Sokół i Stal zagrają w play-off, Znicz i Siarka będą walczyć o utrzymanie

KOSZYKÓWKA MĘŻCZYZN. I liga. Sokół i Stal będą walczyć o awans do Polskiej Ligi Koszykówki. W kończącej rundę zasadniczą kolejce łańcucianie przegrali z Basketem i w fazie play-off z agrają z Zastalem, a stalowowolanie zmierzą się z Polpakiem. Walka o utrzymanie czeka zespoły z Jarosławia i Tarnobrzega.

Ostatni pojedynek w rundzie zasadniczej był dla Sokoła grą o drugie miejsce w tabeli. Dla lidera z Kwidzynia nie miał on specjalnego znaczenia, bo już kilka kolejek wcześniej Basket zagwarantował sobie pierwszą pozycję przed play-off.

Gospodarze przystąpili do spotkania niezwykle skoncentrowani i od pierwszych minut dyktowali warunki na parkiecie. Dobra obrona i skuteczny atak przynosiły zamierzony efekt. Lider nie potrafił przeciwstawić się Sokołowi, który spokojnie punktował rywala.

Nic nie zapowiadało dramatycznej końcówki meczu w Łańcucie. Tymczasem na trzy minuty przed ostatnią syreną, kiedy miejscowi prowadzili 71:65, parkiet musiał opuścić podstawowy rozgrywający Sokoła Michał Baran. Od tego momentu gra łańcucian wyraźnie się nie kleiła, brakowało zawodnika, który poprowadziłby grę. Doświadczeni goście skrzętnie to wykorzystywali i po trzech celnych rzutach, wyszli na prowadzenie 74:73. W końcówce spotkania gracze Sokoła całkiem stracili głowę i dali sobie wydrzeć zwycięstwo.

Porażka zespołu Dariusza Kaszowskiego i wygrana Polpaka Świe cie w Wałbrzychu spowodowała, że łańcucianie zajęli ostatecznie trzecie miejsce w tabeli i w I rundzie play-off będą walczyć z zielonogórskim Zastalem.

Kwarty: 20:16, 26:24, 20:15, 7:22.

* Sokół: Miś 21 (1), Bielecki 17 ( 3), Koszuta 15, Romanek 8 (2), Baran 7 (1), Chromicz 5 (1), Podolec 0, Rusin 0.

* Basket: Puncewicz 30 (4), Malczyk 17 (4), Potulski 10 (1), Lisewski 7, Mazurek 6, Prus 5, Klocek 2, Wojdyła 0.

Derby dla Stali

Koszykarze Stali przystępowali do meczu ze Zniczem chcąc potwierdzić dobrą dyspozycję z ostatnich spotkań i przypieczętować swoją pozycję w najlepszej ósemce ligi. Z kolei goście tylko przy szczęśliwym rozwoju zdarzeń (pokonaniu Stali i zwycięstwie Spójni nad Albą) mogli jeszcze znaleźć się w fazie play-off.

Gospodarze od początku uzyskali przewagę i pozwolili jarosławianom dopiero w ostatniej kwarcie nawiązać walkę (po 30. minutach było 62:52). Dzięki dobrej postawie Grzegorza Kordasa Znicz przez chwilę nawet prowadził, ale w ostatnich minutach meczu Prawica i spółka znów zaczęli trafiać, więc derby Podkarpacia zakończyły się sześciopunktowym zwycięstwem stalówki.

Tym samym podopieczni Leszka Kaczmarskiego zapewnili sobie 7. miejsce w tabeli i w I rundzie fazy play-off zmierzą się z Polpakiem Świecie.

Jarosławianie będą walczyć o utrzymanie i w fazie play-out zagrają z AZS Radom, najsłabszym zespołem ligi.

Kwarty: 22:13, 17:15, 23:24, 26:30.

* Stal: Prawica 26 (3), Zalewski 13 (1), Pydych 12 (2), Malcherczyk 11, Bieleń 11 (1), Szewczyk 11 (1), Ożóg 2, Grzyb 2.

* Znicz: Mikołajko 22 (1), Kordas 20 (2), Miller 12 (1), Kowalenko 9, Szczotka 7, Płocica 4, Fortuna 4, Przewrocki 2, Kupa 2.

Kompromitacja Siarki

Koszykarze Siarki Tarnobrzeg ponieśli druzgocącą porażkę z najsłabszym zespołem ligi z Radomia.

Od początku spotkania stroną przeważającą byli gospodarze. Co więcej, tarnobrzeżanie ani razu nie wyszli na prowadzenie. Kluczem do sukcesu akademików była agresywna i skuteczna gra pod obiema tablicami.

Teraz zespół Zbigniewa Pyszniaka będzie rywalizował o pozostanie w gronie pierwszoligowców z Górnikiem Wałbrzych.

Kwarty: 29:17, 31:21, 24:21, 20:18.* AZS: Dryjański 24 (5), Wall 21, Wołoszyn 13, Wójciak 13 (1), Majewski 10 (1), Chojecki 9, Plutka 7, Gutkowski 3, Kogut 2, Pawlak 2, Podkowiński 0, Rogowski 0. * Siarka: Zych 30, Polek 14 (1), Pelczar 13 (1), Kosior 7 (1), Peciak 6, Żuraw 2, Stępień 2, Włodarczyk 1, Papka 2, Glica 0, Pyszniak 0.

Pozostałe wyniki 30. kolejki: Zastal Zielona Góra - Pyra Poznań 65:56, Kotwica Kołobrzeg - Tytan Częstochowa 91:82, Kager Gdynia - ŁKS Łódź 98:64, Górnik Wałbrzych - Polpak Świecie 61:81, Alba Chorzów - Spójnia Stargard 92:63.

Tabela I ligi

ramka:

Jak grają w play-off?

I runda

* O miejsca 1-8 (do trzech zwycięstw): Basket Kwidzyn - Alba Chorzów, Polpak Świecie - Stal Stalowa Wola, Sokół Łańcut - Zastal Zielona Góra, Kotwica Kołobrzeg - Tytan Częstochowa.

Terminy meczów: 2.-3. kwietnia, 6.-7. kwietnia, 10. kwietnia.

II runda

* O miejsca 1-4 (do trzech zwycięstw): wygrani I rundy.

Terminy meczów: 16.-17. kwietnia, 20.-21. kwietnia, 24. kwietnia.

* O miejsca 5-8 (pokonani z I rundy) nie grają. Zajmują miejsca jak po I rundzie play-off.

III runda

* O miejsca 1-2 (mecz i rewanż). Zwycięzcy II rundy grają mecz i rewanż. Obie drużyny awansują do PLK. Przegrani z II rundy grają mecz i rewanż o miejsce 3-4.

Terminy meczów: 30. kwietnia, 7. maja.

Jak grają w play-out?

I runda

* O miejsca 9-16 (do dwóch zwycięstw): Znicz Jarosław - AZS Radom, Kager Gdynia - ŁKS Łódź, Spójnia Stargard - Pyra Poznań, Górnik Wałbrzych - Siarka Tarnobrzeg.

Terminy meczów: 2. kwietnia, 6. kwietnia, 10. kwietnia.

II runda

* O miejsca 13-16 (do trzech zwycięstw): pokonani z I rundy. Drużyny, które przegrają spadną do II ligi. Zwycięzcy zmierzą się w barażach z zespołami, które w II lidze zajęły 2. miejsca.

Terminy meczów: 30. kwietnia, 4. maja, 7. maja.