PIŁKA NOŻNA. Turniej im. Marka Wielgusa

Strzelec pamiętnej bramki na stadionie Wembley w 1973 roku Jan Domarski pojawił się znów na murawie boiska. Jako gość honorowy, przewodniczący rady trenerów wręczał nagrody najlepszym zespołom podkarpackiego finału X Pucharu TP w Piłce Nożnej dla Dzieci im. Marka Wielgusa
Wiele atrakcji towarzyszyło rozegranemu na stadionie Kolbuszowianki w Kolbuszowej turniejowi piłkarskiemu 11-letnich piłkarzy. W zmaganiach dziewcząt zdecydowanie najlepsza okazała się ekipa UKS Gamracik Jasło, która w finale 6:1 pokonała UKS Trops Kamień. 3. miejsce zajął UKS Jaskółka Grodzisko Górne, po zwycięstwie 2:1 nad UKS Jedynką Przeworsk.

Wśród chłopców po wygranej 2:0 z SP 6 Strzyżów zwyciężył UKS Jaworzanka Jawornik Polski. Ostatnie, premiowane uczestnictwem w półfinałach ogólnopolskich miejsce, przypadło w udziale UKS Szóstce Jasło, która 9:1 pokonała drużynę Feniksa Hucisko.

Nagrody najlepszym drużynom i zawodnikom oprócz bohatera z Wembley wręczali Prezes Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej Kazimierz Greń, oraz koordynator regionalny Pucharu TP Marek Hławko. W uroczystej ceremonii otwarcia udział wziął Burmistrz Kolbuszowej Zbigniew Chmielowiec, zaś wszystkim uczestnikom po zakończeniu zmagań gratulacje złożył Przewodniczący Rady Miejskiej w Kolbuszowej Jan Wiązek.

Na zawodników, którzy zdaniem trenerów wyróżnili się w turnieju, czekały nagrody. Wśród dziewczynek najlepszą zawodniczką została Justyna Bychawska z Gamracika Jasło, a za najlepszą bramkarkę uznano Joannę Surdykę z Tropsa. Najwięcej bramek (aż 17!) strzeliła w zawodach Jagoda Lasek z Przeworska.

Wśród chłopców najlepszym piłkarzem okazał się Karol Madejczyk z Szóstki Jasło, a bramkarzem Szymon Sarzyński z Feniksa Hucisko. Najskuteczniejszym strzelcem został Mateusz Makara z Jaworzanki.

Godnym odnotowania był również rekord liczby podbić w konkursie żonglerki, który ustanowiła Justyna Kryś z Tropsa Kamień. Podbiła ona piłkę aż 78 razy, co jest najlepszym jak dotychczas osiągnięciem wśród dziewcząt. Dodatkowymi atrakcjami były pokazy taneczne, jakie przeprowadziły zespoły cheerleaderek, zagrzewające piłkarzy do gry. Były to Amazonki Kolbuszowa oraz Gwiazdeczki i Migotki z Tropsa Kamień. Młode dziewczynki tak skutecznie kibicowały swym koleżankom, że te ostatecznie zajęły drugie miejsce w turnieju.

Organizatorzy finału zadbali także o niespodziankę. W meczu pokazowym zmierzyła się kobieca ekipa UKS Sokół Kolbuszowa Dolna z reprezentacją dziennikarzy podkarpackich mediów, o której sile stanowili dziennikarze "Super nowości" oraz "Radia Bieszczady". Gościnnie w ekipie mediów wystąpił siatkarz, środkowy Resovii Rzeszów, Stanisław Pieczonka. Po zaciętym spotkaniu zwyciężyli 8:5 dziennikarze.

11-latkowie z województwa podkarpackiego do ostatnich sił walczyli o możliwość uczestnictwa w półfinałach wojewódzkich. Który z nich za kilka lat nie chciałby pójść w ślady Jana Domarskiego i zostać piłkarskim bohaterem? Być może wcześniej, bo już 12 października, któraś z tych drużyn będzie mogła kibicować Polskiej Reprezentacji Piłkarskiej walczącej na Old Trafford w Manchesterze o pierwsze miejsce w grupie eliminacyjnej do Mistrzostw Świata.