Wystartowało Giro d'Italia

Australijczyk Brett Lancaster wygrał prolog 88. Giro d'Italia w Reggio Calabria. Ale liderem jest mistrz olimpijski z Aten Paolo Bettini, który wygrał pierwszy etap do Tropea


Tegoroczny wyścig rozpoczął się w Reggio Calabria nocnym kilometrowym prologiem na nadmorskiej promenadzie, którą poeta Gabriele d'Annunzio nazwał "najpiękniejszym kilometrem w Italii". Reszta kilometrów - 3497 - będzie dla kolarzy nie tyle piękna, ile trudna, na pewno cięższa niż w minionych latach - dwie czasówki, trzy etapy zakończone na wzniesieniach położonych ponad 2 tys. m n.p.m. Po początkowo łatwych, płaskich etapach na południu i w środkowych Włoszech zawodnicy wjadą na 11. etapie w Dolomity, by potem jechać - już praktycznie do końca przez góry - w stronę Alp Zachodnich.

Będzie to pierwszy z trzytygodniowych wielkich wyścigów rozgrywany w cyklu ProTour. Od razu widać to po obsadzie. Na liście startowej znalazło się tylko 52 włoskich kolarzy, podczas gdy w zeszłym roku startowało 75. Regulamin ProTour zobowiązuje do uczestnictwa w wyścigach 20 najlepszych grup zawodowych. Wystartuje więc zespół Lance'a Armstronga Discovery Channel, który pewnie by nie wziął udziału w Giro, gdyby nie musiał. Nie pojawiły się zaś słabsze włoskie zespoły oprócz dwóch - Colombia Selle Italia i Ceramica Panaria Navigare - które otrzymały "dzikie karty".

Ale ilość nie ma tu znaczenia, liczy się jakość. Liczba Włochów, kandydatów którzy mają wygrać ten wyścig, nie zmieniła się. Jest ich kilku, jeśli nie kilkunastu. Na pierwszych miejscach Damiano Cunego i Gilberto Simoni z grupy Lampre (obaj tak się lubią, że zawsze trenują i startują oddzielnie), bohater zeszłorocznego Tour de France Ivan Basso z CSC, Paolo Salvodelli z Discovery Channel, Stefano Garzelli z Liquigas, Michele Scarponi z Liberty Seguros.

Polaków wystartowało dwóch. Obaj będą pomocnikami. Sylwester Szmyd, który startuje w Giro czwarty rok z rzędu, w górach wspierać będzie Cunego i Simoniego, a Baranowski Scarponiego.

Wyniki

Prolog w Reggio di Calabria (1,1 km): 1. B. Lancaster (Australia/Panaria) 1.20; 2. M. Tosatto strata 1 s; 3. A. Petacchi (obaj Włochy/Fassa Bortolo) 1; 4. P. Savoldelli (Włochy/Discovery Channel) 1; 5. O. Pollack (Niemcy/T-Mobile) 2; 6. S. O'Grady (Australia/Cofidis) 2 ... 33. D. Baranowski (Polska/Liberty) 5; 151. S. Szmyd (Polska/Lampre) 10.

1. etap z Reggio di Calabria do Tropei (208 km): 1. P. Bettini (Włochy/Quick-Step) 5:09.32; 2. R. McEwen (Australia/Davitamon-Lotto) 3 s straty; 3. Petacchi 4; 4. B. Cooke (Australia /Francaise des Jeux); 5. M. Mori (Włochy/Saunier Duval); 6. E. Zabel (Niemcy/T-Mobile) - wszyscy ten sam czas ... 90. Baranowski 30 s; 107. Szmyd 34.

Klasyfikacja generalna: 1. Bettini 5:10.35; 2. McEwen strata 12 s; 3. Petacchi 14; 4. Savoldelli 25; 5. M. Velo (Włochy/Fassa Bortolo) 25; 6. D. Cunego (Włochy/Lampre-Caffita) 25 ... 74. Baranowski 52; 116. Szmyd 1.01.Pieniądze w Giro

Pula nagród - 1,5 mln euro

Zwycięzca klasyfikacji generalnej - 100 tys. euro

Zwycięzca etapu - 1 tys. euro