Derby o finał: Zagłębie kontra Śląsk

PIŁKA RĘCZNA. Nie pierwszy raz derby Dolnego Śląska szczypiornistów są zarazem bezpośrednią walką o medale mistrzostw Polski. Tym razem jednak stawką nie jest brąz, a możliwość walki o złoto
Śląsk i Zagłębie stają sobie na drodze w walce o medale mistrzostw Polski nie po raz pierwszy. Podobnie było rok temu i trzy lata temu. Za każdym razem górą byli wrocławianie, którzy zdobywali później brązowe medale. Teraz stawka jest większa, bo awans do finału i walka o mistrzostwo Polski. W poprzednich dwóch pojedynkach Śląsk nie był zdecydowanym faworytem, ale teraz każdy inny wynik niż wygrana wrocławian będzie sensacją.

Podopieczni Bogdana Falęty nie ukrywają, że mierzą w mistrzostwo, a przynajmniej w finał. Konsalnet Śląsk kadrowo lepiej się prezentuje i ma więcej atutów niż Zagłębie. Praktycznie trudno znaleźć słabe punkty w Śląsku. No, może krótka ławka rezerwowych. W sezonie zasadniczym wrocławianie z lokalnymi rywalami wygrali oba spotkania. Kolejnym atutem jest ewentualne własne boisko w decydującym trzecim meczu. Do gry po kontuzji powraca Krzysztof Lijewski. Wszystko więc przemawia za Śląskiem.

Ale nie można Zagłębia skazywać na porażkę. Drużyna Zenona Łakomego to chyba najbardziej nieobliczalny zespół w lidze. Lubinianie zaznali kompromitującej porażki z MOSiR-em Zabrze, a z drugiej strony wygrali u siebie z Vive Kielce i jako jedyna drużyna zdołali zdobyć punkty (remis 23:23) w Płocku w pojedynku z Wisłą. W dużej mierze wyniki Zagłębia zależą od postawy dwójki rozgrywających - Michała Kubisztala i Bartłomieja Jaszki. Jeżeli ta dwójka gra dobrze, to całą drużyna jest groźna. A ostatnio obaj zawodnicy są w formie.

Bardzo wiele będzie zależało od pierwszego meczu. Jeżeli Konsalnet Śląsk wygra w Lubinie, to jest mało prawdopodobne, aby później Zagłębie zdołało we Wrocławiu odwrócić losy rywalizacji. Przypomnijmy, że w półfinale play-off, podobnie jak w ćwierćfinałach, gra się do dwóch zwycięstw. Po meczu w Lubinie drugi i ewentualnie trzeci pojedynek rozegrany zostanie we Wrocławiu.

Pierwszy mecz w walce o finał zostanie rozegrany w piątek o godz. 17. Spotkanie będzie transmitowane przez telewizję Polonia 1.