Sport.pl

Intel sponsorem polskiej grupy kolarskiej Intel-Action

Najwyższy w historii polskiego kolarstwa kontrakt sponsorski podpisała z firmą Intel grupa Action. Będą w niej jeździć najlepsi polscy kolarze.
Piotr Pągowski, dyrektor regionalny amerykańskiego Intela na Europę Środkowo-Wschodnią, nie ujawnił, jaki będzie wkład firmy - największego na świecie producenta mikroprocesorów o rocznych przychodach w 2004 r. 34 mld. dol. - w grupę kolarską.

- Budżet został zastrzeżony, ale jest wystarczający, aby drużyna znalazła się wśród grup Professional Continental Teams [dawna druga dywizja, czyli bezpośrednie zaplecze najlepszych zespołów świata - red.] - powiedział Pągowski. Na tej podstawie można przypuszczać, że wynosi on minimum 1,5 mln euro. To według naszych szacunków o połowę więcej, niż mogły wydać najbogatsze dotychczas polskie grupy - nieistniejące już Mróz i CCC Polsat (ta ostatnia jako pierwsza w historii polskiego kolarstwa wystartowała w Giro d'Italia).

Umowa z Intelem została podpisana na rok z możliwością przedłużenia. Czy tak się stanie, zależy od wyników, zwłaszcza w Niemczech, gdzie firma ma swoją europejską siedzibę. - Z takim sponsorem jest możliwe stworzenie grupy, która w 2006 roku wystartuje we wszystkich wyścigach ProTour [najsłynniejsze to Tour de France i Giro d'Italia - red.]. Wtedy jednak minimalny budżet musiałby wynieść 5 mln euro - powiedział dyrektor sportowy Piotr Kosmala.

W tym sezonie Intel-Action nie będzie mogła uczestniczyć w wyścigach ProTour. Stara się jednak o występ w prestiżowych Dookoła Szwajcarii i Deutschland Tour, a na pewno wystartuje jako jedyna polska grupa we wrześniowym Tour de Pologne.

Z drużyną kontrakt podpisało 18 kolarzy. Minimalna roczna pensja według przepisów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI) wynosi w Professional Continental Team 33 tys. euro. W Intel-Action znaleźli się praktycznie najlepsi polscy kolarze, m.in.: Tomasz Brożyna, Zbigniew Piątek, Marek Rutkiewicz, Piotr Wadecki i Cezary Zamana.