Biegi przełajowe w Olecku

Aż 21 zawodniczek i zawodników z klubów Warmii i Mazur zakwalifikowało się do finałowych zawodów w biegach na przełaj
Eliminacje międzywojewódzkie do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegach przełajowych z udziałem młodzieży kategorii wiekowej junior młodszy odbyły się w Olecku. Równolegle rozegrano też mistrzostwa międzywojewódzkie młodzików. W obu imprezach wzięło udział ponad 400 dziewcząt i chłopców, między innymi z klubów lekkoatletycznych woj. warmińsko-mazurskiego. Młodzież rywalizowała na znakomicie przygotowanej trasie i na zróżnicowanych dystansach. Był trudne i wymagające wysiłku podbiegi po alejkach miejscowego parku, ale za to finisz wyznaczony był już na prostej wzdłuż stadionu. Z reprezentantów Warmii i Mazur świetnie spisały się Eliza Gawryluk i Kamila Zglejc, obie trenowane przez Zbigniewa Ludwichowskiego w klubie AZS Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Eliza wygrała bieg na 3000 metrów. Olsztynianka, prowadząc od samego startu, przybiegła na metę samotnie, wyprzedzając rywalki o niemal minutę. Kamila z kolei była pierwsza w wyścigu na 2000 metrów. Na tym samym dystansie drugie miejsce zajęła Monika Harasim z AZS UWM. W wyścigach chłopców najlepiej z akademickiego klubu z Olsztyna spisał się Paweł Woźniak, sklasyfikowany na drugim miejscu w wyścigu na 5000 metrów. Brązowe medale wywalczyli w Olecku: Halina Kryżanowska w biegu na 3000 metrów oraz Dobromił Załoga w wyścigu na 5000 metrów.

- Na finały olimpiady, które odbędą się 2 kwietnia w Białymstoku, zakwalifikowało się aż 21 osób z klubów Warmii i Mazur, a są to zawodniczki i zawodnicy, którzy w Olecku zajęli lokaty w czołowej dwunastce - mówi Zbigniew Ludwichowski, wiceprezes Warmińsko-Mazurskiego Związku Lekkiej Atletyki w Olsztynie. Czy w Białymstoku będą medale? Mogą być, i to nawet trzy, ale nie jest wykluczone, że wrócimy bez miejsca na podium. Udział w przełajach nie jest bowiem naszym celem głównym, ale elementem urozmaicającym i uzupełniających przygotowania do zasadniczej części sezonu. Mimo że białostocka impreza będzie rozgrywana niejako z biegu, o podium powinna się postarać Eliza Gawryluk lub Kamila Zglejc. W ubiegłym roku mieliśmy sporo miejsc w czołówce, ale tylko jeden medal. Złoto wywalczył w Płocku w biegu na 5000 metrów Kamil Krauze z Działdowa.

W rozgrywanych w Olecku międzywojewódzkich mistrzostwach młodzików najlepiej z reprezentantów klubów Warmii i Mazur wypadł Mateusz Majewski z MLKS-u Ostróda, który wygrał wyścig na 3000 metrów. Tuż za nim był Wiktor Pośpiech z AZS-u UWM, zajmując drugie miejsce. Brązowe medale wywalczyli: Marcin Kalita z AZS UWM w biegu na 2000 metrów oraz Paulina Poświata z MLKS-u Czarni Olecko w biegu na 2500 metrów.