Siatkarki Winiar Kalisz mistrzem Polski

Rywalizacja o tytuł rozstrzygnęła się już w sobotę - Winiary pokonały w Bydgoszczy Adrianę-Centrostal 3:0.
Dla młodego zespołu z Bydgoszczy srebrny medal jest wielkim sukcesem. Mimo to po zakończeniu spotkania z Winiarami w szeregach Centrostalu-Adriany więcej było smutku niż radości. Trener Piotr Makowski poszedł w sam róg sali, odwrócił się plecami do widowni i w samotności przeżywał przegraną z Winiarami.

Kaliszanki były w sobotę lepsze w spotkaniu, w którym o wyniku decydowały przede wszystkim nerwy. - No i brak Bułgarki Iliany Goczewej u bydgoszczanek miał znaczenie - dodawał po spotkaniu trener reprezentacji Polski Andrzej Niemczyk, który razem z prezesem Polskiego Związku Piłki Siatkowej Mirosławem Przedpełskim obserwował pojedynek.

Goczewa, którą boli kontuzjowany bark, wychodziła na parkiet na krótko. Pierwszy raz w końcówce pierwszego seta, kiedy Winiary prowadziły 23:22. Rozgrywająca Magdalena Godos od razu wystawiła jej piłkę, ale Goczewa zaatakowała w aut, a chwilę później Edyta Kucharska skończyła partię uderzeniem z lewego skrzydła.

Kaliszanki od początku sprawiały rywalkom kłopot bardzo trudną zagrywką. To skutkowało potem niedokładnym rozegraniem akcji przez Godos i słabymi atakami. Mimo to każdy z setów był wyrównany. Nawet wtedy, gdy Winiary wygrywały już 15:7, a potem 20:15. Tak było w secie drugim: Bydgoszczanki ambitnie odrabiały straty i były w nim bliskie zwycięstwa. Na tablicy pojawił się remis 26:26, ale wtedy dwa zbicia reprezentacyjnej środkowej Marii Liktoras zdecydowały o wygranej kaliszanek. W trzeciej partii znowu trwała ostra walka, ale ostatni cios zadała Anna Woźniakowska. Po jej ataku piłka odbiła się od rąk blokujących bydgoszczanek i upadła na parkiet.

Po chwili kaliszanki mogły się cieszyć ze złotych medali. Zrewanżowały się w ten sposób siatkarkom z Bydgoszczy za grudniowy, przegrany we własnej hali finał Pucharu Polski.

ADRIANA BYDGOSZCZ0
WINIARY KALISZ3
Sety: 23:25, 26:28, 23:25

Adriana: Kowalkowska, Bajdiuk, Kuligowska, Godos, Liniarska, Ciaszkiewicz oraz Leśniewicz (libero), Mróz, Goczewa, Wilczyńska, Frąckowiak.

Winiary: Owczynnikowa, Liktoras, Sielicka, Olsovsky, Kucharska, Woźniakowska oraz Kuehn (libero), Pluta, Trifonowa, Pazderska.Dla Gazety

Dominika Leśniewicz

libero Centrostalu-Adriana

Jest w nas niedosyt, stąd też grobowe miny tuż po zakończeniu spotkania. Teraz jednak dociera do nas, że przecież wygrałyśmy srebro. To przecież znacznie ważniejsze niż sama porażka w finale. Marzyłam o tym medalu i on jest: trzymam go w ręku i nikt go mi nie odbierze.Alojzy Świderek

trener Winiar

Mecz nie był szczytem tego, jak można grać w siatkówkę. Na boisku grały bardziej emocje i nerwy niż rzeczywiste umiejętności. Play-off był rozgrywany w krótkim czasie, więc nie można było oczekiwać superpoziomu.Trener Winiar Alojzy Świderek nie będzie pracował z tą drużyną w przyszłym sezonie. Przyjął propozycję Polskiego Związku Siatkówki i będzie asystentem Raula Lozano w męskiej reprezentacji Polski. II trener kaliszanek Wojciech Lalek będzie z kolei II trenerem reprezentacji kobiet na uniwersjadę. Polskie studentki poprowadzi Piotr Makowski.