Młody szachista Żaka Kielce zagra w finale mistrzostw Polski seniorów

Wojciech Moranda to pierwszy świętokrzyski zawodnik, który otrzymał nominację do gry w finale 62. Mistrzostw Polski Mężczyzn.

W zawodach wystąpi tylko czternastu zawodników z krajowej czołówki - siedmiu arcymistrzów, pięciu mistrzów międzynarodowych i dwóch mistrzów FIDE. Finał odbędzie się w dniach 21 kwietnia do 4 maja w Poznaniu.

Kielecki szachista zwyciężył w weekend w dwóch turniejach. W niedzielę wygrał w Bliżynie w zawodach z okazji 595-lecia tej miejscowości. Małymi punktami pokonał... swojego trenera Olega Kalinina z Ukrainy. Na trzecim miejscu uplasowali się Jacek Duliński i Leszek Bakalarz z Farta Kielce. W klasyfikacji juniorów zwyciężyli Moranda i Anna Skrzypczak z Hetmana Ostrowiec, a startowało 64 szachistów.

Dzień wcześniej z kompletem trzynastu punktów triumfował w piątym turnieju Grand Prix Świętokrzyskiego w szachach błyskawicznych. Aż o 3 punkty wyprzedził Ireneusza Kopra z Flika Sandomierz, a o 4,5 Konrada Cieślę oraz Tadeusza Kieresa. Prowadzi również w klasyfikacji generalnej. Kolejne zawody tego cyklu odbędą się w sobotę o godz. 15 w salach Oratorium Salezjańskiego przy ul. 1 Maja w Kielcach.