Gdańszczanie w ćwierćfinałach IMP na żużlu

Bracia Krzysztof i Mirosław Jabłońscy, Tomasz Bajerski i Grzegorz Kłopot walczyć będą w czwartek o awans do półfinału mistrzostw Polski. Bez jazdy wystąpią w nich Tomasz Chrzanowski i Robert Kościecha

Mirosław Jabłoński i Bajerski ścigać się będą w Łodzi, gdzie ich rywalami będą m.in. Marcin Rempała, Robert Miśkowiak, Piotr Paluch i Michał Rajkowski, natomiast Krzysztof Jabłoński i Kłopot wystartują w Rawiczu i walczyć będą m.in. z Jackiem Gollobem, Andrzejem Huszczą, Tomaszem Jędrzejakiem i Tomaszem Gapińskim (początek obydwu ćwierćfinałów o godz. 17). Z turniejów w Łodzi i Rawiczu do półfinałów awansuje po pięciu najlepszych zawodników. Żużlowcy, którzy zajmą szóste miejsca, będą pełnić rolę rezerwowych. Półfinały MP rozegrane zostaną 21 lipca. Jeden z nich odbędzie się w Gdańsku, drugi w Ostrowie Wielopolskim. W Gdańsku pojadą najlepsi zawodnicy ćwierćfinałów z Rawicza i Piły, w Ostrowie - najlepsi z Łodzi i Krosna.

Bez eliminacji w półfinale pojedzie ośmiu najlepszych zawodników zeszłorocznych mistrzostw Polski, wśród nich dwaj zawodnicy Lotosu Gdańsk Tomasz Chrzanowski i Robert Kościecha. Chrzanowski przed rokiem zajął 8. miejsce, lepiej wypadł Kościecha, który bliski był zdobycie medalu. Gdyby nie pechowy defekt w jednym z wyścigów, "Kostek" walczyłby w dodatkowym biegu o złoty medal z Jarosławem Hampelem i Grzegorzem Walaskiem (mistrzem został Walasek). Kościecha ostatecznie zajął 4. miejsce.

Wiadomo już, że Kościecha pojedzie w półfinale w Gdańsku, Chrzanowski będzie natomiast walczył o finał w Ostrowie. Obaj znaleźli się także w 12-osobowej kadrze Polski, z której wybrani zostaną zawodnicy na Drużynowy Puchar Świata (w kadrze znaleźli się Tomasz Gollob - kapitan, Damian Baliński, Jarosław Hampel, Paweł Hlib, Rune Holta, Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, Robert Kościecha, Piotr Protasiewicz, Grzegorz Walasek, Karol Ząbik, trenerem będzie Stanisław Chomski).

Z udziału w dzisiejszych ćwierćfinałach mistrzostw Polski zwolnieni zostali także młodzi żużlowcy Adrian Miedziński, Mateusz Szczepaniak i Krzysztof Kasprzak, którzy jeździć będą w półfinale Mistrzostw Świata juniorów we włoskim Lonigo.

Nasi w Szwecji

Żużlowcy Lotosu Gdańsk we wtorek wystąpili w meczach ligi szwedzkiej. Bardzo dobrze spisał się Chrzanowski, który zdobył 11 punktów (plus 3 bonusy) w zwycięskim wyjazdowym meczu swojej drużyny Vastervik z Piraterną 66:30. 9 punktów dla Rospiggarny zdobył Kościecha, ale jego drużyna przegrała u siebie różnicą 2 punktów ze Smederną. 8 punktów dla Rospiggarny zdobył stranieri Lotosu Greg Hancock, który wyjechał na tor mimo urazu, jakiego doznał po ataku Nickiego Pedersena w czasie ostatniej Grand Prix. Najsłabiej w Szwecji wypadł Tomasz Bajerski, który w dwóch biegach zdobył tylko 2 punkty dla Luxo Stars w przegranym meczu z VMS Elit.