Znany skład kadry na szermiercze mistrzostwa Europy

Czworo Wielkopolan znalazło się w składzie reprezentacji Polski na szermiercze mistrzostwa Europy, które za tydzień rozpoczną się w węgierskim Zalaegerszeg. O dziwo - w kadrze nie ma żadnego z naszych florecistów
Leszczynianin Przemysław Mocek oraz dwaj zawodnicy Warty Poznań Tomasz Ciepły i Andrzej Witkowski nie wystąpią na Węgrzech, bo trener reprezentacji Stanisław Szymański zdecydował się wysłać do Zalaegerszeg drugi skład. Wielkopolanie, a oprócz nich również Wojciech Szuchnicki z Sietomu Gdańsk, mają się szykować do jesiennych mistrzostw świata, które odbędą się w Lipsku. Zamiast na Węgry, Ciepły, Witkowski i Mocek polecieli wczoraj do Hawany, bo tam w najbliższy weekend odbędą się ostatnie w tym sezonie zawody Pucharu Świata.

Inną strategię wybrali pozostali trenerzy: w kobiecym florecie, a także w szabli i szpadzie. W Zalaegerszeg wystąpią bowiem pierwsze reprezentacje. Wśród florecistek miejsce zdobyła ostatecznie Małgorzata Wojtkowiak, dla której ten sezon znów nie jest zbyt udany. W sobotę w Las Vegas florecistka Warty znów odpadła w 1/32 finału - tym razem 12:15 uległa Niemce Katji Waechter. Lepiej od niej w polskiej ekipie spisały się dwie gdańszczanki: Sylwia Gruchała, która wygrała całą rywalizację, oraz Katarzyna Kryszało (była 28.). To jednak tej ostatniej, a nie Wojtkowiak, Anny Rybickiej czy Magdaleny Mroczkiewicz, zabraknie w Zalaegerszeg. Co ciekawe, w Las Vegas w turnieju drużynowym zabrakło właśnie poznanianki. - To, że nie wystąpi w drużynie, zostało ustalone już wcześniej. Trener Pagiński chciał bowiem sprawdzić Kasię Kryczało - mówi wiceprezes Warty Paweł Kantorski. Polki zajęły jednak w Las Vegas dopiero szóste miejsce i nie obroniły zwycięstwa w całym cyklu Pucharu Świata.

W Zalaegerszeg wystąpią również dwie wielkopolskie szablistki: Bogna Jóźwiak z AZS Poznań i Katarzyna Karpińska z KKSz Konin oraz klubowy kolega tej ostatniej - Patryk Pałasz w męskiej szabli.

Kadra Polski

Reprezentacja florecistek (trener Tadeusz Pagiński): Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz (wszystkie Sietom AZS Gdańsk), Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań).

Reprezentacja florecistów (trener Stanisław Szymański): Radosław Glonek, Krzysztof Pietrusiak, Paweł Kawiecki (wszyscy Sietom), Marcin Zawada (AZS AWF Warszawa).

Reprezentacja szablistek (trener Arkadiusz Roszak): Aleksandra Socha (AZS AWF Warszawa), Bogna Jóźwiak (AZS Poznań), Marta Wątor (MOSiR Sosnowiec), Katarzyna Karpińska (KKSz Konin).

Reprezentacja szablistów (trener Tadeusz Piguła): Marcin Koniusz, Adam Skrodzki (obaj AZS AWF Katowice), Rafał Sznajder (MOSiR Sosnowiec), Patryk Pałasz (KKSz Konin).

Reprezentacja szpadzistek (trener Janusz Wyszomirski): Magdalena Grabowska, Danuta Dmowska (obie Legia Warszawa), Beata Tereba, Olga Cygan (obie Warszawianka)

Reprezentacja szpadzistów (trener Marek Julczewski): Tomasz Motyka, Robert Andrzejuk (obaj AZS AWF Wrocław), Adam Wiercioch (Piast Gliwice), Krzysztof Mikołajczyk (Legia).

Terminy walk:

28 czerwca (wtorek): indywidualnie floret mężczyzn i szabla kobiet.

29 czerwca (środa): indywidualnie szpada kobiet i szabla mężczyzn.

30 czerwca (czwartek): drużynowo floret mężczyzn i szabla kobiet.

1 lipca (piątek): indywidualnie szpada mężczyzn i floret kobiet

2 lipca (sobota): drużynowo szpada kobiet i szabla mężczyzn.

3 lipca (niedziela): drużynowo szpada mężczyzn i floret kobiet.