W dwóch imprezach startowali narciarze biegowi z Podlasia

Podlascy narciarze biegowi aktywnie wykorzystują końcówkę sezonu. Część z sukcesami walczyła w młodzieżowych mistrzostwach Polski w Tomaszowie Lubelskim, reszta ścigała się na trasach lasu Pietrasze w Pucharze Podlasia
W początkowych zamierzeniach Puchar Podlasia miał zostać rozegrany w styczniu. Brak śniegu pokrzyżował jednak plany organizatorom.

- Teraz, gdy go nie brakuje, wróciliśmy do pomysłu zawodów - wyjaśnia Lech Szargiej, szef Podlaskiego Okręgowego Związku Narciarskiego oraz prezes Hubala Białystok. - Mimo zmiany terminu nasza impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem, przyjechało ponad 120 biegaczy z ośmiu podlaskich klubów.

W lesie Pietrasze zawodnicy walczyli przez dwa dni. Biegacze byli w różnym wieku, od uczniów pierwszych klas podstawówki do seniorów. Od wieku uzależnione były też pokonywane dystanse - od 1 do 7,5 km. Na podium stawali przeważnie zawodnicy Puszczy Supraśl lub Hubala Białystok. Wśród seniorów dwukrotnie najlepszy okazywał się Daniel Iwanowski z Hubala, który wygrał na dystansie 5 km techniką klasyczną i 7,5 km techniką dowolną. W obu biegach na drugim miejscu linię mety przekraczał Paweł Urban, też z Hubala.

- Jeśli śnieg się utrzyma, planujemy zorganizować kolejne zawody - dodaje Szargiej. - W weekend odbędzie się Narciarski Bieg Hubala, a jeśli zima wytrzyma do Wielkanocy, będziemy na nartach wozić jajka. Ale to już koniec sezonu, który był słabszy niż poprzedni. Wróciliśmy bez medali z najważniejszej dla nas imprezy - Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Gorsze wyniki, jestem o tym głęboko przekonany, to efekt braku śniegu na Podlasiu.

Ale to nie jedyna impreza, w jakiej podlascy zawodnicy startowali ostatnio. Sześć medali zdobyli na młodzieżowych mistrzostwach Polski. Zawody te odbyły się po raz pierwszy w historii Polskiego Związku Narciarskiego.

- Te zawody to moje dziecko - śmieje się Lech Szargiej. - Przed rokiem na OOM porozmawiałem z trenerami na temat mistrzostw w tej kategorii. Wszyscy zgodzili się, że powinny być i podpisali list intencyjny, z którym pojechałem do PZN. Dzięki temu mistrzostwa w tym roku zyskały status imprezy obserwowanej, a za rok trafią do innych imprez we współzawodnictwie młodzieży.

Pierwsze - rozegrane w środku tygodnia - mistrzostwa młodzieżowców miały skromną obsadę. Nie zabrakło na nich jednak biegaczy Puszczy i Hubala oraz uważanego za najsilniejszy klub w Polsce w biegach narciarskich - AZS-u AWF-u Katowice.

Srebro wywalczyła Agata Pilcicka (Puszcza) w biegu na 5 km techniką dowolną. W tym samym biegu brąz przypadł Magdalenie Dzierniejko (Hubal). Pilcicka jeszcze dwa razy była trzecia: 5 km klasycznie oraz 10 km stylem łączonym. Medale brązowe zdobywali ponadto reprezentanci Hubala: Urban (10 km techniką dowolną i 10 km klasyczną) i Marek Nalewajko (bieg łączony na 20 km).