Siatkarskie rozgrywki kadetów dobiegły końca

Drużyny MUKS 15 Białystok oraz Moderatora Hajnówka będą bronić barw Podlasia w eliminacjach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży
Do wojewódzkich zmagań w tej kategorii wiekowej przystąpiło osiem drużyn. Po dwie najlepsze z dwóch grup awansowały do turnieju finałowego, który odbył się w Suwałkach. O dwa miejsca premiowane awansem do turniejów ćwierćfinałowych OOM walczyły: Moderator, Oczko Białystok, MUKS 15 i SUKSS Suwałki. Ci ostatni, podopieczni Tadeusza Jasińskiego, sprawili największy zawód. Mimo ogrywania się na poziomie trzeciej ligi, w rozgrywkach juniorskich i szkolnych oraz udziału w kilku silnie obsadzonych turniejach ogólnopolskich, SUKSS zajął dopiero ostatnie miejsce.

- Faworyt popłynął - mówi trener Jasiński. - Wszystko dotychczas robiliśmy pod kątem Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. W finale wygrywaliśmy w pierwszym spotkaniu z Oczkiem 2:0, by przegrać w tie-breaku. Tak nas to przybiło, że zawaliliśmy dwa kolejne mecze. Wszyscy upatrywali w nas faworyta, a nam zabrakło bojowości, woli walki. Na otarcie łez zostały nam rozgrywki juniorskie.

Awans do ćwierćfinału wywalczył MUKS 15 (z pierwszego miejsca) oraz Moderator (z drugiego). Co ciekawe trzon zespołu z Hajnówki stanowią białostoccy kadeci.

- Jeśli chłopcy mieliby nie grać wcale, to lepiej już występować pod szyldem Moderatora - tłumaczy krótko Eugeniusz Iwaniuk, trener Moderatora.

Trener Iwaniuk w klasie sportowej o profilu siatkówka w jednym z białostockich gimnazjów szkoli siatkarzy, którzy później reprezentują różne kluby. Niektórzy Moderatora, inni MUKS-u.

- Sprzyja to rozwojowi obu drużyn - dodaje trener Moderatora. - W finale najwięcej krwi napsuł nam Przemysław Kołaczek, mój szkolny podopieczny z MUKS-u. Liczyłem, że w finale zajmiemy pierwsze miejsce, ale spaliliśmy się w pierwszym meczu i z MUKS-em przegraliśmy 0:3. Ponadto mamy zaległości treningowe, bo z powodu braku funduszy możemy trenować w tygodniu tylko trzy razy.

Oba podlaskie zespoły wystąpią na początku marca w ćwierćfinałach. Moderator zagra na parkiecie mistrza województwa mazowieckiego, a MUKS będzie gospodarzem imprezy.

- Przy odrobinie szczęścia możemy awansować do półfinału - dodaje trener Iwaniuk. - Byłbym tego niemal pewien, gdybyśmy częściej mogli trenować.

Wyniki turnieju finałowego: Moderator Hajnówka - MUKS 15 Białystok 0:3; SUKSS Suwałki - Oczko Białystok 2:3; SUKSS - MUKS 1:3; Moderator - Oczko 3:1; Oczko - MUKS 3:1; Moderator - SUKSS 3:0. Ostateczna klasyfikacja: 1. MUKS 15 Białystok; 2. Moderator Hajnówka; 3. Oczko Białystok; 4. SUKSS Suwałki.