Zwycięstwo Żubrów na koniec rozgrywek II ligi koszykarzy

Po wielkich męczarniach białostockie Żubry pokonały walczącą o uniknięcie spadku młodzież z Kozienic. Tym samym zakończyli rozgrywki na trzecim miejscu, bez szansy na awans do I ligi
O poziomie sportowym sobotniego meczu w Białymstoku zadecydował rozegrany wcześniej pojedynek w Starogardzie Gdańskim rezerw Polpharmy z Legionem Legionowo. Gdyby goście przegrali, to Żubry miałyby jeszcze szansę na baraże o pierwszą ligę. Tak się jednak nie stało. Legion dość pewnie wygrał z Polpharmą 110:92.

- Informacje o tym wyniku śledziliśmy na bieżąco. Dlatego trudno było się nam zmobilizować i wyjść na parkiet - tłumaczył trener białostoczan Jerzy Karpiuk.

Zespół Szkoły Mistrzostwa Sportowego z Kozienic w przypadku zwycięstwa w Białymstoku miał szanse na uniknięcie baraży o pozostanie w drugiej lidze. Dlatego też od początku rzucił się do walki i bardzo agresywnie grał w obronie. Młodzi zawodnicy grali szybko, dużo biegali, ale mało z tego wynikało.

Żubry rozpoczęły mecz bez Grzegorza Szulca, który zachorował. Był gotowy do gry, ale cały mecz przesiedział na ławce rezerwowych. Zamiast niego w pierwszej piątce wystąpił Arkadiusz Zabielski.

W pierwszej kwarcie w zespole Żubrów chęć do gry przejawiał tylko Marcin Krajewski. Zdobył 14 pkt., z 24, jakie w tej części meczu zdobył jego zespół. Białostoczanie nie forsowali tempa. Zawodnicy z Kozienic sporo rzucali, ale w większości niecelnie. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 24:21. W drugiej, zespoły dorzuciły odpowiednio 11 i 12 pkt. Wynik oscylował w okolicy remisu.

Trochę ciekawej koszykówki można było zobaczyć tylko w czwartej kwarcie. Przebudzili się Marcin Monach i Marek Kiełczewski. Wtedy Żubry odskoczyły na 8 pkt. i do końca kontrolowały mecz, zwyciężając 78:70.

- Ja już nie liczę na awans w tym sezonie - smutno skomentował Karpiuk. - Z moich informacji wynika, że nie będzie żadnej reorganizacji ligi w tym roku. Jedyna szansa, to, że ktoś się wycofa.

Bezpośrednio do pierwszej ligi awansował Znicz Pruszków, w barażach o nią zagra Legion.

ŻUBRY BIAŁYSTOK - SMS PZKOSZ KOZIENICE 78:70

Kwarty: 24:21, 11:12, 16:17, 27:20)

Żubry: Krajewski 27 (2), Monach 15 (2), Kiełczewski 15, Kujawa 5, Byliniak 5, Zadykowicz 4, Zaręba 3, Zabielski 2, Kulikowski 1, Wilczek 1.

Pozostałe wyniki 30. kolejki: SKS II Starogard Gdański - Legion Legionowo 92:110, AZS Politechnika Gdańsk - Śląsk II Wrocław 95:82, Znicz Pruszków - Rawia Rawicz 119:65, Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Stal II Ostrów Wielkopolski 95:80, Tarnovia Tarnowo Podgórne - Polonia II Warszawa 79:98, Polonia Leszno - AZS Szczecin 88:73, Mag Rys Zgierz - Sudety Jelenia Góra 74:75.