Przed regatami Cambridge - Akademia Bydgoska

Połowa osady bydgoskiej uczelni w Hiszpanii, a połowa w Zakopanem szykuje się do rewanżu na wodzie z ósemką słynnego brytyjskiego uniwersytetu. Wyścigi na Tamizie już 27 lutego

Ostatnia niedziela miesiąca będzie historycznym dniem dla akademickiego wioślarstwa w naszym mieście. Pierwszy raz na odcinku Tamizy, na którym od 175 lat rywalizują osady Oxfordu i Cambridge, popłynie łódź Akademii Bydgoskiej - przeciw łodzi Cambridge. Dla studentów-wioślarzy z Wysp to okazja za wrześniową porażkę z wyścigu na Brdzie podczas Wielkiej Wioślarskiej. Dzięki staraniom Fundacji Polsko-Brytyjskiej, władz International House, władz Cambridge University udało się zorganizować najbliższe regaty pod Londynem - pod patronatem Ambasady RP w Wielkiej Brytanii i Brytyjsko-Polskiej Izby Handlowej.

Bydgoszczanom ciężko będzie o sukces choćby dlatego, że dla rywali wyścigi w przyszłą niedzielę to test przed 151. regatami z Oxfordem (26 marca). Trenerzy Cambridge są na etapie wyłaniania składu z kilkunastoosobowej grupy wioślarzy. Z tego m.in. powodu osady brytyjska i polska popłyną nie za jednym zamachem cały 7-kilometrowy odcinek rzeki, tylko dwukrotnie po 3,6 km - w odstępie 20 minut.

Osada AB będzie wiosłować w identycznym zestawieniu jak na Brdzie. - U nas zima, więc chłopacy nie mieli ostatnio okazji razem pływać. Piątka wioślarzy z olimpijskiej ósemki trenuje w tej chwili na obozie kadrowym na wysokości trzech tysięcy metrów n.p.m. w górach Hiszpanii. Kilku innych jest na obozie kadry wagi lekkiej w Zakopanem - wyjaśnia "Gazecie" Drażdżewski. W Bydgoszczy został sternik i rezerwowi. - Wszyscy spotkają się dopiero w Londynie: wspomniana piątka dotrze z Hiszpanii, reszta odleci w przyszły czwartek z Okęcia - mówi wiceprezes Fundacji Polsko-Brytyjskiej Romuald Poślednik, zarazem główny organizator wyjazdu, który będzie towarzyszyć ekipie wraz z Drażdżewskim i prezesem Klubu Uczelnianego AZS AB Krzysztofem Kościańskim.

Nasi wioślarze poznają trasę wyścigu na piątkowo-sobotnich treningach. Oczywiście, poza regatami, dojdzie do kilku oficjalnych spotkań. - W piątek w londyńskiej siedzibie IH nasza Fundacja wydaje przyjęcie z udziałem około stu zaproszonych gości. Nazajutrz udajemy się na obiad fundowany przez Wioślarski Klub Uniwersytetu Cambridge. Będą to znakomite okazje do promocji nie tylko sportu i uczelni, ale i Bydgoszczy - dodaje Poślednik. Wśród gości będą m.in. mer Cambridge, ambasador RP, prezes Zjednoczenia Polskiego. Z Bydgoszczy doleci delegacja ratusza z prezydentem Konstantym Dombrowiczem na czele.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.