Łatwe zwycięstwo Żubrów Białystok

Grając "podwórkową" koszykówkę, Żubry Białystok pokonały w sobotę na własnym parkiecie outsidera drugoligowych rozgrywek - Mag Rys Zgierz 89:65
Mecz "trójką" otworzył Tomasz Kujawa. Chwilę później za trzy punkty trafił Grzegorz Szulc i ponownie Kujawa. W 3. minucie gospodarze prowadzili już 11:4, a goście stracili ochotę do gry.

Białostoczanie w ataku grali na przemian dwie akcje. Rozgrywający Przemysław Zadykowicz podawał piłkę albo na skrzydło do Kujawy bądź Szulca, albo pod kosz do Marcina Monacha lub Marcina Krajewskiego. Zawodnicy Mag Rysu najczęściej tylko biernie się przyglądali. W efekcie w 8. min było już 21:9 dla Żubrów i w białostockim zespole grali zawodnicy rezerwowi. Najlepszym zmiennikiem okazał się Radosław Zaręba. Trafiał zza dystansu i z półdystansu. Jedno z wejść pod kosz zakończył efektownym wsadem.

Goście kompletnie się pogubili. Masowo robili błędy kroków (!), mieli też problemy z zakończeniem akcji rzutem. Białostoczanie nie forsowali tempa i poziomem gry dostosowali się do rywala. Po dwóch kwartach prowadzili 52:27.

Po przerwie zawodnicy Mag Rysu poderwali się do walki. W ataku ustawili się szeroko, wzdłuż linii 6,25 m. Kiedy wychodzili do nich białostoczanie, odgrywali piłkę do szybkiego i zwrotnego Piotra Karólewskiego lub wbiegającego pod kosz Piotra Wyrzykowskiego. W siedem minut zdobyli 18 punktów, przy tylko siedmiu gospodarzy (59:45).

- W szatni chłopacy usłyszeli kilka gorzkich słów. Bo to, co zagrali w pierwszej połowie, to było nic. Lepiej niż oni to się gra nawet na podwórku - powiedział po meczu trener Mag Rysu Zgierz Michał Chojecki.

O czwartej kwarcie można napisać tylko, że się odbyła, a cały mecz zakończył się pewnym zwycięstwem białostoczan 89:65.

- Po dwóch ostatnich nie najlepszych naszych meczach musieliśmy odzyskać wiarę we własne siły. Bo one są. Dałem dziś odpocząć podstawowym zawodnikom, dlatego więcej pograli młodzi. Oni dobrze spisują się u siebie, ale na wyjazdach jest już gorzej - podsumował trener Żubrów Jerzy Karpiuk.

ŻUBRY BIAŁYSTOK - MAG RYS ZGIERZ 89:65

Kwarty:28:12, 24:15, 15:21, 22:17.

Żubry: Kujawa 18 (3), Zadykowicz 10, Krajewski 10, Szulc 8 (1), Monach 6 (1) oraz Zaręba 17 (3), Zabielski 7 (1), Misiewicz 6, Zalewski 3 (1), Byliniak 2, Kiełczewski 2.

Inne wyniki 22. kolejki: Piotrcovia Piotrków Trybunalski - SKS II Starogard Gdański 88:63; AZS Politechnika Gdańsk - Polonia Leszno 68:71; Znicz Pruszków - Tarnovia Tarnowo Podgórne 80:64; Rawia Rawicz - Stal II Ostrów Wielkopolski 101:74, Śląsk II Wrocław - Sudety Jelenia Góra 76:59; Legion Legionowo - AZS Szczecin 105:74. Spotkanie SMS PZKosz. Kozienice - Polonia II Warszawa przełożono na inny termin.