Szermierka. Sukcesy dzieci

W Gliwicach rozegrano XVI Międzynarodowy Turniej Szermierczy w szpadzie chłopców do lat 15 - Muszkieter Trophy
Wystartowało w nim ponad 100 zawodników z roczników 1990-91, 1992-93 oraz 1994-95, wśród nich reprezentanci Kmicica Coneco Częstochowa. W najmłodszej kategorii wiekowej miłą niespodziankę sprawił Marcin Szymocha, który dotarł aż do finału. Uległ w nim 6:10 Maciejowi Kołodziejczykowi z AZS-u AWF-u Wrocław, ale wcześniej walczył znakomicie - w eliminacjach wygrał trzy pojedynki.

- Marcin nas ogromnie zaskoczył. Był tak podekscytowany swoim sukcesem, że jego sportowe marzenia sięgają już igrzysk olimpijskich - z uśmiechem podkreślał tata chłopca Ireneusz Szymocha, który na co dzień kieruje firmą wspierającą częstochowskich szermierzy.

Szansę na awans do "ósemki" miał także Sebastian Winiarski. W decydującej walce pucharowej, na trzy sekundy przed końcem, doprowadził do wyrównania (10:10). W dogrywce szczęście uśmiechnęło się do jego rywala i częstochowianin został sklasyfikowany na miejscach 9.-16.

- Sebastiana stać już na wysokie miejsca.To niewątpliwy talent. Potrzeba mu jeszcze cierpliwości i systematyczności w treningach, a efekty przyjdą na pewno - mówi Andrzej Zaguła, który prowadzi szkolenie szpadzistów wspólnie z Mariuszem Rysiem.

Na gliwickich planszach nieźle wypadli także Mateusz Kalinka i Filip Marynowski. Swój debiut w tak poważnej imprezie zaliczył szpadzista Michał Boral. Częstochowianie przygotowują się do największej imprezy szermierczej dla dzieci w naszej części Europy, wrocławskiego Challenge Vitti.