Sport w skrócie

DWA MEDALE AKADEMICZEK. Ze złotym i brązowym medalem wróciły dżudoczki AZS Kielce z Akademickich Mistrzostw Polski Szkół Wyższych, które odbyły się w Warszawie. Na najwyższym stopniu podium stanęła w wadze do 48 kg Kinga Kubicka, a brąz w wadze do 70 kg wywalczyła Dominika Adamczyk.

ZŁOTO I SREBRO W FINALE. Kaja Dankowska z Maaga Kielce zdobyła złoty medal w kategorii małych koni (do 156 cm w kłębie) i srebrny w grupie D (do 148 cm) na finale halowego cyklu zawodów pony i małych koni w skokach przez przeszkody. W pierwszym konkursie dosiadała Herosa, a w drugim Aleksa. Blisko podium były też dwie zawodniczki Amazonki Borków. W grupie B (do 130 cm) piąte miejsce na Barakoli zajęła Anna Szrajer, a w konkursie małych koni czwarta była Magdalena Włosińska (Lexion). Zawody odbyły się w Sopocie.

WALCZAK DRUGI WE FRANCJI. Tomasz Walczak z włoszczowskiej grupy zawodowej Knauf Team zajął drugie miejsce w grupie kolarzy do lat 23 podczas czteroetapowego Tour Nord Isere we Francji. W klasyfikacji końcowej był siódmy ze stratą 31 sekund do Mainta Berkenboscha (Apac Team). Kolega klubowy Walczaka Marcin Sapa był 29., a na 54. miejscu wyścig ukończył Maciej Krasnodębski (również z Knaufa).

TYLKO PERSONA. Reprezentant gospodarzy Tomasz Persona wygrał rywalizację singlistów na Międzynarodowym Turnieju o Puchar Gór Świętokrzyskich młodzików w badmintonie, który odbył się w Suchedniowie. W decydującym pojedynku pokonał w dwóch setach Przemysława Urbana z Rzeszowa. W pozostałych czterech kategoriach wygrywali młodzi badmintoniści z Ukrainy. W zawodach rywalizowało prawie stu młodzików z Polski, Czech, Łotwy, Ukrainy i Białorusi.

PIŁKARKI WYGRYWAJĄ. Dwa wyjazdowe zwycięstwa odniosły świętokrzyskie zespoły w drugiej kolejce rundy wiosennej mazowieckiej grupy II ligi piłki nożnej kobiet. Żak Kielce po bramce przed przerwą Karoliny Lech wygrał 1:0 z Pragą Warszawa. Jeszcze więcej emocji było w pojedynku SEMP Ursynów - Razem Daleszyce. Drużyna gości wygrała 4:3 (Małgorzata Smelcerz - 3, Katarzyna Furmańczyk), choć do przerwy warszawianki po dwóch rzutach karnych prowadziły 2:0. W weekend dojdzie do derbów Świętokrzyskiego.

BIEGALI W SKARŻYSKU. Ponad 600 zawodników wystartowało w Świętokrzyskich Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w biegach przełajowych, które tradycyjnie odbyły się na trasach w Skarżysku. Wśród dziewcząt wygrały Karolina Walerowicz z SP 2 ze Skarżyska (1000 metrów), Dominika Umańska z Gimnazjum nr 1 ze Skarżyska oraz Ewa Gielec z III LO ze Starachowic (obie na dystansie 1500 m). Wśród chłopców w biegu na 1,5 km najszybszy był Emil Zając (SP Tychów Nowy), na 2 km gimnazjalista z Rytwian Damian Noga, a w grupie licealnej Miłosz Cedro ze Skarżyska.

MISTRZOSTWA LZS DLA OLIMPII I STELLI. Zawodnicy Stelli Kielce wśród kadetów oraz juniorzy z Olimpii Suchedniów byli najlepsi w wojewódzkich mistrzostwach LZS w łucznictwie, które zostały rozegrane na torach kieleckiej Stelli. Najlepszy wynik zawodów - 627 punktów - uzyskała pierwsza wśród kadetek Anna Skłodowska. Grupę kadetów wygrał Tomasz Brzoza. W grupie starszej wygrywali Izabela Niemiec i Hubert Gałczyński. W punktacji zespołowej bezkonkurencyjna była Stella.

AZS I RAFAELLO NAJLEPSI. Daniel Król i Alicja Leśniak z AZS Kielce zajęli pierwsze miejsca w grupie starszej mistrzostwach województwa młodzików (roczniki 1992-93) i żaków (1994 i młodsi) w tenisie stołowym, które odbyły się w Kielcach. Rywalizację żaków wygrali reprezentanci Rafaello Kazimierza Wielka - Patryk Kiejda i Klaudia Rusin. Podobnie było w turnieju drużynowym, w którym najlepsze były pary Izabela Kojs i Katarzyna Kowalska oraz Bartosz Kaleta i Patryk Kiejda. W półfinałach mistrzostw Polskim (1 maja w Rzeszowie) wystąpią Daniel Król, Bartosz Kaleta, Izabela Kojs oraz Monika Majcher z Top-Spin Kielce, a z listy ogólnopolskiej miejsce w planowanych dwa tygodnie później finałach ma już zapewnione Alicja Leśniak.

SZACHOWA WIOSNA. Ponad 150 zawodników z całej Polski rywalizowało w dziesiątej już edycji ogólnopolskiego turnieju szachów szybkich "Kielecka wiosna szachowa". W najstarszej grupie (do lat 18) wygrali Wojciech Moranda z Żaka Kielce i Magdalena Ozga (Zelmer Rzeszów). W pozostałych kategoriach pierwsze miejsca zdobyli: Justyna Furman z Żaka i Paweł Piętocha z MDK Radom (do 14 lat), Malwina Chrząszcz i Miłosz Lorek z SP nr 8 Chrzanów (do 12 lat), medalistka mistrzostw świata Aleksandra Lach z Czarnego Konia Olkusz i kielczanin Aleksander Kuśpak (do 10 lat) oraz Marcela Wiśniewska z Warszawy i Jan Duda z Wieliczki (od 8 lat).