Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży

Najlepszymi reprezentacjami XI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży - Podkarpacie 2005 były ekipy Małopolski i Śląska. Podkarpacie zajęło szóste miejsce

Olimpiada odbywała się w kilku miastach Podkarpacia, a także gościnnie w Zakopanem, Szczyrku i Krynicy, gdyż w tych miejscach znajdowały się obiekty odpowiednie do rozgrywania konkurencji biathlonowych, saneczkarskich, a także skoków narciarskich i kombinacji norweskiej. W klasyfikacji medalowej najlepsi okazali się reprezentanci województwa Śląskiego (najwięcej złotych medali), ale liczbą zdobytych krążków ogółem wyprzedzili ich młodzi zawodnicy z Małopolski.

Przedstawiciele Podkarpacia zdobyli 23 medale, co w końcowej klasyfikacji dało im szóste miejsce. Sześć złotych, jedenaście srebrnych i sześć brązowych krążków, to dorobek w dwóch konkurencjach: łyżwiarstwie szybkim i narciarstwie biegowym. W tym ostatnim najwięcej do powiedzenia mieli reprezentanci klubu Halicz Ustrzyki Dolne, którzy łącznie wywalczyli 12 medali. Indywidualnie najlepiej spisał się Piotr Tkacz z Halicza, który trzykrotnie stawał na najwyższym stopniu podium (dwukrotnie indywidualnie i raz z kolegami z drużyny) i raz był drugi. Niewiele gorzej od niego wypadł jego starszy klubowy kolega Kamil Fundanicz, zdobywca trzech medali. W konkurencjach biegowych juniorów starszych toczył on zaciętą rywalizację z innym reprezentantem Podkarpacia, Grzegorzem Brilem z Podparkacia Jedlicze. Panowie w dwóch biegach zamienili się pozycjami i raz wygrał jeden a raz drugi.

Z kolei w łyżwiarstwie szybkim najlepiej zaprezentował się przedstawiciel Zrywu Sanok, Maciej Biega, który zdobył dwa srebrne (indywidualnie i drużynowo) oraz dwa brązowe medale. Zawodnicy i zawodniczki Zrywu łącznie zdobyli 7 medali (trzy w drużynie, w tym dwa wspólnie z reprezentantami Górnika Sanok).

KLASYFIKACJA MEDALOWA

Medaliści z Podkarpacia

ŁYŻWIARSTWO SZYBKIE. 500 m - juniorzy: 2 m. Daniel Fundanicz (Górnik Sanok); 1500 m - juniorzy: 3. Piotr Bluj (Zryw Sanok); 500 m - juniorki młodsze: 3. Magdalena Koźma (Górnik Sanok); 500 m - juniorzy młodsi: 2. Maciej Biega (Zryw Sanok); 1500 m - juniorzy młodsi: 3. Maciej Biega; 3000 m - juniorzy młodsi: 3. Maciej Biega.

Drużynowo - juniorzy: 3. Podkarpacie - Piotr Bluj, Jakub Wancieńko, Michał Ciuk - wszyscy Zryw Sanok.

Drużynowo - juniorzy młodsi: 2. Podkarpacie - Maciej Biega (Zryw), Grzegorz Binowski, Piotr Sobczak (obaj Górnik Sanok).

Drużynowo - juniorki młodsze: 2. Podkarpacie - Magdalena Nieznańska (Zryw), Magdalena Koźma, Sylwia Pomykała (obie Górnik Sanok).

NARCIARSTWO BIEGOWE. Sprint - juniorzy: 2. Kamil Fundanicz (Halicz Ustrzyki Dolne); Sprint - juniorzy młodsi: 1. Bartosz Fundanicz (Halicz Ustrzyki Dolne), 2. Piotr Tkacz (Halicz Ustrzyki Dolne); Sprint - juniorki młodsze:2. Marcelina Marcisz (Halicz Ustrzyki Dolne); Bieg łączony - juniorzy: 1. Kamil Fundanicz, 2. Grzegorz Bril (MUKS Podkarpacie Jedlicze); 5 km - juniorzy młodsi: 1. Piotr Tkacz, 2. Daniel Sas (Halicz Ustrzyki Dolne); 10 km - juniorzy: 1. Grzegorz Bril, 2. Kamil Fundanicz; 10 km - juniorzy młodsi: 1. Piotr Tkacz; 7,5 km - juniorki młodsze: 2. Marcela Marcisz; Sztafeta - juniorzy młodsi: 1. Halicz Ustrzyki Dolne - Daniel Sas, Bartosz Fundanicz, Piotr Tkacz; Sztafeta - juniorki: 3. Halicz Ustrzyki Dolne - Izabela Partyka, Magdalena Handermander, Katarzyna Kucińska

Hokeiści trochę słabiej

MKH Sanok wypadł poniżej oczekiwań i zajął szóste miejsce na osiem startujących drużyn. Złote medale wywalczyli hokeiści MUKS Janów, którzy w finale pokonali KTH Krynicę 3:2.

Wyniki eliminacji - grupa A: MKH Sanok - Stoczniowiec 3:5, KTH Krynica Zdrój - Orlik Opole 6:4, Sanok - Orlik Opole 4:3, Stoczniowiec - KTH 0:3, KTH - Sanok 4:3, Orlik - Stoczniowiec 4:5 po dogrywce.

Awans do półfinału - KTH, Stoczniowiec.

Grupa B: UKH Unia Oświęcim - MUKS Janów 3:8, Damis Warszawa - MMKS Nowy Targ 1:6, MUKS Janów - MMKS Nowy Targ 5:4, Unia - Damis 4:5 po dogrywce, Damis - Janów 10:5, MMKS Nowy Targ - Unia 4:3.

Awans do półfinału - Janów, MMKS Nowy Targ.