Savoldelli wygrał Giro d'Italia

Włoch Paolo Savoldelli z amerykańskiej grupy Discovery Channel wygrał 88. Giro d'Italia. Ostatni etap tradycyjnie był popisem sprinterów, a wygrał go Włoch Allessandro Petacchi (Fassa Bortolo).

Losy wyścigu rozstrzygnęły się w sobotę podczas przedostatniego, 190-km etapu z Savigliano do Sestriere. Savoldelli miał przed nim 2.09 s przewagi nad najgroźniejszym konkurentem Gilberto Simonim (Lampre) i 3 minuty nad Wenezuelczykiem Jose Rujano (Selle Italia). I to właśnie Rujano, najlepszy góral podczas tegorocznego Giro okazał się największym zagrożeniem dla lidera. Tym bardziej że trasa sobotniego etapu bardziej nadawała się dla alpinistów niż kolarzy. Dwa razy zawodnicy podjeżdżali do słynnego kurortu Sestriere (2035 m), ale to jeszcze było niczym w porównaniu z 18,5-kilometrową wspinaczką pod Colle delle Finestre (2178 m) prowadzącej przez 8 km po szutrze. Wzniesienie było tak trudne, że organizatorzy nadali mu niespotykaną zazwyczaj w słowniku Giro kategorię specjalną (najwyższą obok Cima Coppi).

Najgorszy był 24-km odcinek trasy między Finestre a Sestriere, na którym 23-letni Rujano omal nie zemdlał z głodu. - Od szczytu Finestre do mety nie było możliwości, żeby uzupełnić spalone kalorie. Na podjeździe do mety byłem strasznie głodny. Gdyby nie to, wygrałbym etap ze znacznie większą przewagą. Zapłaciłem za brak doświadczenia. Jednak ja tu jeszcze wrócę i wygram ten wyścig - odgrażał się na mecie 23-letni Wenezuelczyk. Do wyprzedzenia Savoldellego zabrakło mu 45 sekund, ale i lider dał w sobotę z siebie wszystko. - Ten etap kosztował mnie dziesięć lat życia - powiedział Włoch, który przyjechał na metę na siódmym miejscu.

Podczas ostatniego etapu kolarze mieli do przejechania 120 km, ale tu już nic się zmienić nie mogło. Trasa prowadziła po płaskim terenie, a peleton jechał cały czas razem. Metę tradycyjnie ustalono w Mediolanie, gdzie znajduje się siedziba dziennika "La Gazzetta dello Sport" i związanej z nim organizacji prowadzącej Giro RCS Sport. Jak zawsze ostatni etap był popisem sprinterów. Podobnie jak przed rokiem najszybszy był Alessandro Petacchi z grupy Fassa Bortolo, który wyprzedził Niemców Erika Zabela (T-Mobile) i Roberta Forstera (Gerolsteiner).

20. etap nie zmienił nic w klasyfikacji generalnej. Zwycięstwo 32-letniego Savoldellego jest dziewiątym z rzędu i 64. w ogóle triumfem włoskiego zawodnika w 88-letniej historii Giro. Dla Salvodellego był to także już drugi triumf w Giro d'Italia. Poprzednio zwyciężył trzy lata temu.

W tegorocznym Giro startowało dwóch Polaków. Zarówno Sylwester Szmyd (Lampre), jak i Dariusz Baranowski (Liberty Seguros Wurth) pełnili w swoich zespołach role robotników, pracujących na liderów. Lepiej z tej roli wywiązał się startujący w Giro czwarty raz z kolei Szmyd. Jego kolega z grupy Gilberto Simoni zajął w generalnej klasyfikacji drugie miejsce. Baranowski był 57., Szmyd ukończył wyścig na 64. pozycji