Sport.pl

Dyskobolia Grodzisk - Amica Wronki 4:0 (2:0)

Dyskobolia Grodzisk Wlkp. odniosła pierwsze w historii zwycięstwo nad Amicą Wronki na swoim boisku. Grodziszczanie uciekli lokalnemu rywalowi na 6 pkt.
Derby Wielkopolski, zapowiadane jako wydarzenie weekendu w ekstraklasie, rozczarowały. O piękno gry od początku meczu dbali tylko zawodnicy Amiki. Wówczas nic nie wskazywało na to, że zespół z Wronek może zostać rozgromiony. Rafał Murawski, Marcin Burkhardt, Jaroslav Simr i cofający się z linii ataku Jacek Dembiński opanowali bowiem środek pola - to oni dyktowali Groclinowi warunki gry. Co z tego, skoro ładne akcje wronczan, w których Amica wymieniała nawet kilka podań z pierwszej piłki, niczego nie przynosiły. Podobnie zresztą jak stałe fragmenty gry - Amica miała w tym meczu dziewięć rzutów rożnych, jej zawodnicy kilkakrotnie wrzucali też piłki na pole karne z rzutów wolnych - bez efektów. Dośrodkowania Marcina Burkhardta, do niedawna bardzo groźne, teraz są wyjątkowo nieskuteczne.

W sobotę, po zejściu Burkhardta, piłki dośrodkowywał Murawski i wyglądało to już lepiej. Grodziszczanie zdobyli za to bramkę już po drugim rzucie rożnym i to dzięki temu, że - jak chwalili się po meczu - ćwiczą takie rozegranie stałych fragmentów gry...

To nie było zasłużone prowadzenie Dyskobolii. Zresztą trudno było jej o ładne akcje, gdy lewym pomocnikiem przez ponad pół godziny był Bartosz Ślusarski, który kompletnie się do tej roli nie nadaje. Na dodatek większość akcji rozgrywali stoperzy z Grodziska. To zresztą za dużo powiedziane. Kilka razy nieskutecznie próbowali zagrań z własnej połowy do napastników. To był zły pomysł na zaskoczenie Amiki. Fatalnie grał Michał Goliński, który nie garnął się do rozgrywania piłki. Dopiero kontuzja nieprzydatnego poza polem karnym rywali Andreja Porazika sprawiła, że Ślusarski wrócił do ataku. I w derbach Wielkopolski zaczęły się emocje. Dopiero w 39. min!

W przerwie trener Maciej Skorża zmienił starszego z braci Burkhardtów. - Słabo mu szło - tłumaczył szkoleniowiec. Wejście Karola Gregorka ożywiło Amicę, która znów przejęła inicjatywę. Kilka razy udało jej się zagrozić bramce Mariusza Liberdy (w 71. min strzał Dembińskiego tuż obok bramki, minutę później jedyne celne uderzenie Murawskiego, a po chwili jeszcze strzał głową Bieniuka), ale brakowało okazji strzeleckiej.

To samo można jednak powiedzieć o gospodarzach. Tyle że im w trudnych chwilach pomógł Arkadiusz Malarz. Wroniecki bramkarz przepuścił przez ręce, a potem między nogami piłkę, która była już dla Dyskobolii stracona. Koszmarny błąd Malarza wykorzystał Adrian Sikora, który uderzył do pustej bramki.

Załamaną Amicę dobił jeszcze rekonwalescent Marek Sokołowski, który wykorzystał drugie dokładne podanie Piotra Piechniaka. Ten ostatni zaprezentował się w ofensywie całkiem nieźle, zważywszy że wystąpił jako prawy obrońca. A Sokołowski, który zagrał po kontuzji pierwszy mecz w rundzie, miał pecha. Za zdjęcie koszulki, gdy cieszył się po zdobyciu bramki, został ukarany żółtą kartką, która wyklucza go z piątkowego meczu z Zagłębiem. Na dodatek jeden z rywali nadepnął go na nogę i Sokołowski ma złamany palec u ręki...Dyskobolia Grodzisk Wlkp.4 (2)
Amica Wronki0
Strzelcy bramek

Dyskobolia: Ślusarski (39., głową po podaniu Kozioła, 42., głową po dośrodkowaniu Piechniaka), Sikora (77., bez asysty), Sokołowski (82., po zagraniu Piechniaka)

Składy

Dyskobolia: Liberda - Piechniak, Mynar, Sninsky, Vranjes - Zając, Kozioł, Goliński, Ślusarski (87. Radzewicz) - Sikora (85. Kumbev), Porazik (41. Sokołowski Ż)

Amica: Malarz - Skrzypek, Smirnovs Ż, Bieniuk (79. Dziewicki), Wojtkowiak - Murawski, Simr (76. Kikut), Bartczak, Dembiński, M. Burkhardt (46. Gregorek) - KryszałowiczDyskobolia - Amica

10Strzały10
4Strzały celne1
3Rzuty rożne9
25Faule15
3Spalone1
Grodzisk najlepszy w Wielkopolsce

Po drugim w tym sezonie zwycięstwie nad Amicą piłkarze Dyskobolii zapewnili sobie pierwsze miejsce w bezpośredniej rywalizacji drużyn z Wielkopolski. Do rozegrania zostało jeszcze spotkanie grodziszczan z Lechem.Lech - Amica0:4
Amica - Dyskobolia1:3
Lech - Dyskobolia2:2
______________________

Amica - Lech1:0
Dyskobolia - Amica4:0
Dyskobolia - Lech25 maja


1. Dyskobolia379:3
2. Amica466:7
3. Lech312:7