Świetny start bydgoszczan w Pucharze Świata w kajakach

Na poznańskiej Malcie wygrywali: Beata Mikołajczyk (Łączność) i Paweł Baumann (Zawisza)
Trener kadry kobiet bydgoszczanin Michał Brzuchalski zdecydował po wiosennych obozach i eliminacjach kadry w Wałczu, że 20-letnia Mikołajczyk wsiądzie do dwójki z Anetą Pastuszką-Konieczną, która dopiero dwa miesiące temu wznowiła treningi. Niespodziewanie jednak ta dwójka na olimpijskim dystansie 500 m, na którym Pastuszka-Konieczna zdobyła z Beatą Sokołowską-Kuleszą brąz igrzysk w Atenach'2004, nie sprostała (o 1,2) s jedynie niemieckim mistrzyniom olimpijskim Carolin Leonhardt i Katrin Wagner-Augustin. Polki zaskoczyły w kończącym zawody niedzielnym popołudniowym sprincie na 200 m. Wprawdzie Niemki nie płynęły, ale i tak zwycięstwo naszej dwójki jest sukcesem. Do tego Mikołajczyk w sobotnim prestiżowym wyścigu jedynek na 1000 nie tylko pokonała Karolinę Sadalską-Głażewską, z którą rywalizuje o miejsca w kadrze (przegrała z nią w Wałczu o 0,03 s), ale i samą Wagner-Augustin. - Nie spodziewałam się tego zwycięstwa, bo w eliminacjach miałam szósty wynik. Samo się tak jakoś ułożyło - przyznała bydgoszczanka. A o swoich planach na ten rok mówi dość żartobliwie. - Są okrągłe i medalowe. Myślę tu nie tylko podium wśród seniorek, ale również w rywalizacji młodzieżowców - skwitowała. Podopieczna trenera Łączności Wiesława Rakowskiego ma przed sobą latem trzy wielkie imprezy: młodzieżowe mistrzostwa Europy, ME seniorów w Poznaniu i wreszcie mistrzostwa świata w Zagrzebiu. Na razie jednak za dwa tygodnie czekają ją drugie regaty PŚ w Duisburgu, gdzie zjedzie już cała światowa czołówka - z Węgierkami na czele.

Baumann został przez trenera Olgierda Światowiaka wstawiony znowu do czwórki. I najlepiej wypadł w olimpijskiej konkurencji - na 1000 m. Razem z Markiem Twardowskim, Tomaszem Mendelskim i Adamem Wysockim nie dała szans rywalom. Po bardzo emocjonującej walce wyprzedzili faworyzowanych Niemców 0,3 s. Na 500 m polska osada była czwarta, a w sprincie na trzecim miejscu (w obu przypadkach za dwójkę Twardowski-Wysocki wiosłowali Adam Seroczyński i Przemysław Gawrych).

Czwarta w młodzieżowej czwórce na 1000 m była Anna Górzyńska z Kormorana Bydgoszcz, a także piąta na 200 i szósta na 500.