna

Łukasz Pastewka - MLKS Nadarzyn

Piotr Wacławczyk - Andaluzja Piekary Śląskie

Piotr Murzyn - Górnik Zabrze

Piotr Petasz - Mazowsze Grójec

Daniel Dylewski - Legia II Warszawa

Grzegorz Żmuda - Odra Opole

Łukasz Hejnowski - Janina Libiąż

Mateusz Markiewicz - Ruch II Chorzów

Łukasz Zaremba - Legia II

Piotr Domaniecki - CWKS Legia

Marcin Jędrowski - Polonia Łaziska Górne

Michał Jędrowski - PoloniaUsłyszane na Cichej

Krzysztof Ziętek, dyrektor klubu, rozmawia przez telefon z menedżerem czwartoligowego piłkarza

- Ile chce zarabiać na miesiąc!

- Ile?!

- Już panu mówiłem. Ruch to nie eldorado! Jeżeli będzie miał pan poważną ofertę, to zapraszam na rozmowę do klubu!

not. tod