Wojkowice świętowały 80-lecie piłki nożnej w mieście

Wojkowice świętowały w sobotę 80-lecie piłki nożnej w mieście. Pierwszy klub w Wojkowicach Komornych, bo tak nazywała się wtedy ta miejscowość, powstał w 1925 roku i nazywał się Huragan. W drużynie grali młodzi ludzie, którzy na co dzień pracowali w kopalni Jowisz i cementowni Saturn. Wśród piłkarzy, niestety, szybko doszło do konfliktu i zespół rozpadł się na Wojkowicki Klub Sportowy I i II. Co ciekawe, obie drużyny grały na tym samym boisku!

Konflikt trwał krótko i szybko powstał nowy klub - Saturn Wojkowice, który przetrwał do 1939 roku. Po wojnie działacze piłkarscy z Wojkowic powołali do życia KS Jowisz Wojkowice, drużyna miała oparcie w miejscowej kopalni.

Ambicje w Wojkowicach rosły jednak szybciej niż budżet i wkrótce doszło do kolejnych zmian, tym razem nastąpiła fuzja z drużynami z Grodźca, Rogoźnika i Grodkowa - nowy zespół przyjął nazwę Budowalni Jowisz Wojkowice.

"Klub czterech" przetrwał tylko rok. Na jego miejsce powołano Koło Sportowe Jowisz Wojkowice, które też nie zaznało długo spokoju - szybko nastąpiła kolejna fuzja, tym razem z Cyklonem Rogoźnik. Nowa drużyna - RKS Cyklon Wojkowice wystartowała w A -klasie.

Jak to Wojkowicach bywa, po roku fuzja się rozpadła. W 1949 roku działacze powołali do życia Górnika Wojkowice, który przetrwał aż do roku 2000.

W tym czasie piłkarze odnosili największe sukcesy w historii Wojkowic. W 1968 roku zespół pierwszy raz awansował do II ligi, niestety, spadł już po roku. W 1972 roku drużyna zagrała w II lidze ponownie, tym razem Górnik rywalizował na zapleczu ekstraklasy dwa sezony, a mecze na stadionie Milenium (otwarty w 1966 roku - nazwę nawiązującą do rocznicy tysiąclecia chrztu Polski wybrano w konkursie) obserwowało regularnie 5 tys. widzów. Gwiazdami tamtej drużyny byli m.in. Zygfryd Pietruszka z Polonii Piekary i Henryk Mazur z Szombierek Bytom - obaj zagrali w sobotę w meczu oldboyów, który uświetnił 80. urodziny.

W Górniku grał też Włodzimierz Mazur. Znakomity napastnik Zagłębia Sosnowiec (282 mecze i 79 bramek w I lidze) w drużynie z Wojkowic zakończył karierę.

W 2000 roku, gdy klubowi przestała pomagać miejscowa kopalnia, drużyna zmieniła nazwę na Miejski Klub Sportowy "Milenium", który obecnie rywalizuje w lidze okręgowej. Prezesem MKS-u jest Bogdan Oliwa, właściciel sklepu sportowego i zakładu kamieniarskiego, który wspólnie z władzami miasta ponosi ciężar utrzymania drużyny. Klub ma też pieniądze dzięki prowadzeniu sklepu spożywczego i punktu lotto.

Za pomoc przy zbieraniu informacji dziękuję Jerzemu Zasadzieniowi, honorowemu prezesowi Milenium, który jest związany z klubem od 59 lat!

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.